آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • جمعه ۲۶ مهر ۱۳۹۸ , Friday 18 October 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 33528
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۲ شهریور, ۱۳۹۴ - ۰۵:۱۵
 • شما اینجا هستید :ایران و جهان > سیاسی
 •   

  مرعشی: در حال مصالحه‌ای فراتر از مسئله هسته‌ای با غرب هستیم/ محمدرضا خاتمی: روحانی تا حدودی تافته جدابافته از نظام است!

  آوای شمال/ بسته گزارش تحلیلی روزانه به تحلیل و بررسی برخی اخبار و مطالب کمتر دیده شده در لابه‌لای رسانه‌های کشور می‌پردازد. در این بسته گزارشی ـ تحلیلی علاوه بر خوانش اخبار؛ سوابق و برخی تحلیل‌های موجود پیرامون این مطالب نیز آورده شده است.   ***   پاسخ جهانگیری به انتقاد جهانگیری! اسحاق جهانگیری، معاون […]

  آوای شمال/ بسته گزارش تحلیلی روزانه به تحلیل و بررسی برخی اخبار و مطالب کمتر دیده شده در لابه‌لای رسانه‌های کشور می‌پردازد. در این بسته گزارشی ـ تحلیلی علاوه بر خوانش اخبار؛ سوابق و برخی تحلیل‌های موجود پیرامون این مطالب نیز آورده شده است.

   

  ***

   

  پاسخ جهانگیری به انتقاد جهانگیری!

  اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور در بخشی از سخنان خود در نشست مدیران عامل بانک‌های کشور در اشاره به برخی انتظارات و توقعات نادرست در خصوص شرایط پس از تحریم؛ از آن بعنوان یکی از نگرانی‌های دولت یاد کرده و گفته است: متاسفانه برخی تصور می‌کنند که با اجرای توافق هسته‌ای قیمت‌ها به یکباره شکسته می‌شود و این تصور بازار را با رکود مواجه کرده و باعث شده حجم موجودی انبار برخی از واحدهای تولیدی افزایش یابد.

   معاون اول رییس جمهور اضافه کرد: برای مدیریت این شرایط، نیازمند تدابیر اقتصادی مناسب هستیم.

   

  *اشاره و انتقاد جهانگیری در زمینه ایجاد انتظارات کاذب در جامعه به دلیل القای تصورات ناصحیح از دوران احتمالی پساتحریم در حالی است که وی در همین سخنرانی و ثانیه‌هایی قبل از طرح انتقاد مذکور گفته است:

  «هم اکنون مردم از دولت مطالباتی نظیر اشتغال و رفاه دارند و دولت نیز اهتمام دارد با استفاده از فرصت مطلوبی که به واسطه‌ توافق هسته‌ای ایجاد شده، با اتخاذ تدابیر لازم برای حفظ رشد اقتصادی مثبت و آرامش حاکم بر اقتصاد کشور در جهت رفع مشکلات کشور گام بردارد»!

  طبیعیست که وقتی یک مقام ارشد دولتی با حواله دادن افکار عمومی به دوران احتمالی پساتحریم و اینکه اشتغال و رفاهی بیش از این به سبب توافق ویَنی دولت ایجاد می‌شود! بصورت ناخواسته اقدام به ترسیم انتظارات کاذب می‌کند؛ دیگر نباید با فانوس به دنبال مقصر ایجاد انتظارات کاذب گشت.

  و ایضاً وقتی یک مقام ارشد دولتی دیگر حتی تا آب خوردن مردم را نیز به تحریم‌ها گره می‌زند و یا هنگامیکه دولت محترم در مقابل سخنان سعید لیلاز که به تازگی اینطور اظهار کرد که «به مردم اعلام می‌کنم رونق اقتصادی در کشور ایجاد شده، در مسیر سیاسی نیز در تعامل مناسب با دنیا هستیم و در مسیر هسته‌ای دستاورد مثبت و سازنده‌ای به دست آورده‌ایم» هیچ موضعی نمی‌گیرد، بدیهیست که در نقاطی از افکار عمومی انتظار کاذب ایجاد می‌شود.

  آقای جهانگیری همچنین یقیناً به یاد دارد که در صبح روز امضای توافق موقت دولت با کشورهای ۱+۵ در ژنو، یک نماینده اصلاح‌طلب از پشت تریبون مجلس اینطور به افکار عمومی گفت که با این توافق سطح معیشت مردم افزایش می‌یابد!

  و یا حتماً خوانده است این صحبت‌های علی شکوری راد، فعال اصلاح‌طلب را که سال گذشته به یک روزنامه گفته بود: مردم به‌خوبی به این مساله آگاهند که تلاش‌های دولت برای رسیدن به یک توافق هسته‌ای به بهبود معیشت و وضعیت اقتصادی کشور منجر خواهد شد… به همین دلیل پرونده هسته‌ای را دنبال می‌کنند و منتظر توافق نهایی هستند.

