آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • شنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۸ , Saturday 19 October 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 32737
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۱ شهریور, ۱۳۹۴ - ۰۹:۲۷
 • شما اینجا هستید :ایران و جهان > ورزشی
 •   

  کدام شعبده‌بازی استقلال و پرسپولیس را احیا می‌کند؟!/ دایه‌های مهربان‌تر از مادر نوحه‌سرایی نکنند

  آوای شمال/ کارها در مجموعه وزارت ورزش و ادارات کل ورزش و جوانان مطابق با برنامه‌ها و خواسته‌های مد نظر وزیر ورزش و جوانان پیشرفت دارد اما یکی از نیازهای اساسی و اولویت‌های وزارت توسعه ورزش همگانی است و این وزارتخانه باید موضوع ورزش همگانی را آن گونه که شایسته مردم کشور و مدنظر آنهاست […]

  آوای شمال/ کارها در مجموعه وزارت ورزش و ادارات کل ورزش و جوانان مطابق با برنامه‌ها و خواسته‌های مد نظر وزیر ورزش و جوانان پیشرفت دارد اما یکی از نیازهای اساسی و اولویت‌های وزارت توسعه ورزش همگانی است و این وزارتخانه باید موضوع ورزش همگانی را آن گونه که شایسته مردم کشور و مدنظر آنهاست را پیاده‌سازی کند، هر چند که این موضوع کار بزرگ و ستُرگی است و نیازمند همیاری و همکاری همه دستگاه‌هاست که مطمئنا برای تحقق این امر وزارت ورزش و جوانان باید به لحاظ بودجه‌ای و اعتباری خیلی بیشتر از وضعیت کنونی حمایت و از نظر اعتباری تقویت شود.

  عبدالحمید احمدی معاون فرهنگی، آموزش و پژوهش وزارت ورزش و جوانان در حاشیه سفر به کرمان در گفت‌وگوی تفصیلی با خبرنگار فارس موارد متعددی در مورد سیاست‌ها و اولویت‌های کاری وزارت ورزش و جوانان، واکنش به انتقاد برخی رسانه‌ها به وزیر ورزش در زمینه تصمیم‌گیری‌های اشتباه در مورد وضعیت تیم‌های پرطرفدار استقلال و پرسپولیس، وضعیت ورزش کرمان و … را تشریح کرد که در ادامه می‌آید.

  فارس: سیاست‌ها و اهدافی که وزارت ورزش و جوانان به منظور سر و سامان بخشیدن به وضعیت ورزش کشور در دستور کار خود قرار داده است چیست؟

  احمدی: یکی از اولویت‌ها ما در وزارت ورزش، همان گونه که بارها عنوان کرده‌ایم، توجه به توسعه ورزش همگانی است، ما باید از طریق توسعه ورزش همگانی شاخصه‌های سلامت را در کشور رونق بخشیم، همه ما می‌دانیم فقر حرکتی عمده علت کاهش سن بیماری‌ها و افزایش تعداد بیماران است.

  کمبود فعالیت بدنی، عدم قرار گرفتن ورزش در سبد و یا سبک زندگی مردم ما به وضوح دیده می‌شود و به دلیل غفلتی که همه عوامل دخیل در زمینه فرهنگ‌سازی و توسعه زیر ساخت‌ها و توجه متوازن به ورزش داشته‌اند، مردم ما از ورزش فاصله گرفته‌اند و ورزش در بین برنامه‌های سبک زندگی آنها جایگاهی ندارد.

  بخشی از این غفلت مربوط به آموزش و پرورش است، یکی از کارکردهای آموزش و پرورش آموزش، آموزش نسلی است که باید پرورش کند و ورزش می‌توانست یکی از مه‌ترین نکات سبک زندگی فرزندان این مرز و بوم باشد.

