آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • پنج شنبه ۲ آبان ۱۳۹۸ , Thursday 24 October 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 33152
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۶ شهریور, ۱۳۹۴ - ۰۵:۳۷
 • شما اینجا هستید :ایران و جهان
 •   

  پیش‌بینی کشف قیمت «شلیا» در گروه پر حاشیه/ آیا شرایط بازار سهام برای عرضه‌های اولیه مساعد است؟

  آوای شمال/ تا دقایقی دیگر تعداد ۱۲میلیون و ۱۲۳ هزار  سهم معادل ۱۵ درصد از کل سهام شرکت مواد ویژه لیا (سهامی عام) برای نخستین بار در بازار دوم فرابورس عرضه اولیه می شود. تعداد کل سهام این شرکت کوچک بالغ بر ۸۰ میلیون و ۸۲۰ هزار سهم است که در روز عرضه اولیه ۱۵ […]

  آوای شمال/ تا دقایقی دیگر تعداد ۱۲میلیون و ۱۲۳ هزار  سهم معادل ۱۵ درصد از کل سهام شرکت مواد ویژه لیا (سهامی عام) برای نخستین بار در بازار دوم فرابورس عرضه اولیه می شود.

  تعداد کل سهام این شرکت کوچک بالغ بر ۸۰ میلیون و ۸۲۰ هزار سهم است که در روز عرضه اولیه ۱۵ درصد از کل این تعداد سهام بالغ بر ۱۲ میلیون و ۱۲۳ هزار سهم در بازار دوم فرابورس عرضه می شود.

  سهام قابل عرضه در فرایند کشف قیمت این سهم تعداد ۶ میلیون و ۱۲۳ هزار سهم و سهمیه معامله گران برخط(آنلاین) نیز پس از کشف قیمت سهام بالغ بر ۶ میلیون سهم خواهد بود.

  به گزارش فارس هر یک از شرکت‌های کارگزاری به همراه تمامی ایستگاه‌های معاملاتی خود تنها مجاز به خرید ۶۵ زهار سهم «شلیا» خواهند بود.

  فرابورس اعلام کرده که هیچ یک از صندوق های سرمایه گذاری سهمیه ای جهت خرید سهام این شرکت کوچک در روز عرضه اولیه را ندارند.

  ‌شرکت مواد ویژه لیا یکی از شرکت‌های تابعه سازمان توسعه صنعتی است که در زمینه تولید الیاف شیشه و تیشوی فایبر گلاس فعالیت می کند؛ این شرکت پس از خرید تکنولوژی و خطوط تولید این محصولات از شرکت آلمانی لیپکس در مهر ماه ۱۳۸۰ آغاز به کار کرد و بنا دارد در آینده ای نزدیک پروژه احداث کارخانه الیاف شیشه با ظرفیت ۲۰ هزار تن در سال را با هدف تامین نیاز بازار مصرف داخلی احداث کند.

  سرمایه «شلیا» بالغ بر ۸ میلیارد و ۸۲ میلیون تومان است که شرکت سرمایه‌گذاری توسعه صنعتی ایران (وتوصا) مالک سهام کنترلی آن است.

  سال مالی این شرکت پایان مردادماه هر سال است و در بودجه براوردی خود برای سال مالی ۹۵ سود هر سهم پس از کسر مالیات را به طور خالص مبلغ ۲۷۲ ریال پیش بینی کرده است؛‌ حاشیه سود ناخالص این شرکت اندکی بیش از ۲۳ درصد درامد حاصل از فروش است.

  گفتنی است «شلیا» سود هر سهم پس از کسر مالیات خود در پایان سال مالی ۹۴ را ۱۸۴ ریال اعلام کرده بود که بنا دارد در مجمع سهامداران خود ۱۰ تومان به ازای هر سهم تقسیم کند.

  این شرکت از موجودی انبار بالایی برخوردار است که باعث شده از فروش بیشتری نسبت به بودجه بهره گیرد. بازار فروش این شرکت کوچک از همبستگی بالایی با بازاز مسکن و توسعه خطوط نفت و گاز در کشور دارد.

  در این زمینه مدیر معاملات شرکت کارگزاری فیروزه آسیا درگفت‌‌و‌گو با خبرنگار فارس عنوان کرد: شرکت‌های هم گروه «شلیا» در بازار سهام اغلب از نسبت قیمت بر درآمدی (p/e) 16 الی ۱۷ مرتبه ای برخوردارند که به نظر می رسد با توجه به روند سوداوری این شرکت کوچک و شرایط کنونی بازار حداکثر با پی بر ای ۷ تا ۸ مرتبه ای کشف قیمت شود.

  مهدی غفاری افزود: حجم کل این عرضه اولیه حدود ۱٫۵ تا ۲ میلیارد تومان نقدینگی بازار را به خود جذب خواهد کرد که تاثیری بر روند کلی بازار سهام ندارد‌ این در حالی است که متولی بازار سهام اعتقاد دارد با عرضه های اولیه سهام می توان شادابی و نشاط نسبی در بازار ایجاد کرد در حالیکه شرایط فعلی به نظر می رسد مناسب عرضه های اولیه نیست و فقط به نوسانگیری بر روی این سهم در بازه های کوتاه مدت دامن می زند.

  وی بر این باور است که متولیان بورس به جای افزودن بر دستاوردهای خود در کارنامه مدیریتی با عرضه های اولیه سهام در هر شرایطی به فکر سر و سامان دادن به اوضاع فعلی بورس و کاهش ریسک های حاکم بر آن باشند.

   

  برچسب ها :

  نظرات