آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • پنج شنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۸ , Thursday 17 October 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 33266
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۹ شهریور, ۱۳۹۴ - ۰۴:۵۲
 • شما اینجا هستید :ایران و جهان > فضای مجازی
 •   

  ۹ اشتباه که عکاسان هنگام تمیز کردن دوربین مرتکب می شوند

  آوای شمال/ با اجتناب از این ۹ اشتباه رایج در تمیز کردن، تجهیزات دوربین خود را حفظ کنید.  ۱- عدم خشک و تمیز کردن فوری (بلافاصله) حتی اگر شما یک دوربین ضد آب و ضد گرد و غبار دارید، بهتر است بعد از اینکه خیس یا گرد و خاکی شد، در اسرع وقت آن را […]

  آوای شمال/ با اجتناب از این ۹ اشتباه رایج در تمیز کردن، تجهیزات دوربین خود را حفظ کنید. 

  ۱- عدم خشک و تمیز کردن فوری (بلافاصله)

  حتی اگر شما یک دوربین ضد آب و ضد گرد و غبار دارید، بهتر است بعد از اینکه خیس یا گرد و خاکی شد، در اسرع وقت آن را خشک و تمیز کنید. در وهله اول از یک پارچه نرم و بدون پرز برای نم کردن خشکی استفاده کرده و تا آنجا که ممکن است آن را مرطوب کنید. سپس از یک برس (قلم مو)، یا یک پارچه خشک برای برس کشیدن یا پاک کردن هرگونه آلودگی و گرد غبار استفاده کنید.

  اگر هنگام وزش باد در یک ساحل از دوربین خود استفاده کرده اید بسیار مراقب باشید، چون احتمالا شن و ماسه ساینده و نمک خورنده بر روی کیت شما وجود دارد. بعد از خشک کردن هر گونه رطوبت، بدنه و لنز دوربین خود را با یک پارچه کمی مرطوب پاک کنید تا نمک از آن زدوده شود.

  یک برس دمنده یا هوای فشرده برای دمیدن شن و ماسه بدون خش انداختن بر روی دوربین مفید هستند – اما به نکته ۹ در مورد استفاده از هوای فشرده توجه داشته باشید.

  ۲- فراموش کردن فعال سازی سیستم تمیز کننده سنسور دوربین

  SLR های مدرن و دوربین های کامپکت یک مکانیزم تمیز کردن سنسور (sensor cleaning) دارند که یک فیلتر در بالای سنسور یا خود سنسور را می لرزاند (مرتعش می کند) تا ذرات سست گرد و غبار یا مو را به لرزش در آورد. این کار می تواند در پیشگیری از ایجاد لکه ها (نقاط ریز ایجاد شده بر اثر گرد و غبار روی سنسور در تصویر) بر روی تصاویر بسیار موثر باشد.

  برخی از دوربین ها به شما اجازه می دهند تا تعیین کنید تمیز کردن چه موقع صورت بگیرد – مثلا وقتی دوربین روشن یا خاموش می شود یا هر دو.

  اگرچه تنظیم اینکه بلافاصله بعد از روشن شدن دوربین تمیز کردن صورت گیرد ممکن است منطقی ترین انتخاب به نظر برسد، عیب آن طولانی شدن زمان راه اندازی است به طوری که قبل از اینکه شما بتوانید واقعا با دوربین عکس بگیرید یک تاخیر طولانی تر وجود دارد.

  اگر شما در حال عکاسی منظره هستید، بعید است که این تاخیر تاثیر چندانی بر کار شما داشته باشد، اما اگر در حال عکاسی ورزشی یا عکاسی خیابانی هستید، این امر می تواند تفاوت بین گرفتن یک عکس و نگرفتن آن باشد.

  ۳- ویرایش لکه ها به جای تمیز کردن سنسور

  احتمالا شایع ترین اشتباه انجام شده توسط عکاسان ویرایش مداوم نقاط و لکه ها از تصاویرشان (مثلا با ابزار Clone stamp فتوشاپ) به جای تمیز کردن سنسور دوربینشان است.

  اگر شما متوجه شدید که به طور مداوم علائم را از یک نقطه یکسان در تصاویر خود ویرایش می کنید، وقت آن است که کیت را تمیز کرده و با منشأ این مشکل روبرو شوید.

  ۴- تمیز کردن در محیط اشتباه

  هیچ فایده ای در تمیز کردن سنسور یک دوربین در یک محیط پر از گرد و غبار وجود ندارد، در نهایت گرد و خاک بیشتری از آنچه که در ابتدا وجود داشت به جا می ماند.

  برخی از خدمات تمیز کردن حرفه ای کار خود را در یک اتاقک ضد گرد و غبار با کار کردن یک هواکش برای تمیز نگه داشتن هوا انجام می دهند، اما این کار در خانه تقریبا غیرعملی و غیر ضروری است. با این وجود، در نظر گرفتن چند اقدام احتیاطی عاقلانه و منطقی است.