   رسانه‌ها نیز توجه لازم را به توسعه ورزش همگانی نداشته‌اند و هیچ‌گاه رسانه‌ها مطالبه جدی از مسئولان در این زمینه نداشتند که چرا برای ورزش  همگانی کاری نمی‌کنید، لذا به نظر من بحث توسعه ورزش همگانی به عنوان موضوع و مطالبه بسیار مهم همواره باید در ورزش مطرح باشد.

  عزم مدیران در این دوره از وزارت این هست که بتوانند در کنار سایر موضوعات، توجه بیشتری به موضوع ورزش همگانی داشته باشند و معاونت توسعه ورزش همگانی برای این بخش برنامه‌ریزی خوبی انجام داده است و شورای ورزش همگانی کشور نیز در همین راستا فعال شده است.

  باید از همه ظرفیت‌هایی که در دستگاه‌ها و نهادهای عمومی وجود دارد در زمینه بهبود وضعیت ورزش همگانی استفاده کرد، امیدوارم در یک افق زمانی کوتاه مدت وضعیت ورزش همگانی را به نحو مناسبی تغییر دهیم.  

  فارس: برای تکمیل پروژه‌های ورزشی نیمه‌تمام چه برنامه‌ای دارید.

  احمدی: یکی دیگر از دغدغه‌های وزارت ورزش تکمیل و بهره‌برداری از پروژه‌های ورزشی نیمه‌تمام است و در حال حاضر ۴ هزار پروژه ورزشی نیمه تمام در سراسر کشور وجود دارد و وزارت ورزش در نظر دارد با تعیینتکلیف این پروژه‌ها در گام نخست اقدام به اولویت‌بندی پروژه‌های مهم این حوزه کند.

  در استان کرمان ۱۷۰ پروژه ورزشی نیمه‌تمام وجود دارد که با کارشناسی انجام گرفته، ۸۰ پروژه در اولویت برنامه‌های اداره کل ورزش و جوانان استان کرمان قرار گرفته است و البته تکمیل این پروژه‌ها نیازمند حضور خیران، حضور سرمایه‌گذاران بخش خصوصی و یا حمایت سایر نهادها و تخصیص اعتبارات بخش دولتی است.

  این پروژه‌ها سرمایه‌گذاری زیادی انجام شده است، اما تا هنگامی که این پروژه به بهره‌برداری نرسند، سرمایه‌های ما راکد هستند و این هم یکی از دغدغه‌ها است و امیدواریم با یک حمایت جدی‌تری به واسطه بودجه‌ای و اعتباری که به وزارت ورزش اختصاص داده می‌شود، بتوان در راستای تکمیل این پروژه‌ها گام برداشت.

  ما اگر بتوانیم این ظرفیت‌های ورزشی را تکمیل کنیم، گام بلندی را در راستای تکمیل اهداف ورزشی چه در بعد ورزش همگانی و چه در بعد ورزش قهرمانی برداشتیم.

  فارس: دیدگاه شما در مورد ورزش قهرمانی چیست.

  احمدی: یکی دیگر از اولویت‌های مهم وزارت، ارتقا جایگاه ورزش قهرمانی است، ورزش قهرمانی هم ظرفیت‌های خیلی خوبی دارد و حتی  بیشتر از آن  چیزی است که اکنون از آن برخوردار هستیم، کسب نتایج خوب در بازی‌های آسیایی و پاراآسیایی اینچئون نباید ملاک و معیار ارزیابی قرار گیرد.

  ما اگر بتوانیم حمایت جامع‌تری از رشته‌های پایه و مدال‌آوری همچون شنا، قایقرانی تیراندازی، دوومیدانی، ژیمناستیک، داشته باشیم، قطعاً این‌ها رشته‌هایی هستند که در بخش ورزش قهرمانی می‌توانند برای ما ارزش افزوده بیشتری در رقابت‌های مختلف بین‌المللی داشته باشند.

