آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • پنج شنبه ۲ آبان ۱۳۹۸ , Thursday 24 October 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 33869
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۳۰ شهریور, ۱۳۹۴ - ۰۸:۳۴
 • شما اینجا هستید :اجتماعی > ایران و جهان
 •   

  وزارت بهداشت: وجود شیشه در قلیان‌ها را تایید می‌کنم/ پلیس: تکذیب می کنیم/ قهوه‌خانه داران: ما را تخریب می‌کنند

  آوای شمال/ چندی پیش رئیس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به طور رسمی وجود مواد مخدر، شیشه و ترکیبات آمفتامین را در توتون قلیان ها برای معتاد و وابسته کردن مشتریان این کالا تایید کرد.    خسرو صادق نیت، در پاسخ به این پرسش که آیا استفاده از مواد […]

  آوای شمال/ چندی پیش رئیس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به طور رسمی وجود مواد مخدر، شیشه و ترکیبات آمفتامین را در توتون قلیان ها برای معتاد و وابسته کردن مشتریان این کالا تایید کرد.

   

   خسرو صادق نیت، در پاسخ به این پرسش که آیا استفاده از مواد مخدر، شیشه و ترکیبات آمفتامین را در توتون قلیان‌ها تایید می کنید، گفت: بله، گزارش‌های متعددی داشتیم که حتی آن قدر دوز مواد مخدر، شیشه و ترکیبات آمفتامین در توتون قلیان‌ها بالا بوده که مسمومیت حاد ایجاد کرده و قطعاً تعداد مواردی که با دوز کمتر مصرف شده و مسمومیت حاد نداده، بسیار بیشتر است.

   

  رئیس مرکز سلامت وزارت بهداشت: خودم در بیمارستان لقمان با مسمومین صحبت کردم

  رئیس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به برخی گزارش ها در این باره می گوید:این گزارش‌ها صحیح است و در موارد متعددی مسمومیت حاد بعد از استعمال قلیان داشته‌ایم که به خاطر دوز بالای مواد مخدر، شیشه و ترکیبات آمفتامین آن بوده است، خود من در بیمارستان لقمان که محل ارجاع مسمومیت‌ها در تهران است، با چند نفر از این افراد صحبت کردم در برخی موارد، فرد مصرف کننده نمی‌دانسته که این مواد را مصرف می‌کند و فکر می‌کرده، احساس سرخوشی او ناشی از نوع توتون قلیان است.

   

  تعداد موارد مصرف ترکیبات شیشه در توتون قلیان بسیار زیاد است

  وقتی با موارد مسمومیت حاد ناشی از مصرف دوز بالای مواد مخدر و ترکیبات شیشه بعد از مصرف قلیان مواجه می‌شویم معنای آن این است که حتما تعداد موارد بسیار زیاد دیگری وجود دارد که با دوز پایین‌تر این مواد را به توتون قلیان اضافه می‌کنند تا مشتریانشان احساس سرخوشی بیشتری کنند، با این تصور که این لذت ناشی از دود عادی قلیان است، موارد بسیار زیادی که در گزارش‌های رسمی نمی‌آید.

   

  اغلب مصرف کنندگان این مواد در مراکز عرضه قلیان، به مواد مخدر وابستگی پیدا می‌کنند، معتاد می‌شوند و دیگر نمی‌توانند آن را کنار بگذارند. این یکی از روش‌های سودجویی اماکن عرضه قلیان است، تا افراد به این مراکز مراجعات مکرر داشته باشند و بتوانند هزینه‌‌های بیشتری از آنها بگیرند و در واقع برای کسب سود بیشتر مشتریانشان را معتاد می‌کنند.

   

  رئیس اتحادیه قهوه خانه داران: گزارش های سوء مصرف را به ما ارائه دهند

  به گزارش افکارخبر ، غلامرضا حیدر عرب، رئیس اتحادیه قهوه خانه داران تهران در واکنش به اظهارات وزارت بهداشت و درمان مبنی بر وجود شیشه و آمفتامین در قلیان ها گفت: این مطلب را صد در صد تکذیب می کنیم. تمامی تنباکوهایی که در قهوه خانه ها مصرف می شود، وارداتی بوده و اتفاقا مهر وزارت بهداشت روی آن ثبت است.

