آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • سه شنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۸ , Tuesday 22 October 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 33890
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۳۰ شهریور, ۱۳۹۴ - ۰۸:۵۱
 • شما اینجا هستید :ایران و جهان > فرهنگی
 •   

  اقدام خودجوش رایزنان فرهنگی در تبیین فیلم «محمد رسول‌الله(ص)»/ برنامه جریان دیپلماسی فرهنگی کشور برای فیلم مجیدی چیست؟

  آوای شمال/ بیش از دو هفته از اکران فیلم «محمد رسول الله(ص)» در ایران می‌گذرد و تب و تاب رسانه‌های عربی در حمله به ایران و این فیلم با اهداف سیاسی فروکش کرده است. اما در این بین هستند گروه‌های مومن در جهان عرب و اهل‌سنت که نگرانی‌هایی دارند؛ آنانی که مجید مجیدی «دلسوزان جهان […]

  آوای شمال/ بیش از دو هفته از اکران فیلم «محمد رسول الله(ص)» در ایران می‌گذرد و تب و تاب رسانه‌های عربی در حمله به ایران و این فیلم با اهداف سیاسی فروکش کرده است.

  اما در این بین هستند گروه‌های مومن در جهان عرب و اهل‌سنت که نگرانی‌هایی دارند؛ آنانی که مجید مجیدی «دلسوزان جهان اسلام» می‌خواندشان؛ گروه‌های نگرانی که نگرانی خود را نه در غوغاهای رسانه‌ای بلکه در سوال و جواب‌های مرتبط دنبال می‌کنند.

  رایزنان فرهنگی ایران در کشورهای اسلامی و عربی اخیرا به این دلسوزان در جهان اسلام پاسخ گفته‌اند؛ چندی پیش بود که سازمان فرهنگ و ارتباطات در خبری به نقل از رایزنی فرهنگی ایران در الجزایر نوشت: سید عبدالامیر موسوی‌بدر، رایزن فرهنگی کشورمان در الجزایر به دعوت عبدالرزاق قسوم، رئیس جمعیت علمای مسلمان الجزایری در آیین پایانی اردوگاه تابستانی جمعیت علمای مسلمان الجزایر شرکت کرده و به درخواست میزبان، ویژگی‌ها، اهداف و محتوای فیلم «محمد رسول الله (ص)» را شرح داد که مورد توجه حاضرین در مراسم قرار گرفت.

  پس از آن محمدمهدی شریعتمدار، رایزن فرهنگی ایران در لبنان در گزارش خود از دیدار با شخصیت‌های دینی، علمی و فرهنگی این کشور، عنوان کرد که «علامه شیخ ماهر حمود درباره فیلم «محمد رسول‌الله (ص)» سؤالاتی مطرح کرد و رایزن فرهنگی کشورمان توضیحاتی در این خصوص ارایه داد.

  شیخ ماهر حمود درخواست کرد که برای پاسخ به فتاوای صادر شده، نسخه‌ای از فیلم را صرفاً برای مشاهده و اظهارنظر شخصی مشاهده کند که در این زمینه قول پیگیری از سوی رایزن فرهنگی ایران در لبنان داده شد.»

  آنچه که از گزارش این دو رایزن فرهنگی کشورمان در الجزایر و لبنان برمی‌آید این است که رایزنان فرهنگی درباره این فیلم مورد سوال قرار می‌گیرند و به نظر می‌رسد برنامه‌ای برای تبیین چرایی و پاسخ به شبهات شکل‌گرفته در جهان اسلام و در میان دلسوزان درباره فیلم «محمدرسول‌الله(ص)» وجود ندارد.

  این در حالی است که به نظر می‌رسد باید سازندگان فیلم «محمدرسول‌الله(ص)» و جریان دیپلماسی فرهنگی کشور به شدت بر روی این مسئله کار کنند و تبلیغات لازم را انجام دهند که در این بین در کنار تیم سازنده این فیلم می‌توان به سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، مجمع تقریب مذاهب اسلامی و به‌ویژه اتحادیه رادیو تلویزیون‌های اسلامی که هر کدام در تقدیر از مجیدی گوی سبقت را ربوده‌اند، اشاره کرد.

  در این بین رصد صورت گرفته از فعالیت‌های آشکار در این زمینه نشان می‌دهد شبکه‌های برون‌مرزی تلویزیونی صداوسیما از جمله الکوثر و آی‌فیلم به‌جز العالم در این زمینه فعالیت آنچنانی نداشته‌اند.

  شاید بد نباشد در این زمینه نکته مهمی که «محمدمهدی شریعتمدار» در گفت‌وگوی اخیر خود با خبرگزاری فارس بیان کرد یادآور شد؛ وی گفت: … بد نیست، در همین جا اضافه کنم که در بسیاری موارد، چنانچه علل و دلایل یک اقدام، توضیح داده شود یا پیش از هر اقدامی، به نتایج و بازتاب‌های آن توجه شود، جلوی بسیاری از شایعات و نظرات مخالف گرفته می‌شود.

   

  برچسب ها :

  نظرات