آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • شنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۸ , Saturday 19 October 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 33246
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۷ شهریور, ۱۳۹۴ - ۰۳:۲۵
 • شما اینجا هستید :ایران و جهان > سیاسی
 •   

  پرمخاطب ترین رسانه های جهانی در یمن کدامند؟/«فارس» رسانه پیشرو ایرانی

  آوای شمال/ رخدادهای سالیان اخیر در خاورمیانه، این منطقه از جهان و کشورهای واقع شده در آن را به یکی از کانون های اصلی خبری دنیا تبدیل کرده است به گونه ای که روزانه ده ها هزار کلمه درباره این تحولات از سوی رسانه های مهم دنیا مخابره می شود. در این میان،«یمن» یکی از […]

  آوای شمال/ رخدادهای سالیان اخیر در خاورمیانه، این منطقه از جهان و کشورهای واقع شده در آن را به یکی از کانون های اصلی خبری دنیا تبدیل کرده است به گونه ای که روزانه ده ها هزار کلمه درباره این تحولات از سوی رسانه های مهم دنیا مخابره می شود.

  در این میان،«یمن» یکی از خبرسازترین کشورهای منطقه طی سال های اخیر به شمار می آید. مردم این کشور با شروع انقلاب های منطقه، مبارزات سنگینی را برای رهایی از دیکتاتوری وابسته آغاز کردند که روند رهایی در میانه راه با فشار عربستان سعودی تا حدودی متوقف گردید. اما پس از چندی انقلابیون با محوریت گروه انصارالله، حرکت فراگیری برای پیشبرد اهداف انقلاب آغاز کردند که به فرار رئیس جمهور دست نشانده آل سعود انجامید.

  در مقابل این حرکت، از نخستین روزهای سال جاری خورشیدی، عربستان سعودی با همراهی و مساعدت چندین کشور دیگر عربی تجاوز گسترده ای را به کشور یمن آغاز کرد که تاکنون نتیجه این تجاوز حدود ۳ هزار کشته و تعداد زیادی مجروح و نیز تخریب زیرساخت های این کشور بوده است. البته به دلیل مقاومت فعالانه ارتش و نیروهای مردمی، ائتلاف متجاوزین موفقیت و پیروزی نظامی قابل توجهی به دست نیاورده و درگیری ها همچنان ادامه دارد.

  در جریان تحولات یمن اما، رسانه ها تاکنون نقش به سزایی ایفا کرده اند. در داخل یمن رسانه های مختلفی اعم از روزنامه ها، شبکه های تلویزیونی و سایت های خبری فعال اند که هر یک با رویکرد خاص خویش، اخبار این کشور را پوشش می دهند و مطابق آنچه موتورهای جستجوی اینترنتی نشان می دهند – بر خلاف برخی دیگر از کشورهای عربی – رسانه های خود یمن در بین مردم این کشور جایگاه و مخاطب خوبی دارند.

  مطابق ارزیابی های موجود، پرمخاطب ترین سایت ها در یمن، رسانه های داخلی خود این کشور هستند به گونه ای که بر اساس داده های سایت «الکسا»  -که در زمره مشهورترین و معتربر ترین مراجع تعیین رنکینگ سایت های اینترنتی است- سایت خبری «محیط الیمن» با کسب رتبه ۷ سایت الکسا در کشور یمن، اولین و پرمخاطب ترین رسانه خبری در این کشور به شمار می آید. سایر سایت های خبری و تحلیلی و نیز روزنامه های الکترونیک یمنی هم با کسب رتبه های مناسب از اقبال خوبی برخوردارند.

  اما به دلیل اهمیت جهانی و منطقه ای تحولات یمن، بسیاری از رسانه های مطقه ای و بین المللی نیز ضمن حضور در متن رخدادهای این کشور و انعکاس اخبار و گزارش های مرتبط با این رویدادها، در تلاش هستند تا به نوعی ضمن جلب نظر افکار عمومی یمن، از میان نخبگان و فعالان سیاسی، فرهنگی و اجتماعی آن مخاطب کسب کنند. برخی رسانه های فراملی و بین المللی در یمن از اقبال خوبی در بین مخاطبان یمنی برخوردارند و در کنار رسانه های داخلی این کشور، محل رجوع افکار عمومی هستند. بر اساس داده های سایت مشهور «الکسا» رسانه های بین المللی و منطقه ای به ترتیب زیر در کشور یمن رتبه بندی شده و پرمخاطب و تاثیرگذار هستند:

   

   

  نام رسانه رتبه در کشور یمن
  اسکای نیوز  ۲۰
  راشاتودی  ۳۲
  رویترز ۳۸
  بی بی سی ۵۱
  خبرگزاری فارس ۶۸
  المیادین ۱۰۶
  العربیه ۱۵۶
  سی ان ان ۱۶۵
  فرانس ۲۴ ۲۷۰
  العالم ۴۰۱

   

  بر این اساس، خبرگزاری فارس به عنوان یک رسانه پیشرو ایرانی با کسب رتبه ۶۸  پنجمین رسانه بین المللی پرمخاطب در کشور یمن و تنها سایت خبری ایرانی با رتبه زیر ۱۰۰ در فضای مجازی این کشور است.رتبه بندی خبرگزاری های ایرانی در یمن به شرح ذیل است: 

  ۱- خبرگزاری فارس  با رتبه ۶۸

  ۲- شبکه العالم      با رتبه ۴۰۱

  ۳- خبرگزاری مهر    با رتبه ۴۵۳

  ۴- خبرگزاری ایسنا  با رتبه ۴۷۴

  «الکسا» آمار سایت های با رتبه بالاتر از ۵۰۰ در هر کشور را ارائه نمی کند.

  گفتنی است رسانه های ایرانی علاوه بر جلب مخاطب مستقیم در بین مردم یمن، به عنوان یکی از مراجع خبری قابل توجه رسانه های این کشور نیز به شمار می آیند و اخبار و گزارش های آنها انعکاس خوبی در مطبوعات و سایت های یمن دارد.

  به عنوان مثال، پرمخاطب ترین رسانه یمنی یعنی سایت محیط الیمن – که یک پایگاه گردآورنده و ترمینال خبری به شمار می آید-  طی یک سال اخیر از شبکه العالم ۱۷۶۸ خبر، از خبرگزاری فارس ۱۴۱۲ خبر، از روزنامه الوفاق ۱۱۳۹ خبر، از واحد مرکزی خبر ۷۸۷ خبر، از خبرگزاری ابناء ۷۰۰ خبر، از روزنامه کیهان ۵۴۴ خبر، از خبرگزاری تسنیم ۲۲۶ خبر و از خبرگزاری ایرنا ۵۹ خبر نقل و منتشر کرده است.

   

  برچسب ها :

  نظرات