  ما نباید در المپیک فقط به نتیجه‌گیری در سه رشته کشتی، تکواندو و وزنه‌برداری بسنده کنیم، ما اگر حمایت خوبی از سایر رشته‌های مدال‌آور انجام دهیم، قطعاً در رشته‌های دیگر هم مدال‌آور می‌شویم، منتهی باید به لحاظ برنامه‌ای و بودجه‌ای حمایت لازم از فدراسیون‌های ورزشی انجام شود.

  بیش از ۹۰ درصد فدراسیون‌های ما به بودجه‌ای که از وزارت ورزش و جوانان می‌گیرند، متکی هستند و این یعنی به دلیل نبود آن حمایت‌های مالی، امکان تأمین منابع برای عمده رشته‌های ورزشی نیست و برخی رشته‌های ورزشی ما از آن فضای لازم رسانه‌ای برخوردار نیستند که بخواهند تبلیغ داشته باشند و مثلاً بهره‌برداری مالی از این بین داشته باشند به ویژه رشته‌های پایه و مدال‌آور حمایت‌های جدی‌تری می‌طلبد.

  فارس: چندی قبل بنا بود، طرحی در مجلس شورای اسلامی به رأی گذاشته شد تا دستگاه‌های دولتی یک درصد از محل اعتبارات خود را به ورزش کشور اختصاص دهند، اما این طرح تصویب نشد و دستگاه‌های دولتی به جای مکلف شدن به هزینه کردن در ورزش تنها مجاز شدند تا به ورزش کمک کنند در این مورد چه صحبتی دارید.

  احمدی: مجلس موافق این موضوع نبود، اما خیلی از نمایندگان تلاش کردند تا این طرح به تصویب برسد، اما با یک تعداد اندک رأی به تصویب نرسید، تصویب این طرح می‌توانست برای ورزش کشور و حل مشکلات مالی گره‌گشا باشد. 

  همان مصوبه‌ای که اختصاص بودجه دستگاه‌ها به ورزش را مجاز دانست، هنوز آیین‌نامه‌اش ابلاغ نشده است، منتظر ابلاغ آیین‌نامه این مصوبه هستیم  تا شاید بتوانیم با دستگاه‌های اجرایی مذاکره کنیم و آنها را قانع کنیم به صرف این هزینه و اختصاص این اعتبار به ورزش که کمک خیلی خوبی است.

  فارس: ارزیابی شما از عملکرد ورزش استان کرمان چیست.

  احمدی: ارزیابی وزارت ورزش و جوانان از عملکرد مدیریتی اداره کل کرمان مثبت است، نگاه منطقی و کارشناسی در برنامه‌های اداره کل کرمان دیده می‌شود، دستگاه ورزش استان کرمان برنامه توسعه ورزش را طراحی کرد و این برنامه با برنامه‌های مدیریت استان کاملاً هماهنگ است، امیدوارم حمایت‌های استاندار کرمان همچون گذشته راه‌گشا و گره‌گشا توسعه ورزش استان باشد.

  این طرح نگاه خیلی ارزشمندی به ظرفیت‌های بومی استان کرمان دارد، نگاه خوبی در این طرح به ورزش شده است، کشف و پرورش استعدادها در قالب تأسیس آکادمی‌ها استعدادیابی در نقاط مختلف استان نگاه خوبی به توسعه ورزش در کرمان دارد.

  من با اجرای این طرح چشم‌انداز خوبی را برای ورزش استان کرمان در بعد همگانی و قهرمانی پیش‌بینی می‌کنم و امیدوارم نگاه حمایتی از سوی استاندار و مسئولان ارشد استان کرمان استمرار داشته باشد.

  بحث ورزش یک موضوع فرابخشی است که دستگاه‌های مختلفی می‌توانند به توسعه ورزش کمک کنند، شهرداری در توسعه ورزش همگانی نقش بسیار مهمی دارد و سایر دستگاه‌ها در حوزه ظرفیت‌سازی و حمایت از برنامه‌های ورزش قهرمانی و همگانی نقش دارند.

