آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • چهارشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۸ , Wednesday 16 October 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 33134
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۶ شهریور, ۱۳۹۴ - ۰۴:۱۸
 • شما اینجا هستید :اقتصادی > ایران و جهان > سیاسی
 •   

  منابع بلوکه شده ۴۰۰ میلیارد دلار؛ به‌دردبخور فقط ۲۰ میلیارد دلار

  آوای شمال/ اکبر سهیلی‌پور دیروز در پاسخ به فارس مبنی بر اینکه سهم دولت از صندوق توسعه ملی و پول‌های بلوکه شده چه میزان است، اظهار کرد: تمام پول‌های ایران که در خارج از کشور، پول دولت نیست و آمارهایی که گفته می‌شود هر کدام می‌تواند بر اساس تعریف حقوقی درست باشد و حتی اگر […]

  آوای شمال/ اکبر سهیلی‌پور دیروز در پاسخ به فارس مبنی بر اینکه سهم دولت از صندوق توسعه ملی و پول‌های بلوکه شده چه میزان است، اظهار کرد: تمام پول‌های ایران که در خارج از کشور، پول دولت نیست و آمارهایی که گفته می‌شود هر کدام می‌تواند بر اساس تعریف حقوقی درست باشد و حتی اگر این منابع ۴۰۰ میلیارد دلار هم گفته شود، دروغ نیست.

  وی تاکید کرد: شخصیت حقوقی دولت و شرکت‌های دولتی از یکدیگر جدا است و برخی شرکت‌های دولتی منابعی خارج از کشوردارند که وابسته به دولت است بخشی از این منابع مربوط به بانک مرکزی بوده و بخشی مستقیم متعلق به دولت است.

  رئیس سازمان حسابرسی افزود: اگر بگوییم زیر ۲۰ میلیارد دلار پول بلوکه شده برای دولت داریم که به‌درد بخور است، صحیح است. این رقم برای دولت قابل استفاده خواهد بود و از محل نفت فروخته شده است، در صورتی که منابع آن به داخل کشور بیاید سهم صندوق توسعه ملی و وزارت نفت توسط بانک مرکزی محاسبه و تقسیم می‌شود، اما بخشی از پول به داخل نیامده ولی دولت منابع آن را استفاده کرده و دیگر جزو منابع دولت محسوب نمی‌شود.

  وی یادآور شد: از حدود ۲۰میلیارد دلار پول بلوکه شده در خارج کشور، ۲۰ درصد آن سهم صندوق توسعه ملی است.

  سهیلی‌پور در پاسخ به اینکه بدهی دولت به بانک‌ها چه میزان است، گفت: قانونگذار در قانون رفع موانع تولید حسابرسی بدهی‌ها را به سازمان حسابرسی سپرده و بخش عمده بدهی‌های دولت به بانک‌ها در سال ۹۲، بالغ بر ۳۶۰ هزار میلیارد ریال بوده است. همچنین تسهیلاتی از حساب ذخیره ارزی پرداخت شده که مانده آن حدود ۲۰۰ هزار میلیارد ریال است. پس از وصول آن توسط بانک‌ها تعیین تکلیف خواهد شد که پای بدهی دولت گذاشته می‌شود و یا به حساب ذخیره ارزی خواهد رفت.

  مدیرعامل سازمان حسابرسی با اشاره به اینکه آمار دقیقی از بدهی‌های دولت وجود ندارد، تصریح کرد: در حال حاضر واحدی برای تعیین بدهی‌های دولت ایجاد شده و بعد از آن بدهی‌ها شناسایی و در دفاتر مشخص خواهد شد.عضو هیئت نظارت بر صندوق توسعه ملی در پاسخ به اینکه تاکنون در حسابرسی‌ها چه تخلفاتی کشف شده است، عنوان کرد: گاهی اوقات سوء جریان‌هایی در حسابرسی‌ها مشاهده می‌شود و برای مثال جریان امیرمنصور آریا را دو سال قبل از آن گوشزد کرده بودیم، اکنون موضوع پدیده شاندیز در حال بررسی است و همچنین به موضوع بیمه توسعه ورود کرده‌ایم. در ایران حسابرسی تقلب جدا از حسابرسی مالی است و حسابرسی تقلب در کشور وجود ندارد.

  سهیلی‌پور با بیان اینکه ۴۵۰ هزار شرکت در کشور وجود دارد، یادآور شد: ۹۰ درصد این شرکت‌ها باید حسابرسی شوند، اکنون از این میزان ۲۷ هزار مورد حسابرسی می‌شود که ۱۵ درصد آنها را دربر می‌گیرد.

  وی در مورد دارایی‌های حسابرسی شده شرکت‌ها اعم از دولتی و خصوصی گفت: این رقم بالغ بر ۱۹ میلیون و ۸۵۲ هزار میلیارد ریال است.

  وی ادامه داد: در ایران به ازای هر یک میلیون نفر ۲۷۷ شعبه بانک وجود دارد و ۲۰ هزار شعبه بانک در کل کشور داریم که به علت زیاد بودن تعداد آنها منابع حبس می‌شود و دست افراد برای عملیات باز است، بنابراین اقدامات زیادی شده تا سیستم بانکی به سمت IT برود و کنترل‌ها قوی‌تر شود.

  مدیرعامل سازمان حسابرسی در مورد ۵/۳ میلیارد دلار نفتی که به یک شرکت اماراتی فروخته شده است، گفت: این نفتی که فروخته شده به اسم شرکت بوده و نام آن اینوک است.

  برچسب ها :

  نظرات