آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • یکشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۹ , Sunday 9 August 2020
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 33183
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۶ شهریور, ۱۳۹۴ - ۰۶:۴۷
 • شما اینجا هستید :ایران و جهان > ورزشی
 •   

  یک دنیا حرف برای رکورد طلایی بوفون در ایتالیا و علی دایی در ایران/ آنهایی که پشت خط ماندند

  شب گذشته در ادامه مسابقات مقدماتی جام ملت‌های ۲۰۱۶ تیم ملی ایتالیا در ورزشگاه جوزپه مه آتزا پذیرای بلغارستان در گروه H شد. دیداری که با نتیجه  برد یک بر صفر به سود میزبان به پایان رسید و در آن اسطوره‌ایی همچون لوییجی بوفون، دروازه‌بان ۳۷ ساله و کاپیتان آتزوری،‌ صد و پنجاهمین حضورش را […]

  شب گذشته در ادامه مسابقات مقدماتی جام ملت‌های ۲۰۱۶ تیم ملی ایتالیا در ورزشگاه جوزپه مه آتزا پذیرای بلغارستان در گروه H شد. دیداری که با نتیجه  برد یک بر صفر به سود میزبان به پایان رسید و در آن اسطوره‌ایی همچون لوییجی بوفون، دروازه‌بان ۳۷ ساله و کاپیتان آتزوری،‌ صد و پنجاهمین حضورش را در پیراهن آبی‌لاجوردی‌ها جشن گرفت.

  به این ترتیب وی با یک بازی بیشتر از رکورد بازی در تیم ملی علی دایی گذر کرد.

  پیش از این دیدار گلر پرآوازه در اظهاراتی عنوان کرد تمام تلاش خود را می‌کند همچنان با قدرت و توانایی در خدمت تیم کشورش باشد اما وی منکر این نکته شد که دست‌یابی به ۲۰۰ بازی ملی را هدف‌گذاری نکرده است.

  دروازه‌بان برتر پیشین جهان در اظهاراتش گفت: تا همین حالا  ۱۵۰ بازی ملی خود رکورد بالایی است،اما از کسی شنیدم که می‌گفت اکنون دنبال رسیدن به ۲۰۰ بازی ملی هستم.باید در این مورد قسم بخورم که چنین چیزی، هدفم نیست. این را صادقانه می‌گویم و به آن اعتراف دارم.

  وی حتی عنوان کرد: آنچه امیدوارم و تصور می‌کنم که انجام دهم، این نکته است که در اوج باقی بمانم آنقدر که انتظارات را برآورده کنم. آنوقت می‌توان انتظار داشت ۱۰، ۲۰ یا ۳۰ و یا شاید بیشتر بازهم برای تیم ملی بازی کنم.

  در پی انتشار این اظهارات بود که آنتونیو کونته، سرمربی تیم ملی ایتالیا بر توانایی‌های غیرقابل انکار گلر با تجربه‌اش، مهر تایید گذارد و عنوان کرد همچنان به همکاری با وی ادامه می‌دهد.

   

  *جشن و سرور به خاطر رکورد اسطوره دروازه‌بانی

  برای ایتالیایی‌ها و آندسته که به تیم ملی خود بسیار عشق می‌ورزند، دست‌‌یابی به رکورد اعجاب‌انگیز ۱۵۰ بازی ملی توسط بوفون، اتفاقی بود که خود به تنهایی،‌ جای برپایی جشن و سرور  داشت.

  گروهی از هواداران و حتی کارشناسان ایتالیایی چنین باوری در مورد اسطوره دروازه‌بانی سرزمین خود دارند، معتقدند بوفون در اوج توانایی باقی مانده و با ادامه حضورش، دروازه آتزوری را امن کرده و در عین حال با افزایش شمار بازی‌های ملی‌‌اش، افتخاری دیگر برای کشورش کسب کرده است.

  اما در همین ایتالیا گروه دیگری از هواداران و کارشناسان هستند که متفاوت با این موضوع فکر می‌کنند. آنها می‌گویند ادامه حضور چنین گلری در دروازه‌ تیم ملی اگر چه افتخارآفرین بوده اما در نهایت منجر به سوختن استعدادهای بیشماری در ورای حضور این گلر با تجربه شده است.

  وجود این دو تفکر در ارتباط با موضوع گلری تیم ملی ایتالیا بی‌شباهت به وضعیت چند سال قبل تیم ملی ایران و بحث بازی‌های آن هنگام علی دایی، گلزن برترتاریخ جهان نیست.

  در سال‌های واپسینی که سرمربی کنونی تیم صبای قم توسط مربیانی همچون منصور پورحیدری، میروسلاو بلاژویچ و برانکو ایوانکوویچ در خط حمله به کار گرفته می‌شد، دو نظریه در مورد استفاده از وی وجود داشت.

  در آن موقع گروهی از کارشناسان و روزنامه نگاران ورزشی ایران می گفتند و باور داشتند حضور تقریبا همیشگی علی دایی در خط حمله تیم ملی، در سایه زحمت، تلاش، از خودگذشتگی،‌ تعصب و روحیه مثال‌زدنی و جنگندگی وی در میدان است.

