آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • پنج شنبه ۲ آبان ۱۳۹۸ , Thursday 24 October 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 33907
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۳۰ شهریور, ۱۳۹۴ - ۱۱:۱۶
 • شما اینجا هستید :اقتصادی > ایران و جهان
 •   

  تقلا برای بازگرداندن نبض بازار با تنفس مصنوعی

  آوای شمال/ بازار سهام امروز در حالی فعالیت خود را آغاز کرد که تحت تاثیر رفتار عجیب معامله‌گران در روز گذشته با تکاپوی معامله‌گران سردرگم در تالار شیشه‌ای و افزایش انگیزه فروش سهام مواجه بود. بازاری که به نظر می‌رسید با لبریز شدن کاسه صبر سهامداران خود می‌خواهد اندک سرمایه باقیمانده برای خود را از […]

  آوای شمال/ بازار سهام امروز در حالی فعالیت خود را آغاز کرد که تحت تاثیر رفتار عجیب معامله‌گران در روز گذشته با تکاپوی معامله‌گران سردرگم در تالار شیشه‌ای و افزایش انگیزه فروش سهام مواجه بود.

  بازاری که به نظر می‌رسید با لبریز شدن کاسه صبر سهامداران خود می‌خواهد اندک سرمایه باقیمانده برای خود را از بازار به هر قیمتی خارج کند.

  بر اساس این گزارش معاملات امروز سهام در بورس تهران در حالی به بیش از ۱۷۵ میلیارد تومان بالغ شد که در پایان معاملات امروز با کمک برخی حقوقی‌ها در نمادهای معاملاتی شرکت‌های پیشرو بازار و تداوم معاملات کد به کد و درون گروهی حقوقی‌ها اندکی از شدت کاهش شاخص کاسته شد.

  امروز در نماد معاملاتی گروه مپنا، هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس، پتروشیمی مبین و سرمایه‌گذاری صندوق بازنشستگی امدادرسانی حقوقی‌ها باعث شد، تا نیمی از افت شاخص کل بورس در میانه معاملات امروز به نمایش گذاشته نشود.

  در عین حال متولی بازار سرمایه نیز امروز آستین‌های خود را بالا زد و در محدوده‌ای کم حجم اقدام به بازارگردانی سهام شرکت‌های تابعه خود از جمله بورس اوراق بهادار تهران، فرابورس، بورس انرژی و سپرده‌گذاری مرکزی در حجم‌هایی کمتر از ۱۰ میلیون سهمی کرد.

  امروز در عین حال ۶۴ میلیون و ۸۵۰ هزار سهم شرکت سرمایه‌گذاری مسکن پس از رقابت ۱۵ درصدی قیمت معامله شد و به این ترتیب مبلغ ۹ میلیارد و ۱۷۶ میلیون تومان نقدینگی از محل این معامله به سرمایه‌گذاری تدبیر با عنوان عرضه کننده این دارایی رسید.

  امروز همچنین حقوقی  بانک گردشگری ۸ میلیون و ۸۰۰ هزار سهم بانک گردشگری را به طور درون گروهی کد به کد کرد.

  همچنین در بازار فرابورس نیز امروز بانک تجارت بیش از ۸ میلیارد سهم معادل ۹۹٫۵۰ درصد سهام کنترلی شرکت مولد نیروگاهی تجارت فارس را به طور یکجا به قیمت هر سهم ۱۸۱۶ ریال روی میز فروش برد که بدون رقابت معامله شد.

  به گزارش فارس، امروز بازار سهام عاجزانه در انتظار امداد رسانی حقوقی‌هایی بود که با بازارسازی و بازارگردانی محدود برخی شرکت‌ها اندکی مانع از به کما رفتن بازار شود. تقلای حقوقی‌ها برای بازگرداندن نبض بازار با تنفس مصنوعی از طریق جمع‌آوری سهام شرکت‌های بزرگ علی‌رغم میل باطنی اگر چه امروز اندکی از عرضه‌ها کاست، اما با توجه به نبود گزینه‌ای جدید برای سرمایه‌گذاری در بورس به تغییر گرایش‌های نوسان گیری در بازار دوم و سهم‌‌های کوچکی شد که به لحاظ بنیادی هیچ تحول تاثیرگذاری بر سودآوری آنها وجود ندارد.

  در این زمینه گروه قندی‌ها پس از فراز و فرودهای قیمتی در روزهای گذشته دوباره روی مدار تقاضا از سوی نوسانگیران قرار گرفته است.

  به نظر می‌رسد با توجه به گزارش‌های ضعیف عملکردی شرکت‌ها در نیمه نخست امسال و از سویی دیگر تداوم ابهام‌ها از متغیرهای کلان اقتصادی و کمبود نقدینگی در بازار سهام روند افت شاخص‌های بورس همچنان تا نیمه اول مهرماه امسال ادامه یابد.

  در این زمینه تکاپوی متولیان بازار سرمایه برای راه‌اندازی ابزارهای معاملاتی جدید و پوشش دهنده ریسک برای معامله‌گران باقیمانده در بازار سهام می تواند چاره کار باشد.

   

  برچسب ها :

  نظرات