  شاید بهتر باشد دولت محترم برای یافتن مقصر ایجاد انتظارات کاذب و غلط در میان لایه‌هایی از افکار عمومی به دور و بر خود نگاه دقیق‌تری بیاندازد…

   

  ***

   

  دومین کارت دعوت جریان خاص به دولت برای رفتارهای اپوزسیونی

  خاتمی: روحانی تا حدودی تافته جدابافته از نظام است!

  محمدرضا خاتمی، از نمایندگان مستعفی مجلس ششم در بخشی از یک گفت‌وگوی تفصیلی که با خبرگزاری آنا انجام داده درباره رئیس‌جمهور روحانی گفته است:‌

  «آقای روحانی در این حال که در درون نظام است و عضوی از این نظام محسوب می‌شود، از لحاظ تفکر سیاسی و توسعه‌ای که در این نظام وجود دارد تا حدودی تافته جدابافته است. یعنی حرف‌هایی که آقای روحانی مطرح می‌کند و برنامه‌هایی که مد نظر دارد مورد قبول اکثریت در دو قوه دیگر و همچنین نهادهای دیگر مثل نهادهای نظامی و تبلیغاتی و از جمله صدا و سیما نیست»!

   

  *قبل از صحبت‌های خاتمی نیز این سعید حجاریان، دیگر فعال اصلاح‌طلب بود که در خلال یک مصاحبه اظهار کرده بود در فرض شکست برجام، رئیس‌جمهور روحانی از سمت خود استعفا می‌کند!

  البته تلاش برای کشاندن رئیس‌جمهور روحانی به سمت رفتارهای اپوزسیونی توسط جریان سیاسی خاص فقط منوط به همین دو مثال نیست و مسبوق به سابقه است.

  علی شکوری‌راد که به تازگی دبیر کل حزب اتحاد ملت شده است نیز در سال گذشته طی مصاحبه‌ای که با روزنامه آرمان امروز انجام داد، در بخشی از صحبت‌های خود با نام بردن از چیزی به نام «رفتارهای برون حاکمیتی»! این جملات را بر زبان آورد:

  من فکر می‌کنم آقای روحانی یک حلاوتی را در انتخابات ریاست‌جمهوری چشید که تا قبل از آن هیچ‌گاه نچشیده بود. این حلاوت نزدیک شدن به رویکردهای مردم است. آقای روحانی در گذشته همواره در یک سیر درون حاکمیتی به سر برده بود. هنگامی که ایشان مقداری روابط برون حاکمیتی خود را افزایش داد به این نتیجه رسید که این روابط چقدر می‌تواند جذاب و شیرین باشد!

  اینک این رئیس‌جمهور روحانی، این گفتمان اعتدال دولت و این تشویق‌های اصلاح‌طلبان برای رفتارهای برون حاکمیتی دولت…

  گفتنیست، جریان سیاسی خاص، غیر از تشویق دولت به رفتارهای برون حاکمیتی دو راهبرد دیگر یعنی «تشویق توافق به هر قیمتی» و «تملق‌گویی از روحانی» را نیز بصورت ویژه‌ای در دستور کار خود دارد.

  کار این نقشه‌های سیاسی تا آنجا پیش رفته است که محمدجواد لاریجانی، از چهره‌های اصولگرا چندی قبل در یک مصاحبه اینطور گفت که آقایان طوری رفتار کرده‌اند که معنای اصلاح‌طلبی مساوی با طرفداری از توافق هسته‌ای شده است.

  در بحث مجیزگویی دولت نیز اگرچه در بسته‌های قبلی گزارش تحلیلی به کرّات به ادبیات چاکرمآبانه و چاپلوسی برخی چهره‌ها در قبال دولت محترم اشاره شده اما ذکر این اخبار می‌تواند جالب باشد که ابراهیم اصغرزاده، از چهره‌های جریان خاص مدتی قبل گفته بود که «باید دست روحانی و ظریف را بوسید»! و یا حسین مرعشی اخیراً اینطور بیان است که «روحانی هرچه می‌کند قانونی است».

   

  ***

   

  از حوصله حجاریان تا کم‌صبری مرعشی

  مرعشی:در حال مصالحه‌ای فراتر از مسئله هسته‌ای با غرب هستیم!