  به عنوان مثال، وقتی بیرون هستید، یا بلافاصله بعد از اینکه فرش را جارو کرده اید یا ظروف چینی را گردگیری نموده اید، سنسور را تمیز نکنید چون احتمالا گرد و غبار زیادی در اطراف معلق است.

  حمام بعد از دوش گرفتن می تواند محل خوبی برای تمیز کردن باشد چون بخار آب به بیرون کشیدن گرد و غبار از هوا کمک می کند.

  ۵- تنفس بر روی سنسور

  هنگامی که شما لنز را از دوربین خود بیرون آورده و وجود گرد و غبار بر روی سنسور را کشف کردید، وسوسه انگیز است که از دهان خود برای دمیدن بر روی سنسور استفاده کنید تا حضور آشکار گرد و غبار را از بین ببرید.

  با این حال، این کار باعث انتقال (افتادن) قطرات ریز بزاق دهان بر روی سنسور می شود، که مقدار زیادی علائم کاملا جدید ایجاد می کند که باید تمیز شوند. در عوض از یک پاک کننده مخصوص یا دمنده هوای (Blower) حبابی شکل استفاده کنید که به طور خاص برای این کار طراحی شده است.

  ۶- دمیدن گرد و غبار به اطراف

  دمنده های هوای حبابی که به طور خاص برای تمیز کردن سنسور طراحی شده اند، برای دمیدن سریع گرد و غبار از روی یک سنسور بسیار مفید هستند، اما یک خطر وجود دارد که گرد و غبار تنها به مدار اطراف داخل دوربین روانه شده و دوباره آماده فرو نشستن شود.

  با نگه داشتن دهانه لنز دوربین رو به پایین هنگام دمیدن بر روی سنسور، می توانید این احتمال را کاهش دهید.

  همچنین دستگاه هایی برای مکش گرد و غبار و جلوگیری از بازگشت مجدد آن ها به سنسور وجود دارند. همچنین برس و لوازم دیگری نیز وجود دارند که برای گرفتن و از بین بردن گرد و غبار طراحی شده اند.

  ۷- استفاده از برس های ارزان و نامرغوب (سخت)

  تمیز کردن یک سنسور با برس و یک قطره از مایع تمیز کننده، یا یک برس که قبلا به مایع تمیز کننده آغشته شده آسان است، اما برای صرفه جویی در پول و خرید برس های ارزان قیمت یا حتی اینکه خودتان آنها را از چیزهای موجود در خانه درست کنید، وسوسه نشوید.

  قیمت برس های تمیز کننده مناسب بیشتر از برس های ارزان قیمت است چون از موادی ساخته شده اند که الیاف آنها نمی ریزد. آنها همچنین در یک محیط عاری از گرد و غبار ساخته و بسته بندی می شوند بنابراین آنها نمی توانند گرد و خاک بیشتری بر روی سنسور دوربین شما ایجاد کنند.

  به یاد داشته باشید که در هنگام دست زدن به برس مراقب باشید و از تماس دست به سطح مورد نظر برای تمیز کردن اجتناب کنید، چراکه ریسک انتقال چربی از انگشتان دست شما بر روی سنسور وجود دارد.

  ۸- نادیده گرفتن المان پشتی لنز/منظره یاب/آینه

  هنگام تمیز کردن بدنه دوربینتان، سنسور و المان جلویی لنز، به یاد داشته باشید که به قسمت های پنهان مانند المان پشتی لنز، آینه دوربین SLR و منظره یاب، یک نگاه دقیق بیاندازید.

  این قسمت ها می توانند گرد و خاکی و کثیف شوند و گرچه هر گونه گرد و غبار بر روی آینه یا در منظره یاب یک تصویر را خراب نخواهد کرد، می تواند دید را از بین ببرد و (در مورد آینه) ممکن است بر روی سنسور جمع شوند.

  ۹- استفاده نادرست از هوای فشرده

  هوای فشرده (اسپری های تمیز کننده) برای سال ها در عکاسی استفاده شده اند و می توانند برای دمیدن گرد و خاک از تورفتگی های ناهموار واقعا مفید باشند، اما شما باید مراقب آن ها باشید. به عنوان مثال هرگز از آن ها بر روی سنسور دوربین خود استفاده نکنید.

  این قوطی ها به جای این که حاوی هوا باشند، حاوی هیدروکربن مایع هستند که راحت تر فشرده می شود. وقتی این مواد شیمیایی آزاد (پخش) می شوند به گازی با دمای خیلی پایین تبدیل شده و اشیای ظریف را منجمد می کنند.

  حتی اگر سرما به سنسور شما آسیب نزند، اسپری (ترشح) هیدروکربن می تواند زحمت تمیز کاری شما را حتی بیش از پیش کند.

  برچسب ها :

  نظرات