آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • پنج شنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۸ , Thursday 17 October 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 33859
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۳۰ شهریور, ۱۳۹۴ - ۰۸:۰۷
 • شما اینجا هستید :اقتصادی > ایران و جهان
 •   

  واردات ۸۰ میلیون لیتری بنزین پاتیلی در یک روز/رکورد واردات شکسته شد

  آوای شمال/ عملکرد غیر قابل قبول مسئولان شرکت ملی پالایش و پخش فراورده های نفتی در طول دو سال گذشته از فعالیت دولت یازدهم برکسی پوشیده نیست، به طوری که در همان ابتدا شروع فعالیت، ایران که در سالهای گذشته در تولید بنزین خودکفا شده بود تبدیل به وارد کننده بنزین شد. براساس آمار و […]

  آوای شمال/ عملکرد غیر قابل قبول مسئولان شرکت ملی پالایش و پخش فراورده های نفتی در طول دو سال گذشته از فعالیت دولت یازدهم برکسی پوشیده نیست، به طوری که در همان ابتدا شروع فعالیت، ایران که در سالهای گذشته در تولید بنزین خودکفا شده بود تبدیل به وارد کننده بنزین شد.

  براساس آمار و اسنادی که بارها در رسانه های مختلف از جمله خبرگزاری فارس منتشر شده است بنزین وارداتی به کشور از هیچ استانداردی تبعیت نمی کند در صورتی که پیش از واردات بنزین تولید داخل دارای استاندارد یورو۴ بود.

  به هرحال با تصمیم مسئولان وزارت نفت بنزین پاتیلی بی کیفیت جایگزین بنزین با استاندارد یورو۴ شد که علت اخذ این تصمیم مشخص نیست.

  بارها مسئولان وزارت نفت اعلام کردند، بنزین وارداتی دارای استاندارد یورو۴ است، اما تاکنون سازمان استاندارد که متولی تعیین استاندارد بنزین وارداتی است یک برگ سند در مورد درستی این ادعای مسئولان وزارت نفت منتشر نکرده است.

  با این شرایط چندی پیش خبری با عنوان رکورد شکنی وادرات بنزین منتشر شد که واکنش های متعددی را از سوی مسئولان شرکت ملی پالایش و پخش فراورده های نفتی در پی داشت.

  براساس اسناد جدیدی که در اختیار داریم، مشخص است این رکورد شکنی ها ادامه دارد، زیرا در روز چهارشنبه هفته گذشته ۸۰ میلیون لیتر بنزین از پایانه های جنوب کشور وارد شده است ، واردات ۸۰ میلیون لیتر بنزین و افزایش ۲۴۰ درصدی در ماه جاری نسبت به مدت مشابه سال گدشته، در حالی صورت می گیرد که رانت های ۵ تا ۹ دلاری در هر بشکه بنزین وارداتی نصیب دلالان زنجیره واردات می شود.

  اگرچه مسئولان وزارت نفت مدعی هستند، این رقم بنزین های برای یک مدت طولانی مورد استفاده قرار می گیرد و میانگین واردات بنزین به کشور تنها ۶ میلیون لیتر در روز است، اما لازم است اعلام کنیم، از ابتدای ماه جاری تا کنون روزانه به طور میانگین ۱۷ میلیون لیتر و از ابتدای سال جاری تاکنون به طور میانگین ۸ میلیون لیتر بنزین وارد کشور شده است.

  همچنین باید گفت: مصرف بنزین کشور نیز روند افزایشی دارد زیرا هم اکنون به طور میانگین حدود ۸۰ میلیون لیتر بنزین در کشور مصرف می شود.

  این میزان مصرف بنزین و کاهش تولید بنزین در داخل کشور به دلیل از کارافتادگی مدام پالایشگاه امام خمینی اراک به دلیل سو مدیریت در این پالایشگاه موجب شده است تا ذخیره بنزین کشور هنوز در شرایط بحرانی به سر برد، به طوری که حجم ذخیره بنزین کشور حدود ۷۳۱ میلیون لیتر است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته که بیش از یک و نیم میلیارد لیتر بود، حدود ۷۸۰ میلیون لیتر کمبود دارد.

   

  برچسب ها :

  نظرات