  فارس: با توجه به نقدی که بر عملکرد رسانه‌ها در حوزه مطالبه‌گری در زمینه ورزش همگانی دارید ،آیا برنامه‌ای برای تغییر این رویه داشته‌اید و آیا از رسانه‌ها خواسته‌اید در این حوزه رویکرد جدیدی را اتخاذ کنند.

  احمدی: در این بخش هم سعی کرده‌ایم، تعامل خوبی را با رسانه‌ها و  افراد مؤثر و تأثیرگذار در رسانه‌ها در مورد نگاه دقیق و متوازن به ورزش برقرار کنیم، ما هرگاه نگاه یک‌سویه و تک‌بعدی داشتیم، متضرر شدیم.

  در ورزش هم ماجرا به همین شکل است در واقع ورزش به رشد لازم نرسیده است، زمانی ورزش رشد می‌کند که نگاه متوازنی وجود داشته باشد و نگاه ما یک‌بعدی به یک ورزش خاص و یکی دو باشگاه خاص و فقط به ورزش قهرمانی و مدال‌آوری نباشد به نظر وجود اینگونه دیدگاه‌ها کمکی به توسعه ورزش نمی‌کند.

  زمانی ورزش توسعه پیدا می‌کند که نگاه متوازنی به بخش‌های آن وجود داشته باشد، ورزش همگانی ما باید در تمام بخش‌ها پاسخگوی نیاز مردم باشد، اگر ما مردم ورزشکاری داشته باشیم، مردمی که فقط تماشاگر و هوادار ورزش نباشند در واقع در بحث ورزش قهرمانی و ورزش حرفه‌ای هم می‌توانیم رشد کنیم.

  ما اگر به بحث ورزش همگانی توجه خوبی کنیم، می‌توانیم در همه بخش‌های کشور جامعه‌ای سالم و پیش رو داشته باشیم، جامعه‌ای که مردم آن سالم نباشند، نمی‌تواند جامعه پیشرویی باشد.

  فارس: برخی رسانه‌ها وزارت ورزش و جوانان را مقصر ناکامی‌های باشگاه‌های پرطرفدار استقلال و پرسپولیس می‌دانند و سیاست‌های غلط وزارت ورزش را در موقعیت فعلی این دو باشگاه دخیل می‌دانند در این مورد چه صحبتی دارید.

  احمدی: اینکه توسط عده‌ و رسانه‌ای خاص تبلیغات می‌شود که وزارت ورزش دو تیم استقلال و پرسپولیس را نابود می‌کند، بزرگ‌ترین کم‌لطفی به ورزش به فوتبال و این دو تا تیم است، کدام عقل سلیم حکم می‌کند که متولی ورزش دلسوز این دو تا باشگاه پرطرفدار فوتبال نیست.

  در این سال‌ها عده‌ای آدم خاص از قبل این دو تیم منافعی داشته‌اند، این افراد از قبل این دو باشگاه به شهرت و ثروت کلانی رسیده‌اند، اکنون همان افراد و اشخاص می‌خواهند وضعیت این دو تیم به همان شکلی باشد که آنها می‌خواهند.

  اما این دو تیم در این سال‌ها هر روز ضعیف‌تر از روز قبل شدند، فقیرتر و بدهکارتر شدند، چرا آقایان نمی‌گویند این دو تیم الان چرا جزو بدهکارترین تیم‌های ایران هستند، مدعی مدیریت این دو تا تیم برای ایجاد این زیان انباشته چه پاسخی دارند، این دو تیم در بدترین شرایط و ضعیف‌ترین شرایط به وزارت ورزش و جوانان رسیده‌اند.

  یک تیم با بیش از ۱۰۰ میلیارد بدهی و یک تیم هم با بیش از ۷۰ میلیارد بدهی، چگونه انتظار داریم، این تیم‌ها در وضعیت عادی هم باشند، کدوم شعبده‌بازی می‌تواند در واقع این دو تا تیم را با این وضعیت در بالاترین و تاپ‌ترین سطح ممکن نگاه دارد.

