آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • چهارشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۸ , Wednesday 16 October 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 33117
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۶ شهریور, ۱۳۹۴ - ۰۳:۵۳
 • شما اینجا هستید :ایران و جهان > سیاسی
 •   

  بحران شدید مالی عربستان را فرا گرفت/کسری ۳۹ میلیارد دلاری بودجه عربستان

  آوای شمال/ وزیر دارایی عربستان اعلام کرد بعد از اینکه قیمت نفت به نصف،‌ یعنی ۵۰ دلار در هر بشکه رسید، این کشور با بحران مالی شدیدی روبه‌رو شده است. براساس این گزارش وزیر دارایی عربستان اعلام کرده است که این کشور مجبور است هزینه‌های خود را کاهش داده و اوراق قرضه بیشتری منتشر کند […]

  آوای شمال/ وزیر دارایی عربستان اعلام کرد بعد از اینکه قیمت نفت به نصف،‌ یعنی ۵۰ دلار در هر بشکه رسید، این کشور با بحران مالی شدیدی روبه‌رو شده است.

  براساس این گزارش وزیر دارایی عربستان اعلام کرده است که این کشور مجبور است هزینه‌های خود را کاهش داده و اوراق قرضه بیشتری منتشر کند ؛ چراکه با افت مالی بی‌سابقه‌ای به‌دلیل کاهش قیمت نفت مواجه شده است.

   ابراهیم العاصف وزیر دارایی عربستان که ملک سلمان پادشاه این کشور را در دیدار با اوباما همراهی می‌کرد، به خبرنگار CNBC گفت: تاکنون عربستان برای پر کردن شکاف‌های مالی به ذخایر ارزی وابسته بود و اکنون لازم است اقدامات ضروری برای کسری بودجه انجام شود.

  ابراهیم العاصف گفت: «ما به دنبال این هستیم تا هزینه‌های غیرضروری را کاهش دهیم».

  وی به جزئیات کاهش هزینه‌ها اشاره‌ای نکرد، اما گفت: کم کردن هزینه‌ها مربوط به بخش‌های کلیدی مانند آموزش و پرورش، بهداشت و سلامت و زیرساخت‌ها نخواهد بود.

  العاصف گفت: پروژه‌های مختلفی را از سال‌ها پیش تصویب کردیم، اما هنوز به‌دلیل کمبود بودجه نتوانسته‌ایم اجرایی کنیم و احتمال دارد بیش‌تر از اینها هم به تأخیر بیفتد.

  به گفته وزیر دارایی عربستان این کشور باید اوراق قرضه و همچنین صکوک اسلامی بیشتری برای تأمین کسری بودجه منتشر کند که پیش‌بینی می‌شود از طریق صندوق بین‌المللی پول این میزان به ۱۳۰ میلیارد دلار معادل ۱۱۷ میلیارد یورو طی سال جاری برسد.

  وی گفت: عربستان تاکنون اوراق قرضه به ارزش حدود ۱۰۰ میلیارد ریال معادل ۲۷ میلیارد دلار برای جبران افت بودجه منتشر کرده است.

  العاصف افزود: «ما تمایل به انتشار اوراق قرضه بیشتری و نیز صکوک اسلامی برای پروژه‌های مشخص قبل از پایان سال ۲۰۱۵ داریم»،

  میزان کاهش بودجه رسمی عربستان در سال جاری ۳۹ میلیارد دلار است، در صورتی که صندوق بین‌المللی پول و دیگر مؤسسات معتقدند که کسری واقعی بیش‌تر از این خواهد بود.

  براساس پیش‌بینی صندوق بین‌المللی پول در ماه جولای، کسری بودجه عربستان ۲۰ درصد تولید ناخالص داخلی این کشور خواهد بود. درحالی که شرکت سرمایه‌گذاری جادوا عربستان روز چهارشنبه گفت: انتظار دارد افت بودجه این کشور حدود ۱۰۹ میلیارد دلار باشد. در سال ۲۰۱۴ عربستان کسری بودجه ۱۷٫۵ میلیارد دلاری را بر جای گذاشت.

  جادوا گفت: تا پایان ماه جولای عربستان ۸۲ میلیارد دلار از ذخایر ارزی خود را استفاده می‌کند و میزان ذخایر این کشور به ۶۵۰ میلیارد دلار افت خواهد کرد.

  جادوا گفته است:‌پیش‌بینی می‌شود ذخایر ارزی عربستان تا پایان امسال به ۶۲۹ میلیارد دلار کاهش یابد.

  همچنین گزارش صندوق بین‌المللی پول حاکی است، رشد اقتصادی این کشور با آهنگ کندتر از ۳٫۵ درصد سال گذشته به ۲٫۸ درصد در سال جاری می‌رسد و این رقم در سال آینده به ۲٫۴ درصد خواهد رسید

  عربستان در ماه ژوئن روزانه ۱۰٫۶ میلیون بشکه در روز نفت تولید کرد، اما این میزان در ماه جولای به ۱۰٫۴ میلیون بشکه در روز رسید. کاهش بودجه عربستان بیش‌تر به‌دلیل حمله نظامی این کشور علیه یمن است.

   

  برچسب ها :

  نظرات