آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • شنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۸ , Saturday 19 October 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 32729
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۱ شهریور, ۱۳۹۴ - ۰۸:۰۷
 • شما اینجا هستید :اقتصادی > ایران و جهان > سیاسی
 •   

  پوتین حذف دلار از کشورهای مشترک‌المنافع را کلید زد

  آوای شمال/ به نقل از راشاتودی، ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه پیش‌نویس لایحه‌ای را با هدف حذف استفاده از دلار بین کشورهای مشترک‌المنافع امضاء می‌کند. کشورهای اوراسیا هم برای یافتن امکانی برای حذف دلار از مبادلات تجاری خودشان اقدام می‌کنند بر اساس توافق مبادلات روسیه، ارمنستان، بلاروس، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان و دیگر کشورهای اتحاد جماهیر شوروی […]

  آوای شمال/ به نقل از راشاتودی، ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه پیش‌نویس لایحه‌ای را با هدف حذف استفاده از دلار بین کشورهای مشترک‌المنافع امضاء می‌کند.

  کشورهای اوراسیا هم برای یافتن امکانی برای حذف دلار از مبادلات تجاری خودشان اقدام می‌کنند

  بر اساس توافق مبادلات روسیه، ارمنستان، بلاروس، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان و دیگر کشورهای اتحاد جماهیر شوروی سابق هم تا سال ۲۰۲۵ تا ۲۰۳۰ مبادلات این کشورها باید در غیاب دلار انجام شود.

  حذف دلار از مبادلات کشورهای مشترک‌المنافع به افزایش استفاده از ارزهای ملی در تجارت‌های خارجی، خدمات مالی کمک می‌کند و بدین ترتیب موجب افزایش نقدینگی بازارهای داخلی خواهد شد. همچنین این لایحه برای تسهیل تجارت درمنطقه و نیز ثبات اقتصاد کمک خواهد کرد.

  براساس این گزارش اتحادیه اقتصادی اوراسیا هم برای مبادلات با ارز داخلی مذاکره کرده‌اند. براساس توافق بین روسیه، بلاروس، ارمنستان و قزاقستان اجبار برای انجام مبادلات با اعضای داخلی وجود دارد. امروزه حدود ۵۰ درصد از حجم مبادلات در اوراسیا به دلار و یورو است که میزان وابستگی این کشورها را به این ارزها افزایش می‌دهد. علاوه بر کشورهای مشترک‌المنافع و اوراسیا، روسیه و چین به دنبال حذف دلار از تجارت خود هستند.

   

  برچسب ها :

  نظرات