   

  وی تاکید می‌کند: تمامی قهوه خانه های مجاز، زیرنظر پلیس اماکن هستند و بهداشت دائم به آن ها سرکشی می کند، اما هیچ گاه ما گزارشی مبنی بر وجود مواد مخدر بویژه شیشه دریافت نکرده ایم و هیچ موردی به ما گزارش نشده است.

  رئیس اتحادیه قهوه خانه داران ادامه می دهد: به نظر شما این منطقی است که وجود شیشه در قلیان اثبات شود اما به ما گزارش ندهند؟

   

  رئیس صنف قهوه خانه داران تهران در ادامه می گوید: با این حال اجازه نمی دهیم به منظور تحقق برخی اهداف، ما را تخریب کنند. قهوه خانه ها زیر نظر پلیس اماکن هستند و نیروی انتظامی هم همان گونه که بارها و بارها نشان داده، همیشه حضوری قدرتمند در حوزه نظارت و مبارزه با توزیع و گسترش مواد مخدر داشته است. حالا شما فکر کنید با این نظارت و بازرسی همیشگی و دقیق کسی بخواهد تنباکو را با آمفتامین و شیشه قاطی کند.

   

  عرب ادامه می دهد: اگر چنین شواهدی وجود دارد باید به ما هم اعلام کنند و ما خواهان دیدن و خواندن این گزارش ها هستیم، اما اجازه نمی دهیم برای این صنف شایعه سازی کنند.

   

   نسبت به گزارش بی اساس وزارت بهداشت شکایت کرده ایم

  وی در ادامه با اشاره به اینکه انتقادها به افزایش مصرف قلیان و ضررهای آن را می پذیرد می گوید: ما تعامل مناسبی با اداره محترم اماکن، بهداشت و… داریم و بحث های کارشناسی را می پذیریم. حاضریم بنشینیم و درباره قلیان و موارد مورد انتقاد بحث کنیم. خود ما هم در این زمینه انتقاداتی داریم، اما اینکه هر کس به خودش اجازه دهد یکسویه حرف بزند و شایعه پراکنی کند، قطعا به نتیجه نمی رسیم.

   

  عرب ادامه می دهد: باز هم تاکید می کنم اگر سوابق و مواردی وجود دارد باید ارائه شود و موارد تخلفی به اتحادیه یا پلیس اماکن معرفی شوند، دلیل ندارد با یک گزارش بخواهیم همه را متهم کنیم. افراد بسیاری در این صنف فعالیت دارند که اکثر آن ها شریف و با سوابق قابل دفاع هستند، چرا با یک چوب همه را می زنند؟

   

  رئیس صنف قهوه خانه داران در پایان می گوید: جدا از اینکه ما تنباکوی قاچاق نداریم و همه ممهور به مهر وزارت بهداشت هستند، باید بگویم که اصلا امکان مصرف شیشه و آمفتامین از طریق قلیان وجود ندارد و ما پس از انتشار این گزارش ها، شکایت قضائی تهیه کرده و پیگیر موضوع هستیم.

   

  رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر: تکذیب می کنیم

  رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر نیز با تکذیب خبر آلوده بودن تنباکو به شیشه و آمفتامین در گفت و گو با افکار نیوز، می گوید: هیچ گزارشی تاکنون درباره وجود شیشه در تباکو به ما ابلاغ نشده و معتقدم که این مسئله بیشتر عملیات روانی است.

   

  سرهنگ بخشنده ادامه می دهد: ما بر اساس حساسیت مسئله و اخبار متعددی که در این باره در رسانه ملی و برخی رسانه های مکتوب طرح شده، پیگیر جدی موضوع شده ایم و جلسات متعددی تاکنون در این زمینه برگزار کرده ایم؛ همچنین تیمی با حضور اداره اماکن و شورای هماهنگی تشکیل شده که این مسئله به صورت ویژه‌تر پیگیری شود.

   

  وی در خاتمه می گوید: با این حال تاکید می کنم تاکنون چنین مواردی نداشته ایم. ضمن اینکه هر گونه مواد مخدر در تهران کشف شود به انبار ما منتقل می شود، اما همین لحظه این مسئله نه گزارش شده و نه تنباکوی آغشته به آمفتامین به ما ارائه شده است.

   

  برچسب ها :

  نظرات