آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • پنج شنبه ۲ آبان ۱۳۹۸ , Thursday 24 October 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 33768
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۹ شهریور, ۱۳۹۴ - ۰۵:۴۶
 • شما اینجا هستید :ایران و جهان > سیاسی
 •   

  دفاع روحانی از شعار مرگ بر آمریکا/ انتقاد نجفی از حجاریان؛شعارهای اصلاح‌طلبان در سال ۸۸ سبب هزینه برای نظام شد

  آوای شمال/ بسته گزارش تحلیلی روزانه به تحلیل و بررسی برخی اخبار و مطالب کمتر دیده شده در لابه‌لای رسانه‌های کشور می‌پردازد. در این بسته گزارشی _ تحلیلی علاوه بر خوانش اخبار؛ سوابق و برخی تحلیل‌های موجود پیرامون این مطالب نیز آورده شده است.   ***   نمایندگان درباره برجام موضع می‌گیرند که «أنا شریک» […]

  آوای شمال/ بسته گزارش تحلیلی روزانه به تحلیل و بررسی برخی اخبار و مطالب کمتر دیده شده در لابه‌لای رسانه‌های کشور می‌پردازد. در این بسته گزارشی _ تحلیلی علاوه بر خوانش اخبار؛ سوابق و برخی تحلیل‌های موجود پیرامون این مطالب نیز آورده شده است.

   

  ***

   

  نمایندگان درباره برجام موضع می‌گیرند که «أنا شریک» بگویند!

  داود هرمیداس باوند، از دیپلمات‌های سابق و چهره نزدیک به جریان خاص، اخیراً در بخشی از مصاحبه خود با روزنامه اعتماد در پاسخ به این سؤال که «هم‌اینک برجام نیز در مجلس شورای اسلامی در حال بررسی است. فکر می‌کنید سرانجام بررسی آن به چه نتیجه‌ای خواهد رسید؟» اظهار کرده است: من فکر نمی‌کنم مجلس شورای اسلامی برجام را رد کند. در نهایت موضع‌گیری برخی نمایندگان مجلس برای این است که بگویند ما در روند دستیابی به توافق مشارکت داریم!

   

  *مجلس شورای اسلامی متأسفانه در پرونده برجام متحمل تعیین تکلیف‌ها، توهین‌ها و کنایه‌های فراوانی شده است.

  از اظهارات رسمی یک مقام وزارت خارجه که بررسی قانونی برجام در مجلس را خلاف منافع ملی معرفی کرد تا کوبش‌های هر روزه کمیسیون بررسی برجام از تریبون‌های خاص، عدم ارائه اسناد توافقات محرمانه دولت و آژانس به مجلس و یا صحبت‌هایی نظیر صحبت‌های بالا.

  نمایندگان ملت در مجلس شورای اسلامی هم‌اکنون بصورت تخصصی در حال بررسی توافقی هستند که در آن علاوه بر نقض آشکار مصوبه مجلس مبنی بر غیر قانونی بودن پذیرش پروتکل الحاقی بدون تصویب مجلس، موارد مبهم دیگری نیز وجود دارد.

  این فرایند بررسی به انحاء مختلف مورد انتقادات چهره‌های جریان خاص قرار گرفته است.

  در اشاره به صحبت باوند همچنین باید اشاره کرد که موارد طرح شده در مواضع نمایندگان مجلس نظیر ضرورت تعیین تکلیف بند موشکی قطعنامه، مبهم بودن زمان و نحوه لغو تحریم‌ها، مناقشه بر سر دو واژه تعلیق یا لغو تحریم‌ها و … مقولاتی هستند که به نظر می‌رسد یقیناً در جایگاهی بالاتر از مسئله أناشریک قرار می‌گیرند و درباره آنها باید تعیین تکلیف جدی و مشخص صورت بگیرد.

