آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • پنج شنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۸ , Thursday 17 October 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 33362
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۸ شهریور, ۱۳۹۴ - ۰۷:۳۹
 • شما اینجا هستید :اقتصادی > ایران و جهان
 •   

  زنگ خطر افزایش قیمت مسکن به صدا درآمد

  آوای شمال/ مطابق گزارش مرکز آمار، در سال ۱۳۹۳ تعداد ۱۳۵ هزار پروانه ساختمانی در کل کشور صادر شد که از لحاظ تعداد، کمترین رقم در ۲ دهه اخیر یعنی از سال ۱۳۷۱ تاکنون محسوب می‌شود که در آن سال ۱۲۴ هزار پروانه ساختمانی صادر شده بود. اطلاعات پروانه‌های ساختمانی صادرشده توسط شهرداری‌های کشور نشان […]

  آوای شمال/ مطابق گزارش مرکز آمار، در سال ۱۳۹۳ تعداد ۱۳۵ هزار پروانه ساختمانی در کل کشور صادر شد که از لحاظ تعداد، کمترین رقم در ۲ دهه اخیر یعنی از سال ۱۳۷۱ تاکنون محسوب می‌شود که در آن سال ۱۲۴ هزار پروانه ساختمانی صادر شده بود.

  اطلاعات پروانه‌های ساختمانی صادرشده توسط شهرداری‌های کشور نشان می‌دهد از دهه ۱۳۷۰ بدین سو تعداد صدور پروانه ساختمانی در کل کشور با وجود نوسانات در برخی سال‌ها در مجموع با رشد ملایمی همراه بوده است.

  زنگ خطر افزایش قیمت مسکن به صدا درآمد

  دوره ۸ ساله ۱۳۸۴ تا ۱۳۹۲ دوران اوج رونق مسکن‌سازی در کشور بوده است به طوری که به طور میانگین سالانه برای ۲۲۱ هزار واحد مسکونی پروانه ساخت صادر شده است.

  رکورد بالاترین رقم صدور پروانه‌های ساختمانی نیز به سال ۱۳۸۶ باز می‌گردد که در آن سال ۲۶۸ هزار پروانه ساخت مسکن صادر شد.

   

  با این حال، در سال گذشته وضعیت ساخت مسکن در کشور به شدت افت پیدا کرده که نتیجه طبیعی رکود شدید در اقتصاد کشور و بخش مسکن است.

  صدور فقط ۱۳۵ هزار پروانه ساختمانی در سال گذشته بیانگر کاهش ۳۹ درصدی این شاخص نسبت به سال ۱۳۹۲ است که بالاترین رشد منفی پس از انقلاب در حوزه ساخت‌وساز محسوب می‌شود. حتی در دهه اول انقلاب اسلامی و دوران دفاع مقدس نیز وضعیت صدور پروانه‌های ساختمانی کشور با چنین افتی مواجه نشده بود.

  زنگ خطر افزایش قیمت مسکن به صدا درآمد

  با توجه به نیاز انباشته چندمیلیونی برای مسکن و اضافه شدن تقاضای جدید در هر سال در بازار مسکن کشور، بدون تردید در صورتی که دولت برای بازگشت رونق به حوزه تولید مسکن، تدبیر نکند در سال‌های آینده با کمبود مسکن و تبعات آن، از جمله افزایش قیمت روبرو خواهیم شد.

  متاسفانه مسئولان دولت، ۲ سال اخیر را با هجمه به طرح مسکن مهر بدون رفع ایرادات آن گذراندند و تنها اقدام قابل ذکر در این مدت، افزایش چند مرحله‌ای وام خرید مسکن بود که تاثیری خاصی هم در بازار مسکن نداشت و با عدم استقبال مردم روبرو شد.

   

  برچسب ها :

  نظرات