  حسین مرعشی، فعال سیاسی اصلاح‌طلب اخیراً در بخشی از گفت‌وگوی خود با نشریه اندیشه‌پویا در پاسخ به صحبتی مبنی بر اینکه برخی نیروهای اصلاح‌طلب معتقدند دولت فقط می‌خواهد کمی اوضاع را نرمالیزه و حکومت را از بحران خارج کند، گفته است:

  به نظر من این نگاه برخی دوستان، کم‌لطفی است. دولت اعتدال در یکی از مهمترین عرصه‌هایی که اصلاح‌طلبان خواهان اصلاح در آن بودند، ‌یعنی سیاست خارجی، گام موفقیت‌آمیزی برداشته است. گام‌هایی که از همه‌ی گام‌هایی که ما در دوره اصلاحات فکر می‌کردیم، می‌توانیم موفقیت‌آمیز برداریم هم بلندتر است. دکتر روحانی تلفنی با اوباما صحبت کرد. دیگر تابوی مذاکره با آمریکا شکسته است. رابطه ما با غرب نه به دوازده سال قبل که پرونده‌مان به شورای امنیت رفت، بلکه به چهل سال قبل‌تر برمی‌گردد. ما در حال مصالحه‌ای فراتر از مسئله هسته‌ای با غرب هستیم.

  او می‌افزاید: این روند در دولت آقای هاشمی شروع شد اما به دلیل نضج گرفتن رادیکالیسم در ایران به بن‌بست رسید. دوم خرداد انرژی فوق‌العاده‌ای به این حرکت داد و گام‌های بلندی در این راستا برداشته شد ولی به نتیجه نرسید. جریانات رادیکالی که مانع از به نتیجه رسیدن بودند، امروز هم هستند. اما دکتر روحانی بود که این محصول را چید.

   

  *مرجع صحبت خبرنگار درباره بحث نرمالیزه کردن اوضاع و اشاره دانسته یا نادانسته مرعشی در واقع به مقاله اخیر سعید حجاریان در نشریه اندیشه‌پویا بازمی‌گردد که وی در آن مدعی می‌شود دولت روحانی در حال نرمالیزاسیون اوضاع کشور برای گذار به دموکراتیزاسیون است.

  مرعشی با کم‌لطفی دانستن این فرض، گام را فراتر نهاده و با کم‌صبری، عملاً اضلاعی از شرایط کنونی را همان اتوپیای اصلاحات معرفی می‌کند.

  اتوپیایی که در قسمت صریح‌تر کلام مرعشی به رابطه با آمریکا و صحبت کردن تلفنی با اوباما اشاره دارد.

  مرعشی اما شاید به دلیل همان کم‌صبری، این نکته را به هر دلیلی مد نظر قرار نداده است که هنوز اتفاق خاصی میان ایران و آمریکا رخ نداده و اقداماتی نظیر آن مکالمه تلفنی که دست آخر معلوم نشد با خواهش مقامات دولتی ایران بوده است یا با خواهش مقامات کاخ سفید! جملگی مشتی «اقدام نابجا» بوده‌اند که ثمره آنها نیز تاکنون غیر از حرف، تحریم‌ها و تهدیدهای جدید بوده است نه هیچ چیز دیگر.

  از توافق وینی دولت هم تاکنون خبر خاصی در دست نیست الا اینکه فرجام این توافق با ان‌قلت‌های فراوانی مواجه است و سعید حجاریان نیز اخیراً این فرض را اعلام کرده است که در صورت شکست برجام، روحانی از ریاست جمهوری استعفا می‌کند!

  همچنین بیان اینکه «ما در حال مصالحه‌ای فراتر از هسته‌ای با غرب هستیم» نیز حرفی در چارچوب واقعیت‌ها نیست و اگرچه شاید مرعشی و جریان سیاسی خاص متبوع وی چنین علاقه‌ای داشته باشند اما آنچه که در جهان واقعیت رخ داده و خواهد داد این است که منافع جمهوری اسلامی ایران و آمریکا هیچ تلاقی و انطباقی با یکدیگر ندارد و لذا عملاً چنین مصالحه‌ای امکان‌پذیر نیست.

  تلاش‌ها برای این مصالحه فراهسته‌ای نیز تاکنون صرفاً در حد مشتی گویش محفلی و تریبونی از سوی چهره‌های جریان سیاسی خاص بوده است و به نظر نمی‌رسد که این اصرارهای لسانی بتوانند سبب تغییر مسیر نظام اسلامی و مردم ایران شود.

  قبل از مرعشی، آقای هاشمی رفسنجانی نیز اعلام کرده بود که «تابوی مذاکره با آمریکا شکست»!

  صحبت حسین مرعشی پیش از آنکه ابراز علاقه به مصالحه فراهسته‌ای باشد یک اعتراف است که از مکنون قلبی یک جریان سیاسی خاص در ایران خبر می‌دهد.

  جریانی که از شکست مذاکرات هسته‌ای در سال ۸۲ و محور شرارت خوانده شدن از سوی آمریکا درس نگرفت و در حالت خوشبینانه گویا به دنبال تجربه‌ای دیگر از این مسیر پیموده شده است.

  گفتنیست، مسئله مذاکرات فراهسته‌ای به دلایل مستدل و مختلفی، صریحاً مورد مخالفت نظام جمهوری اسلامی و مقامات ارشد کشور قرار گرفته است.

   

  برچسب ها :

  نظرات