   

  همین‌ها باور داشتند دایی اگر در سنین بالا بازهم برای تیم ملی فراخوانده و دعوت می‌شود، تنها و تنها به این دلیل است که قابلیت‌های بسیار در اروپا و لیگ داخلی کشور نشان می‌دهد که فراتر از هر مهاجم دیگری است.

  در نقطه مقابل چنین برداشتی، گروهی نیز بودند که اعتقاد داشتند گلزن برتر تاریخ فوتبال کشورمان،‌در سال‌های پایانی دوران بازی‌اش، از شرایط اوج فاصله گرفته و به خاطر نام و آوازه‌اش مورد استفاده در تیم ملی قرارگرفته که همین امر، استعدادهای قابل توجهی را در خط حمله تیم ملی ایران، سوزانده است.

  در این مجال البته به هیچ‌وجه قصد قضاوت در مورد این که دو نظریه‌ایی که در بحث دایی و تیم ایران وجود داشته، نداشته و نداریم.

  حتی از فاصله‌ایی دور نمی‌گوییم و رای قطعی نمی دهیم در بحث دروازه‌بانی اسطوره‌ایی مثل بوفون،‌ در ایتالیا حق با کدام گروه است.

  اما واقعیت این است که اصولا «دروازه‌بانی»‌ در تیم ایتالیا و فوتبال پرسابقه و با قدمت کشور «چکمه‌‌ایی شکل» قاره سبز، حال و روز خوشی این روزها ندارد…

   

  *تحلیل‌ها و برداشت‌ها

  تحلیل‌گران روزنامه‌های ورزشی ایتالیا مثل کوریر، گازته و توتو اسپرت بخاطر دست‌یابی بوفون به رکورد «۱۵۰ حضور در پیراهن ارزشمند آتزوری» در چند روز گذشته، مقالات قابل توجهی از روزهای ابتدایی شروع به کار این گلر ماهر برای خوانندگان خود منتشر کردند.

  اما همین نویسندگان از نگارش تحلیل‌های فنی در مورد کمبود و ضعف مفرط فوتبال کشورشان در مقوله دروازه‌بانی غافل نماندند.

  آنها از این طریق گفتند و بیان کردند ادامه حضور لوییجی در تیم ملی و حتی نزدیک شدن به رکورد ۲۰۰ بازی ملی اتفاق جالبی در سطح بین‌المللی است.

   

  اما در کنارش این نکته را نیز افزودند یکسری دروازه‌بان جویای نام ، همانگونه که در گذشته در سایه «گلر با تعصب یووه»‌قرارگرفتند، در آینده دور و نزدیک نیز قرار می‌گیرند .

  آنها به زبان بی‌زبانی این نکته را تفهیم و القا کردند با ادامه روند کنونی یعنی استفاده مکرر از این گلر بزرگ، بحران دروازه‌بانی کشورش تا به آنجا پیش خواهد رفت که ایتالیا که زمانی مهد و پرورش دروازه‌بانان بزرگی بوده، به قدرتی کاملا متوسط در سطح بین‌المللی از حیث سنگربانی تبدیل شود.

   

  *بوفون و نداشتن هیچ رقیب در ایتالیا!

  در ایتالیا تحلیل‌گرانی که تحولات دروازه‌بانی را به دقت زیر نظر دارند، معتقدند مهم‌ترین گزینه‌ایی که می‌توانست در کنار بوفون به عنوان گلر برای «آتزوری» در سال‌های اخیر مطرح شود، «سالواتوره سیریگو»‌گلر تیم پاری‌سن‌ژرمن فرانسه بوده که اکنون وضعیتی مبهم در تیم پاری‌سن‌ژرمن پیدا کرده است.

  زیرا از زمانی که رقیبی جوان، با انرژی و آلمانی به نام کوین تراپ در نقل و انتقالات تابستانی به این تیم لوشامپیونه آمده، «سیریگو» که همه به عنوان جدی‌ترین گزینه‌ برای جانشینی بوفون در آینده به او می‌نگریستند، اکنون به «مرد نیمکت‌نشین» تیم پاریسی تبدیل شده است.

   

  *آلترناتیوی برای بوفون وجود ندارد

  واقعیت امروز دروازه‌بانی فوتبال در ایتالیا این است که با حضور دانیله پادلی، آندرا کونسیگلی، امیلیانو ویوانو یا مارکو اسپورتیلو، دروازه‌بان‌هایی بومی در کالچو حضور دارند که فاصله قدرت زیادی با بوفون ۳۷ ساله و البته فاصله گرفته از روزهای اوجش،‌دارند.

  حتی چهر‌ه‌هایی مثل فرانچسکو باردی و نیکولا لئالی- که این یکی حتی به عنوان یک «بوفون جدید» مطرح شده بود- بسیار با دروازه بان صاحب نام یووه فاصله دارند.

   

  به باور برخی از کارشناسان،‌مهم‌ترین ضعف این رده از دروازه‌بان ها ،‌نداشتن تجربه بین‌المللی است. هیچیک از این‌ها نمی‌توانند از این نظر به بوفون نزدیک شوند.

  به این ترتیب در سرزمینی که در گذشته بزرگان دروازه‌بانی همچون دینو زوف، آنجلو پروتزی، جیان‌لوکا پالیوکا، فرانچسکو تولدو یا لوکا مارکه‌جیانی را داشته، حالا به وضعیتی افتا