آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • پنج شنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۸ , Thursday 17 October 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 33940
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۳۱ شهریور, ۱۳۹۴ - ۰۸:۰۵
 • شما اینجا هستید :ایران و جهان > فرهنگی
 •   

  علت نامگذاری روز «ترویه» چیست/ چگونه در ثواب حاجیان شریک شویم

  آوای شمال/ همزمان با فرارسیدن روز هشتم ذی‌الحجه معروف به «یوم الترویه» بر آن شدیم تا گذری بر فلسفه و معنا و مفهوم روز ترویه داشته باشیم که در ادامه می‌خوانید. روز «ترویه» یکی از ارزشمندترین روزهای زمان برشمرده شده است که خود آداب و اعمال مخصوصی دارد. رسول خدا صلی‌الله علیه و آله فرمود: […]

  آوای شمال/ همزمان با فرارسیدن روز هشتم ذی‌الحجه معروف به «یوم الترویه» بر آن شدیم تا گذری بر فلسفه و معنا و مفهوم روز ترویه داشته باشیم که در ادامه می‌خوانید.

  روز «ترویه» یکی از ارزشمندترین روزهای زمان برشمرده شده است که خود آداب و اعمال مخصوصی دارد. رسول خدا صلی‌الله علیه و آله فرمود: خدای تبارک و تعالی از هر چند چهار شماره برگزید، از فرشتگان: جبرئیل و میکائیل و اسرافیل و عزرائیل و از پیغمبران چهار نفر برای مبارزه بوسیله شمشیر: ابراهیم و داود و موسی و من و از خاندان‌ها چهار خاندان که فرمود: خاندان آدم و نوح و خاندان ابراهیم و خاندان عمران را بر جهانیان برگزید و از شهرها چهار شهر برگزید.

  همچنین حضرت رسول(ص) در ادامه می‌فرماید: سوگند به تین و زیتون و طور سینین و این بلد امین. پس مقصود از تین، مدینه است و از زیتون، بیت‌المقدس و از طور سینین کوفه و از بلد امین، مکه و از زن‌ها، چهار زن برگزید: مریم و آسیه و خدیجه و فاطمه سلام الله علیها و از اعمال حج چهار عمل را برگزید: قربانی‌کردن و صدا به لبیک بلند کردن و احرام و طواف و از ماه‌ها چهار ماه که ماه‌های حرامند، برگزید: رجب و شوال و ذی‌القعده و ذی‌الحجه و از روزها چهار روز برگزید: روز جمعه و روز ترویه (هشتم ذی‌الحجه) و روز عرفه و روز عید قربان.

  شیخ صدوق در امالی آورده است که از جمله اعمال مستحبی حج اینکه روز ترویه از هنگام زوال شمس تا شب را درک کند تمام حج تمتع را درک کرده است.

  * چرا ترویه؟

  براساس لغت‌نامه دهخدا «ترویه» در لغت به معنای: سیراب کردن، کسی را بر روایت شعر داشتن، در کاری اندیشه کردن، اندیشیدن در کار و نگریستن پایان آن را و تعجیل نکردن در جواب است اما در علل‌الشرایع، یکی از دلایل نامیدن این روز به «ترویه» به حدیثی از امام صادق(ع) باز می‌گردد که راوی می‌گوید: از حضرت پرسیدم چرا روز ترویه را روز ترویه نامیده‌اند؟

  حضرت فرمود: زیرا در عرفات آب نبود و حاجی‌ها روز هشتم ذی‌الحجه از مکه آب برمی‌داشتند و به عرفات می‌بردند و برخی از ایشان به بعضی دیگر می‌گفتند: تروّیتم، تروّیتم (سیراب شدید، سیراب شدید) لذا به خاطر همین، روز هشتم را روز «ترویه» نامیدند.

  * جایگاه و اهمیت روز «ترویه»

  طبق روایات گوناگون، منزلت روز ترویه تا جایی است که درک آن مساوی با درک تمام حج شمرده شده است، چرا که روز ترویه در اصل آماده شدن برای ورود به عرفات و عید قربان است.

  بنابراین «ترویه» روزی است که حجاج نیت حج تمتع نموده، محرم شده از مکه به سوی منی حرکت و شب را در آنجا بیتوته می‌کنند و صبح عرفه به سوی عرفات رهسپار می‌شوند.

  * اعمال روز ترویه

  غسل کردن و روزه گرفتن در روز ترویه مستحب است.

  محمدبن ابی عمیر از یکی از یارانش از امام صادق(ع) نقل کرده است که فرمود: روزه روز ترویه کفاره گناهان یک سال و روزه روز عرفه کفاره گناهان دو سال است.

  همچنین محدث قمی در مفاتیح الجنان روزه این روز را برابر با کفاره شصت سال برشمرده است و آورده است که شیخ شهید غسل این روز را مستحب دانسته است.

   

  برچسب ها :

  نظرات