آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • شنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۸ , Saturday 19 October 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 33910
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۳۰ شهریور, ۱۳۹۴ - ۱۱:۱۹
 • شما اینجا هستید :اجتماعی > ایران و جهان
 •   

  مراسم برائت از مشرکین صبح روز عرفه برگزار می شود

  آوای شمال/ حجت‌الاسلام علی پروانه در تشریح اعمال حج گفت: زائران بیت‌الله الحرام بعد از ظهر روز هشتم به عرفات می‌روند و صبح روز نهم ذی‌الحجه به صورت دسته‌جمعی به محل استقرار بعثه مقام معظم رهبری در عرفات می‌روند و مراسم برائت از مشرکین با قرائت پیام مقام معظم رهبری، سخنرانی و شعار حاجیان علیه […]

  آوای شمال/ حجت‌الاسلام علی پروانه در تشریح اعمال حج گفت: زائران بیت‌الله الحرام بعد از ظهر روز هشتم به عرفات می‌روند و صبح روز نهم ذی‌الحجه به صورت دسته‌جمعی به محل استقرار بعثه مقام معظم رهبری در عرفات می‌روند و مراسم برائت از مشرکین با قرائت پیام مقام معظم رهبری، سخنرانی و شعار حاجیان علیه ظلم و ظالم اجرا می‌شود.

  مدیر امور روحانیون بعثه مقام معظم رهبری ادامه داد: در بعد از ظهر روز عرفه حاجیانی که نزدیک به محل استقرار بعثه هستند در آنجا جمع می‌شوند و حاجیانی که محل اسکان‌شان دورتر است در چادرهای خود مراسم دعای عرفه را برگزار می‌کنند.

  وی افزود: بعد از نماز مغرب و عشای روز عرفه حاجیان به سوی مشعرالحرام رکت می‌کنند و در آنجا تا طلوع آفتاب وقوف می‌کنند و با طلوع آفتاب روز عیدقربان به منا می‌روند.

  پروانه در ادامه تصریح کرد: حاجیان بعد از رسیدن به منا رمی‌جمره عقبه را انجام می‌دهند و بعد از آن نماینده کاروان که نیابت از تمام حاجیان دارد به کشتارگاه برای انجام عمل قربانی می‌رود و حاجیان مرد بار اولی به تراشیدن سر(حلق) و حاجیانی که بار اولشان نیست و حاجیه خانم‌ها به گرفتن ناخن یا کوتاه کردن مقدار کمی از مو(تقصیر) مشغول می‌شوند.

  مدیر امور روحانیون بعثه مقام معظم رهبری با بیان اینکه وقوف در منا سه روز ادامه دارد، گفت: در روز دوم و سوم وقوف در منا شش بار حاجیان جمرات را باید رمی کنند یعنی روز اول سه مرتبه به نماد شیطان سنگ بزنند و روز دوم هم رمی جمرات اولی، وسطی و عقبه را انجام دهند.

  وی با اشاره به برگزاری گرامیداشت خادمان ضیوف الحرمان گفت: در شب یازدهم در منا بعد از نماز مغرب و عشا مراسم گرامیداشت «خادمان ضیوف الرحمان» از سوی بعثه مقام معظم رهبری برگزار می‌شود که در آن نام و عکس خادمان و روحانیونی که در سال‌های گذشته با ما همراه بودند و به دیار حق شتافتند منتشر می‌شود که مراسم بسیار معنوی‌ و خوبی است.

  پروانه با بیان اینکه پس از تراشیدن سر و تقصیر حاجیان از لباس احرام در می‌آیند، گفت: پس از وقوف در منا حاجیان به مکه می‌روند و بقیه اعمال مانند طواف، نماز پشت مقام ابراهیم، سعی صفا و مروه، طواف و نماز نساء را بجا می‌آورند.

  مدیر امور روحانیون بعثه مقام معظم رهبری با اشاره به اینکه برنامه‌های حج در قسمت مدینه و مکه برگزار می شود، گفت: ما در مکه مستقر بودیم و برنامه‌های مناسبتی، همایش ها، اجرای مسابقات، بزرگداشت‌ها و طرح یاوران حجاج را اجرا کردیم.

  وی ادامه داد: هر سه شنبه همایش روحانیون و هر پنج شنبه همایش معینه‌ها(خانم‌هایی که به روحانیون کاروان‌ها کمک می‌کنند) و روز جمعه گذشته همایش سراسری روحانیون و معینه‌ها با حضور نماینده ولی‌فقیه برگزار شد.

  پروانه تصریح کرد: شب گذشته با حضور نماینده ولی فقیه در امور حج از خانواده‌هایی که دو شهید به بالا تقدیم نظام اسلامی کردند تقدیر کردیم.

   

  برچسب ها :

  نظرات