  گفتنیست، اشاره باوند همچنین با این فرض صورت گرفته است که برجام یک دستاورد بزرگ با نتایج ملموسی در افزایش سطح معیشت و کاهش قیمت‌ها (صحبت‌های همیشگی جریان خاص درباره دستاورد مذاکرات!) است تا آن اندازه که همه قصد دارند خود را در تحقق آن سهیم اعلام کنند. نکته‌ای که حتی با چشم‌پوشی از تجربه توافق موقت ژنو در دو سال قبل نیز باید منتظر ماند تا بتوان درباره آن قضاوت کرد.

  پیش از این یکی از اصلاح‌طلبان عنوان کرده است که پس از توافق وین، مشکلات اقتصادی حل نشده اما فشار از مردم برداشته شده است!!!

   

  ***

   

  دفاع رئیس‌جمهور روحانی از شعار «مرگ بر آمریکا» مردم ایران

  رئیس‌جمهور روحانی در بخشی از مصاحبه خود با شبکه تلویزیونی سی‌بی‌اس آمریکا و در پاسخ به مجری این برنامه که گفته است: برای بسیاری از مردم آمریکا قبول توافق با کشوری که هنوز شعار مرگ بر آمریکا و مرگ بر اسراییل سر می‌دهد دشوار است، تأکید کرد: این شعارها علیه مردم آمریکا نیست. مردم ما به مردم آمریکا احترام می‌گذارند و در پی جنگ با هیچ کشوری نیستند اما در عین حال سیاست‌های ایالات متحده علیه منافع ملی مردم ایران بوده و قابل درک است که مردم به این مسئله حساسیت نشان خواهند داد.

   رئیس جمهور افزوده است: وقتی مردم علیه شاه قیام کردند، آمریکا تا آخرین لحظات همچنان از شاه حمایت می‌کرد و طی جنگ هشت ساله با عراق، آمریکایی‌ها از صدام حمایت کردند. مردم این حقایق را فراموش نخواهند کرد. ما نمی‌توانیم گذشته را فراموش کنیم.

   

  *اگرچه رئیس جمهور محترم در این صحبت‌های خود به خوی استکباری آمریکا و حمایت این کشور از تمامی جریان‌های سوء عالم بعنوان علت‌العلل و انگیزه اصلی شعار مرگ بر آمریکا اشاره نکرده و صرفاً تضاد عملکرد آمریکا با منافع ملی ایران را مورد اشاره قرار می‌دهد اما بیان همین استدلال نیز در یک رسانه خارجی قابل تحسین و تمجید است.

  صحبت‌های رئیس‌جمهور روحانی در دفاع از شعار مرگ بر آمریکا در حالی است که حسین مرعشی، از چهره‌های مبرّز اصلاح‌طلب اخیراً در یک مصاحبه بیان کرده است که مردم از برقراری رابطه با آمریکا استقبال می‌کنند!

  علی خرّم، از دیپلمات‌های سابق و از چهره‌های نزدیک به دولت نیز زمانی در اشاره به مذکرات دولت روحانی با کشورهای ۱+۵ گفته بود: روابط ایران و آمریکا وارد فاز جدیدی می‌شود که در آن رسمیت روابط کمتر و «صمیمیت»! دو طرف بیشتر می‌شود.

  تحسین اشاره شده همچنین می‌تواند برکات بیشتری برای دولت محترم نیز داشته باشد، آنهنگام که همین سخنان در گفت‌وگو با رسانه‌های داخلی کشور نیز انعکاس یابد.

   

  ***

   

  انتقاد نجفی از حجاریان؛شعارهای اصلاح‌طلبان در سال ۸۸ سبب هزینه برای نظام شد

  محمدعلی نجفی، فعال سیاسی اصلاح‌طلب و مشاور اقتصادی رئیس‌جمهور روحانی، در بخشی از گفت‌وگوی خود با شماره شهریورماه نشریه اندیشه پویا با اشاره به حوادث (فتنه) سال ۸۸ گفته است: در این شکی نیست که اصلاح‌طلبان در سال ۸۸ شعارها و مطالبی را مطرح کردند که منجر به دادن هزینه‌های زیاد، هم برای خودشان و هم برای نظام شد.

