آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • جمعه ۲۶ مهر ۱۳۹۸ , Friday 18 October 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 32734
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۱ شهریور, ۱۳۹۴ - ۰۹:۲۰
 • شما اینجا هستید :اجتماعی > اقتصادی > ایران و جهان
 •   

  دو سال گذشت؛ یک ریال هم به خدمات زیربنایی مسکن مهر اختصاص نیافت

  آوای شمال/ علی‌رغم اینکه بارها مقامات مسئول وزارت راه و شهرسازی و وزارت نیرو اعلام کرده اند که برای تامین خدمات زیربنایی واحدهای مسکن مهر ۵۶۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز است و ۲۵۰ هزار مسکن مهر منتظر تامین خدمات زیربنایی برای واگذار شدن هستند اما ظاهرا دولت قصد توجه به پروژه مسکن مهر و تکمیل […]

  آوای شمال/ علی‌رغم اینکه بارها مقامات مسئول وزارت راه و شهرسازی و وزارت نیرو اعلام کرده اند که برای تامین خدمات زیربنایی واحدهای مسکن مهر ۵۶۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز است و ۲۵۰ هزار مسکن مهر منتظر تامین خدمات زیربنایی برای واگذار شدن هستند اما ظاهرا دولت قصد توجه به پروژه مسکن مهر و تکمیل هر چه زودتر این واحدها ندارد.

  بنابراین گزارش، هیئت وزیران به تازگی مصوب کرد مبلغ ۵۰۰۰ میلیارد ریال به‌صورت تملک دارایی سرمایه‌ای از محل منابع ماده ۱۰ قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت و ماده ۱۲ قانون تشکیل سازمان مدیریت بحران کشور،  برای احداث و تکمیل فاضلاب با اولویت شهرهای جدید پردیس، گلبهار، صدرا، هشتگرد، پرند و تصفیه‌خانه پروژه‌های مسکن مهر در شهرهای جیرفت، پیامبر اعظم بندرعباس،‌ لپویی ورزقان فارس، ولیعصر خوی، گلمان ارومیه، صفادشت تهران‌، مهرگان تبریز و مهرآباد رودهن در اختیار وزارت نیرو قرار گیرد اما این مصوبه نه تنها چیز جدیدی نیست بلکه تمدید مصوبه سال گذشته است.

  مهرآبادی با تأکید بر اینکه بارها اعلام کرده‌ایم که برای تکمیل خدمات زیربنایی واحدهای مسکن مهر ۵۶۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز است،‌ گفت: امیدواریم که این اعتبارات به تدریج تخصیص یابد.

  وی با اشاره به اینکه سال گذشته حدود ۳۰۰ هزار واحد مسکن مهر داشتیم که به دلیل نبود آب، برق و گاز واگذار نمی‌شدند گفته بود که با تلاش‌های انجام شده توانستیم حدود ۶۰ هزار واحد مسکن مهر را با تأمین آب، برق و گاز به متقاضیان واگذار کنیم اما در حال حاضر حدود ۲۴۰ هزار واحد مسکن مهر را به دلیل نبود خدمات زیربنایی نمی‌توانیم واگذار کنیم.

  اواسط شهریور ماه سال گذشته جلسه‌ای برای تأمین خدمات زیربنایی مسکن مهر با حضور مسئولان ارشد وزارت راه و شهرسازی، وزارت نیرو و نوبخت معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهوری در حضور جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری برگزار شد.

  *وعده نوبخت با گذشت یک سال هنوز عملیاتی نشده است

  در این جلسه نوبخت به جهانگیری و سایر مسئولان ارشد وزارتخانه ها قول داد دولت ۷۰۰ میلیارد تومان و وزارت نیرو ۳۰۰ میلیارد تومان برای تأمین خدمات زیربنایی مسکن مهر تا پایان شهریور تقبل کنند،البته در این جلسه قول داده شد تا ۱۰۰۰ میلیارد تومان دیگر هم در شش ماهه دوم سال جاری اختصاص یابد.

  در مهر ماه سال گذشته تخصیص ۳۰۰ میلیارد تومان به وزارت نیرو از سوی نوبخت ابلاغ شد، اما همان زمان گزارش‌ها ها حاکی از این بود که این رقم قرار است از محل حق انشعابات احداث شبکه آب، برق و فاضلاب مسکن مهر تامین شود، در عین حال با گذشت چند ماه از این ابلاغیه هنوز از اختصاص اعتبار ۳۰۰ میلیارد تومان خبری نیست و مشخص نیست وزارت نیرو این مبالغ را در کجا هزینه کرده است.

  اگر چه ۳۰۰ میلیارد تومانی هم که در اوسط مهر ماه سال گذشته ابلاغ شد و ۱۷۰۰ میلیارد تومان وعده داده شده از سوی نوبخت را باید به فال نیک گرفت اما این مبلغ در برابر اعتبار مورد نیاز مسکن مهر برای زیر ساخت‌ها بسیار ناچیز است و با مبلغ ۵۶۰۰ میلیارد تومان پیش بینی شده مورد نیاز برای تکمیل آب و برق مسکن مهر فاصله زیادی دارد.

  حال که شش ماه از سال گذشته و سال ۹۴ به میانه رسیده، گزارش‌ها حاکی از این است که ۲۴۰ تا ۲۵۰ هزار مسکن مهر آماده تحویل منتظر تامین آب،برق و گاز هستند تا واگذار شوند.

  انتظار می‌رود رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی با گذشت یک سال از جلسات خود با مسئولان وزارتخانه‌های راه و شهرسازی و وزارت نیرو به وعده خود جامه عمل بپوشاند و هر چه سریعتر اعتبارات لازم مربوط به خدمات زیربنایی مسکن مهر را اجرایی کند.

  پیشتر سرتیپ زاده جانشین نماینده تام‌الاختیار وزیر نیرو در امور آب و برق مسکن مهر با بیان اینکه بحران آب، تامین آب طرح‌های مسکن مهر را بیشتر با مشکل مواجه کرده است، گفت: وزارت نیرو تامین آب کوتاه‌مدت را انجام داده اما تامین پایدار آب و برق نیازمند تخصیص منابع مورد نیاز است.

  احمد اصغری مهرآبادی قائم مقام وزیر راه و شهرسازی در طرح مسکن مهر نیز با اشاره به اینکه اگر این مبالغ پرداخت شود، قادر هستیم ۳ برابر آن مبلغ کار انجام دهیم، تأکید کرد: اگر این اعتبارات تخصیص یابد آمادگی این را داریم که بیش از ۷۰۰ هزار مسکن مهر را تحویل دهیم.

  با توجه به تاخیر در اختصاص اعتبارات از سوی دولت برای تامین خدمات زیربنایی و عدم توان متقاضیان در پرداخت آورده به نظر می رسد که باید منتظر تکمیل و اتمام پرونده مسکن مهر در سال ۹۶ بود. پایانی که آغاز گشایش‌های مالی تازه با بازگشت منابع اختصاص یافته به مسکن مهر است.

   

  برچسب ها :

  نظرات