آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • جمعه ۲۶ مهر ۱۳۹۸ , Friday 18 October 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 33877
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۳۰ شهریور, ۱۳۹۴ - ۰۸:۴۵
 • شما اینجا هستید :اقتصادی > ایران و جهان
 •   

  هیچ قانونی درباره سوزاندن گاز فلرها نیست/تصفیه بوی پسآب پتروشیمی‌ها در دستور کار

  آوای شمال/ علیرضا نریمان‌نژاد مدیر ایمنی و پدافند غیرعامل شرکت ملی پتروشیمی در یک نشست خبری در محل این شرکت اظهار داشت: ما تلاش کردیم شاخص‌هایی را درباره ایمنی و پدافند غیرعامل در صنعت پتروشیمی استخراج کنیم که اولین شاخص کنترل خطرات و آسیب‌های انسانی است. وی توضیح داد: صنعت پتروشیمی به‌دلیل ماهیت مواد مصرفی […]

  آوای شمال/ علیرضا نریمان‌نژاد مدیر ایمنی و پدافند غیرعامل شرکت ملی پتروشیمی در یک نشست خبری در محل این شرکت اظهار داشت: ما تلاش کردیم شاخص‌هایی را درباره ایمنی و پدافند غیرعامل در صنعت پتروشیمی استخراج کنیم که اولین شاخص کنترل خطرات و آسیب‌های انسانی است.

  وی توضیح داد: صنعت پتروشیمی به‌دلیل ماهیت مواد مصرفی و ساختار مجتمع‌ها در تمام دنیا پتانسیلی برای حوادث دارد و در اغلب نقاط دنیا، چه کشورهایی که استانداردها را تعیین می‌کند و چه کشورهای در حال توسعه حوادثی در این سطح اتفاق می‌افتد.

  مدیر ایمنی شرکت ملی پتروشیمی ادامه داد: ما تدوین دستورالعمل‌ ۴ جلدی ایمنی و آتش‌نشانی را دردستورکار قرار دادیم و هم‌زمان با توجه به موضوع خصوصی‌سازی برای اینکه تنوع طراحی و استفاده از سیستم‌های ایمنی متفاوت نداشته باشیم، یک دستورالعمل ۳ جلدی برای یکسان‌سازی الگوهای ایمنی مدیریت و مهندسی طرح‌های پتروشیمی تهیه کردیم.

  وی با اشاره به توانمندسازی نیروهای انسانی در حوزه HSE گفت: به این منظور آموزش متناسب با نیاز در داخل و خارج از کشور تبیین کردیم و در این راستا ۵ دوره آموزش خارج از کشور را در ژاپن، آفریقای جنوبی، بلاروس و هلند برای نیروهای صنعت پتروشیمی طراحی کردیم که گواهی‌نامه‌های بین‌المللی معتبر دریافت کردیم.

  نریمان‌نژاد اضافه کرد: با توجه به اینکه عمده فعالیت‌ها توسط پیمانکاران انجام می‌شود، برای کنترل حوادث در این گروه کاری، تدوین دستورالعمل‌ها را در دستور کار قرار دادیم و الزامات HSE پیمانکاران در قراردادها، الصاق شده است.

  وی افزود: در این راستا از وضعیت شرکت‌های پیمانکاری، ارزیابی انجام شد و این شرکت‌ها اولویت‌بندی شدند و به شرکت‌های پیمانکاری فعال یک فرصت ۶ ماهه داده شد که خودشان را از لحاظ ایمنی ارتقا دهند.

  مسئول ایمنی شرکت ملی پتروشیمی اظهار داشت:‌ دو مرکز آموزش آتش‌نشانی در ماهشهر و عسلویه برای سرعت بخشیدن در عکس‌العمل به حوادث ایجاد شد و در راستای فرهنگ‌سازی با توجه به حوادث عمده سال‌های گذشته و به منظور پیشگیری از تکرار و ریشه‌یابی علل اصلی آن‌ها انیمیشن‌های آموزشی را تدوین کردیم تا به کارکنان و مدیران آموزش و آگاهی کافی در حوادث را منتقل کنیم.

  وی با اشاره به استقرار سیستم مدیریت ایمنی برای افزایش ایمنی مجتمع‌ها، گفت: در حوزه بحران و پدافند غیرعامل ۵ پروژه پایلوت اجرا شد و انجام مطالعات پدافند در مکان‌یابی‌های جدید صنعت پتروشیمی را در دستور کار قرار دادیم.

