آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • سه شنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۸ , Tuesday 22 October 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 33753
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۸ شهریور, ۱۳۹۴ - ۰۹:۴۶
 • شما اینجا هستید :ایران و جهان > سیاسی
 •   

  تأکید ایران و فرانسه بر حفظ تمامیت ارضی عراق و یمن

  آوای شمال/ علی‌اکبر ولایتی رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام در حاشیه دیدار خود در جمع خبرنگاران با ژان‌پیر شونمان سناتور اسبق فرانسوی روابط ایران و فرانسه را از سابقه طولانی برخوردار دانست و افزود: فرانسه همواره یک سیاست نسبتاً مستقلی دارد و توقع ما هم همین است هر چند که یکی از […]

  آوای شمال/ علی‌اکبر ولایتی رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام در حاشیه دیدار خود در جمع خبرنگاران با ژان‌پیر شونمان سناتور اسبق فرانسوی روابط ایران و فرانسه را از سابقه طولانی برخوردار دانست و افزود: فرانسه همواره یک سیاست نسبتاً مستقلی دارد و توقع ما هم همین است هر چند که یکی از مجموعه کشورهای غربی است و طبیعی است که با کشورهای غربی هماهنگ باشد.

  وی ادامه داد: از زمان ژنرال دوگل فرانسه یک سیاست متناسب با منافع ملی فرانسه را در پی گرفته است و اکنون هم با توجه به روابط طولانی بین دو کشور رابطه و خاطرات خوبی در زمینه توسعه روابط وجود دارد و هیأت‌های مختلفی در این راستا به ایران رفت و آمد خواهند داشت.

  ولایتی با بیان اینکه دو طرف می‌توانند همکاری‌های مهمی را در جهت ایجاد صلح و رفع تنش با یکدیگر داشته باشند خاطرنشان کرد: این آمادگی را ما در هر دو کشور می‌بینیم و قرار شد گفت‌وگوها بین دو طرف همچنان ادامه یابد.

  رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه مبانی اصلی سیاست‌های منطقه‌ای دو کشور وجه مشترکی میان ایران و فرانسه است، خاطرنشان کرد: هر دو کشور به حفظ تمامیت ارضی کشورهای منطقه‌ای به ویژه عراق و یمن معتقدیم و باور داریم مشکلات این کشورها راه‌حل نظامی ندارد بلکه می‌تواند با راه‌حل سیاسی بین خود مردم این کشورها حل شود.

  وزیر و سناتور اسبق فرانسوی نیز در جمع خبرنگاران با بیان اینکه فرصت خوبی داشتیم تا دیدگاه‌های خود را در این زمینه مطرح کنیم تصریح کرد: همانطور که مطلعید یک هیأت فرانسوی با ریاست دو وزیر طی روزهای آینده از ایران بازدید می‌کنند و وزیر کشاورزی ریاست این هیأت را به عهده دارد.

  وی ادامه داد: طبیعتاً توافقی که دو طرف به آن دست یافتند موجب می‌شود تا برای توسعه روابط موقعیت بیشتری داشته باشیم.

  ژان‌پیر‌شونمان در ادامه سخنان خود تصریح کرد: از مشکلات اقتصادی صحبتی نمی‌کنم چون با آقای ولایتی در خصوص موضوعات سیاسی و منطقه از جمله سوریه، عراق، یمن، لبنان و همچنین وضعیت کشورهای آفریقایی از جمله مالی صحبت کردیم.

  وزیر و سناتور اسبق فرانسوی با بیان اینکه ایران و فرانسه دو کشور قدیمی دارای تاریخ هزار ساله هستند، تصریح کرد: در هر صورت فرانسوی‌ها ایرانیان را تحسین می‌کنند و ما می‌توانیم در خصوص ایجاد صلح در جهان و منطقه با یکدیگر همکاری داشته باشیم لذا سعادت کامل برای ایران را آرزو می‌کنم.

  وی در پایان خاطرنشان کرد: مطمئن هستم که می‌توانیم با یکدیگر همکاری‌های زیادی در خصوص منافع کشورمان و منطقه که با مشکلات زیادی روبه‌روست انجام دهیم و برای ایجاد صلح در جهان تلاش کنیم.

   

  برچسب ها :

  نظرات