  او در پاسخ به واکنش خبرنگار که گفته است: «شما الآن دارید خودانتقادی می‌کنید؟» تصریح کرده است: بله! البته آدم‌ها در جریان ۸۸ هرکدام دیدگاه‌های مختلفی داشتند و نقش‌های متفاوت. من واقعاً نظرم این بود که بعد از صحبت‌های رهبری در نماز جمعه، سران اصلاح‌طلب تعاملی برقرار کنند و مسئله را حل کنند و می‌شد هم حل کرد.

  نجفی همچنین در بخش دیگری از گفته‌های خود و در پاسخ به سؤال خبرنگار با این مضمون که بر اساس تحلیل سعید حجاریان، باید یک ظریف و یک قاسم سلیمانی در سیاست داخلی هم داشته باشیم که بتوانیم همزمان مذاکره کنیم و فشار بیاوریم! نیز بیان کرده است: وقتی این عرصه (سیاست داخلی) به قاسم سلیمانی کشیده می‌شود نتیجه‌اش می‌شود سال ۸۸ و آن تبعات. ما در مبارزه سخت در سیاست داخلی حتماً بازنده هستیم. البته شاید من بیش از حد نرمخو هستم.

   

  *صحبت‌های نجفی را باید نوشدارویی دانست که پس از حادثه ۸۸ برای سهراب سر رسیده است.

  حادثه‌ای که اگرچه نتوانست سهراب‌کشی کند اما بسا که اگر نوشداروی اشاره شده زودتر فرا می‌رسید، به اندازه یک بیماری هم قدرت آزار نمی‌یافت.

  قبل از نجفی نیز حجت‌الاسلام سیدهادی خامنه‌ای، از دیگر چهره‌های اصلاح‌طلب در اشاره به حوادث سال ۸۸، بیان کرده بود: شعار نه غزه، نه لبنان و (شعار) جمهوری ایرانی شعار اصلاح‌طلبی نیست.

  این اذعان چهره‌های مبرّز جریان خاص به حرکات و مواضع اشتباه در سال ۸۸ در حالی است که چهره محوری و لیدر جریان اصلاحات همچنان از بیان علنی این صحبت‌ها استنکاف می‌کند و به دلیل همین استنکاف نیز در انزوا به سر می‌برد.

  جریان سیاسی خاص در تحلیلی معتقد است که در صورت اذعان رسمی به حرکت اشتباه در سال ۸۸، بخشی از بدنه اجتماعی خود را از دست خواهد داد و به نظر می‌رسد به همین دلیل است که تاکنون از صحبت پیرامون اشتباهات خود امتناع کرده است.

  قبل از نجفی و خامنه‌ای، سعید حجاریان نیز در گفت‌وگویی اظهار کرده بود که در سال ۸۸ تقلبی رخ نداد بلکه تدلیس! (کلاه‌برداری) رخ داد.

  با اینهمه اما زمزمه‌هایی از جنس مواضع سال ۸۸ همچنان از اردوگاه جریان خاص به گوش می‌رسد.

  حسین مرعشی در موسم قبل از انتخابات ۹۲،‌ در گفت‌وگو با اعتماد از مدیریت شده بودن آن انتخابات خبر داده بود.

  مرتضی الویری از فعالان اصلاح‌طلب نیز مدتی قبل در مصاحبه‌ای از این گفت که رئیس جمهور منتخب سال ۸۸ مهره‌ای بوده برای محدودیت‌های بیشتر!

  احمد خرّم، وزیر راه دولت اصلاحات هم در مصاحبه‌ای با اشاره به دولت احمدی‌نژاد تصریح کرده بود که «شاید همه این اتفاقاتی که در طول هشت سال برای کشور رخ داد تعیین شده بود و به قول آقای احمدی نژاد صحنه عوض کردن بود»…

  به نظر می‌رسد پرونده سال ۸۸ در میان اردوگاه جریان سیاسی خاص تبدیل به گرهی شده که چاره‌ای غیر از باز کردن آن از سوی معاریف و مشاهیر اصلاح‌طلب نیست.

   

  برچسب ها :

  نظرات