آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • شنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۹ , Saturday 15 August 2020
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 33652
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۵ شهریور, ۱۳۹۴ - ۰۵:۱۸
 • شما اینجا هستید :اقتصادی > ایران و جهان
 •   

  ۷۴۸ میلیون دلار صرف واردات خودرو سواری شد/ ورود خودروی لوکس بر خلاف اقتصاد مقاومتی

  آوای شمال/ براساس آمار ۵ ماهه گمرک جمهوری اسلامی ایران، بیش از ۱۷ هزار و ۷۷۸ خودرو تاکنون وارد کشور شده که ارزش آن ۷۴۸ میلیون ۳۰۶ هزار دلار است که نسبت به مدت مشابه سال قبل آن ۴۸ درصد کاهش داشته، بنابراین ۵ ماهه اول ۹۳ بیش از ۳۶ هزار خودرو وارد شده بود. […]

  آوای شمال/ براساس آمار ۵ ماهه گمرک جمهوری اسلامی ایران، بیش از ۱۷ هزار و ۷۷۸ خودرو تاکنون وارد کشور شده که ارزش آن ۷۴۸ میلیون ۳۰۶ هزار دلار است که نسبت به مدت مشابه سال قبل آن ۴۸ درصد کاهش داشته، بنابراین ۵ ماهه اول ۹۳ بیش از ۳۶ هزار خودرو وارد شده بود.

  از این تعداد خودرو وارداتی به کشور بالغ بر ۳۵۸۴ خودرو فقط در مرداد ماه امسال به ارزش ۱۳۷ میلیون و ۱۹۸ هزار دلار بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۴۰- درصد رشد داشته است.

  از میان کل واردات خودرو در ۵ ماهه نخست سال بیش از ۸۵۵۰ خودرو با قیمت واقعی بیش از ۷۰ میلیون تومان در آمار گمرک مشاهده می‌شود، البته حقوق ورودی را باید به قیمت گمرکی این خودروها افزود و پس از آن وارد بازار داخلی می‌شود. سرجمع ارزش ریالی این خودروها بالغ بر ۴ هزار و ۸۷۱ میلیارد ریال بوده است.

  همچنین ارزش دلاری این میزان خودرو بالغ بر ۱۷۱ میلیون و ۷۲۷ هزار دلار می‌شود.

  این آمار نشان می‌دهد، حدود نیمی از خودروهای وارداتی به کشور بالای ۲۰ هزار دلار یعنی بالای ۷۰  میلیون تومان ارزش گمرکی دارد که البته باید قیمت واقعی در بازار را پس از ورود حقوقی ۴۰ تا ۹۰ درصد به این قیمت‌ها اضافه کرد.

  به گزارش فارس، این در حالی است که براساس مصوبه دولت، ورود خودروهای بیش از ۲۵۰۰ سی‌سی ممنوعیت واردات دارد.

  همچنین به گفته رئیس کل گمرک کشور، پیشنهاد شده تا تلفیقی از حجم موتور و ارزش خودرو ملاک واردات خودروهای سواری به کشور قرار گیرد که البته هنوز این موضوع به تصویب دولت نرسیده است.

  قرار بود، براساس سیاست اقتصاد مقاومتی سهم عمده واردات باید از ماسین الات تولید و تجهیزات و مواد واسطه تولید باشد نه خودرو سواری که فقط مصرفی است. گرچه در آمار متولیان گمرک گفته می شود ۸۰ درصد واردات ماشین الات و تجهیزات و مواد واسطه تولید و فقط ۲۰ درصد کالای نهایی و مصرفی است.

   

  برچسب ها :

  نظرات