  وزارت ورزش و جوانان از یک سو با محدودیت قانونی مواجه است، چراکه ما نمی‌توانیم یک ریال مستقیم برای این دو تیم هزینه کنیم، ضمن اینکه قرار بود این دو تیم از طریق مزایده واگذار شوند، اما این موضوع هم منتفی شد و مقرر شد هر دو تیم بار دیگر تحت مدیریت وزارت ورزش قرار گیرند.

  از طرفی کارشکنی‌های متعدد توسط همین عوامل دور شده از دو تیم موجب شد تا آرامش هم از این دو تیم رخت بربندد، این اشخاص که در واقع همان دایه‌های مهربان‌تر از مادر هستند، برای این تیم‌ها از مدیریت حرف زدند و نوحه‌سرایی کردند، این افراد برای یک‌بار هم نخواستند با واقعیت کنار بیایند و پای خودشان را از این تیم‌ها کنار بکشند تا کمی وضعیت این دو تیم بهتر شود.

  با توجه به اینکه بحث تأمین اعتبار این دو باشگاه همچنان پا برجا است، وزارت نمی‌تواند از محل بودجه جاری خودش برای این دو تا تیم هزینه کند، باید دولت کمک ویژه‌ای به این دو تیم کند و یا اینکه اسپانسر ویژه‌ای برای حمایت از این دو تیم فراهم شود.

  البته مشکلات تیم استقلال به واسطه حامی مالی کمتر از مشکلات پرسپولیس است، چون پیش از این این حامی مالی برای آبی‌های پایتخت پیش‌بینی شده بود، برای پرسپولیس هم من اطمینان می‌دهم.

  اگر دایه‌های مهربان‌تر از مادر فرصت دهند و با جوسازی رسانه‌ای تشویش ایجاد نکنند، وضع تیم پرسپولیس هم ساماندهی و مشکلات مالی این تیم هم برطرف می‌شود، مطمئن باشید، این دو تیم به لحاظ مدیریتی فنی و نتیجه‌ای وضع بهتری خواهند داشت و نگرانی‌های هواداران هم رفع می‌شود.

  فارس: در حوزه معاونت فرهنگی وزارت ورزش چه برنامه‌هایی را دنبال می‌کنید.

  احمدی: در وزارت ورزش و جوانان در همه بخش‌ها نگاه فرهنگی حاکم است، بزرگ‌ترین مطالبه رهبری از ورزش بحث فرهنگی است و اینکه در فضای ورزش از ظرفیت‌های فرهنگی برای فرهنگ‌سازی در جامعه استفاده کنیم و اینکه بتوانیم جوان‌های پاکی را تربیت کنیم.  

  فضای فرهنگی ورزش، باید فضای پاک معنوی و ارزشی باشد، ما در حوزه معاونت فرهنگی وزارت به دنبال این هستیم که برخی ناهنجاری‌های معمول که در این سال‌ها در حوزه ورزش قهرمانی و حرفه‌ای نما کرده را  کاهش دهیم و ما شاهد دوپینگ، تقلب، تبانی، ناداوری و مسائلی از این دست همچون خشونت‌های رفتاری و کلامی نباشیم و ارزش‌های معنوی را از طریق ورزش به جامعه نشان دهیم.

  همه این موارد نیاز عزم جمعی است، همه دست‌اندرکاران ورزش از منظر وزارتخانه مسئول فرهنگی هستند، نظام‌نامه جامع فرهنگی را در وزارتخانه و در کمیسیون فرهنگی تربیت بدنی تصویب کردیم و به شورای انقلاب فرهنگی فرستاده‌ایم، امیدواریم این طرح در آن جا هم تصویب شود و با پیاده‌سازی نظام‌نامه جامع فضای فرهنگی مطلوب مورد نظر مردم و مقام معظم رهبری در ورزش محقق شود.

   

  برچسب ها :

  نظرات