  نریمان نژاد در پایان گفت: علاوه بر برگزاری سمینارهایی برای بررسی شبکه‌های IT صنعتی، سند شیمیایی پدافند غیرعامل صنعت پتروشیمی را نیز تهیه کردیم که در آن به طبقه‌بندی نوع مواد شیمیایی، میزان ذخیره مواد و نوع مدیریت در صورت آسیب ایجاد‌شده از سوی تروریسم یا تهاجم یا مشکلات صنعتی پرداخته‌ایم.

  *هیچ قانونی برای سوازندن گاز در فلرها نداریم

  در ادامه این نشست محمدرضا سرافرازی مسئول محیط زیست شرکت ملی پتروشیمی با بیان اینکه محیط زیست را در کل چرخه حیات محصول پتروشیمی دنبال می‌کنیم، گفت: ما باید بدانیم از زمان برنامه‌ریزی برای تولید یک محصول تا انتهای مصرف و خروج آن از چرخه مصرف این محصول چه سرنوشتی خواهد داشت و چه تأثیری روی محیط زیست می‌گذارد، چنانکه به عنوان مثال پلیمر زیست تجزیه‌پذیر به محیط زیست آسیب کمتری می‌زند و زودتر تجزیه می‌شود.

  وی به تعامل با مدیریت‌های مربوطه برای انتخاب محصولات و تکنولوژی‌های نوین اشاره کرد و گفت: در مجتمع‌ها از شروع ساخت و انتقال تکنولوژی تا بهره‌برداری تلاش می‌کنیم، روند احداث و بهره‌برداری به‌صورت پاک و سازگار با محیط زیست انجام شود.

  مسئول محیط زیست شرکت ملی پتروشیمی اظهار داشت: مصرف جیوه از سال ۲۰۱۶ به بعد محدود می‌شود و تا سال ۲۰۲۰ به‌طور کامل از چرخه صنعت و محیط زیست حذف شود که به همین دلیل باید بعضی فرآیندهای ما در صنعت پتروشیمی هم تغییر کند.

  وی تصریح کرد: قوانین و آیین‌نامه‌ها و بخشنامه‌ها در حوزه محیط زیست محدود هستند و برای صنعت پتروشیمی ارتقا داده نشده‌اند که به همین دلیل قوانین مربوط به پتروشیمی را جمع‌آوری کرده‌ایم و به‌عنوان الزامات صنعت پتروشیمی در ۹ جلد منتشر کردیم.

  سرافرازی با بیان اینکه محیط زیست قانون پایش لحظه‌ای و آنلاین آلاینده‌ها در صنایع بزرگ را دنبال می‌کند، گفت: قرار بود تا سال سوم برنامه پنجم این اتفاق بیفتد که زیرساخت آن وجود نداشت، اما اجرای قانون تمدید شد و قرار شد، نیمی از صنایع آلاینده تا پایان امسال و بقیه در برنامه ششم به پایش آنلاین مجهز شوند.

  وی با بیان اینکه هیچ قانون زیست محیطی در زمینه فلر وجود ندارد، گفت: ما در جلد هشتم الزامات کنترل کیفیت هوا، یک بخش را برای راهنمایی درباره فلرها اختصاص داده‌ایم، تا مثلاً با دوربین این فلرها کنترل شوند و ارزش حرارتی گازی که به گاز فلر می‌رود، اندازه‌گیری شود، اما هیچ قانونی در این زمینه وجود ندارد.

  وی در ادامه گفت: تصفیه‌خانه‌های آب در ایران استاندارد «بو» ندارند، درحالی که در امارات بعضی تصفیه‌خانه‌ها از چنین استانداردی استفاده می‌کنند.

  سرافرازی اضافه کرد: ما برای پتروشیمی‌های فجر و مبین که پساب‌های صنعتی را تصفیه می‌کنند، طراحی کردیم تا تصفیه‌خانه‌های آن‌ها سرپوشیده شده و بوی آن‌ها تصفیه شود که برای پتروشیمی فجر، ۷ و برای پتروشیمی مبین ۱۲ میلیارد تومان، برای این کار منابع مالی پیش‌بینی شده است.

   

  برچسب ها :

  نظرات