آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • پنج شنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۸ , Thursday 17 October 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 32722
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۱ شهریور, ۱۳۹۴ - ۰۷:۴۷
 • شما اینجا هستید :اجتماعی > اقتصادی > ایران و جهان > سیاسی
 •   

  بعد از ۲ سال زلزله‌زدگان آذربایجانی همچنان بدون خانه!

  آوای شمال/ حمیدرضا خانکه در گفت‌وگو با خبرنگار سازمان بسیج جامعه پزشکی گفت: معمولا پس از اینکه حوادثی اتفاق می‌افتد گروه‌های مختلف جمعیتی و مدیران منطقه به‌سوی شناسایی و تامین نیازهای مردم حرکت می‌کنند تا آنها را به زندگی عادی و طبیعی خود بازگردانند. در کشور ما نیز خوشبختانه این حس همکاری وجود دارد و […]

  آوای شمال/ حمیدرضا خانکه در گفت‌وگو با خبرنگار سازمان بسیج جامعه پزشکی گفت: معمولا پس از اینکه حوادثی اتفاق می‌افتد گروه‌های مختلف جمعیتی و مدیران منطقه به‌سوی شناسایی و تامین نیازهای مردم حرکت می‌کنند تا آنها را به زندگی عادی و طبیعی خود بازگردانند. در کشور ما نیز خوشبختانه این حس همکاری وجود دارد و اگر حادثه‌ای رخ دهد، مسئولین می‌شتابند تا بتوانند دردهای مردم را تسکین دهند.

  وی پیرامون زلزله آذربایجان گفت: اکنون بیش از دو سال است که از زلزله آذربایجان می‌گذرد و در آخرین بازدیدی که من از مناطق زلزله‌زده داشتم شرایط حاکی از این بود که بودجه‌ اختصاص یافته از هزینه دولت و بیت‌المال جهت بازسازی خسارت‌های وارده، رضایت مردم را حاصل نکرده است. متاسفانه نیازهای مردم همچنان برآورده نشده باقی مانده و استانداردهای لازم رعایت نشده است.

  خانکه، با استناد به گفته‌های مردم این منطقه، اظهار داشت: براساس توافق‌های قبلی، به مردم زلزله زده حدود ۲۵ میلیون تومان داده ‌شده و در مقابل از آنها سفته گرفته ‌شده تا وام به صورت اقساط پس گرفته شود اما اکنون اگر به سازه‌های ساخته شده سری بزنید می‌بینید که به دلیل عدم نظارت بر سازه‌ها، خانه روستائیان کوچک‌تر شده و مردم رضایت لازم را ندارند.

  این عضو بسیج جامعه پزشکی افزود: همچنین رفتار دهیاران مورد شکایت مردم بود و به گفته آنها دهیاران در توزیع منابع عادلانه رفتار نکرده‌اند و منابع به‌صورت جهت‌دار توزیع شده است.
   
  وی درخصوص گله‌مندی مردم از مصالح ساختمانی گفت: ‌مصالح با چندین برابر قیمت واقعی به مردم داده شده است‌ و بسیاری از مردم روستا علیرغم آنکه از مصالح استفاده نکرده‌اند مجبورند ‌هزینه آن را پرداخت کنند.

  ‌خانکه، با اشاره به اینکه توقع مردم زلزله زده این بود که تیم متخصصی در کنار آنها قرار بگیرد و خانه هایی با نقشه بهتر و در مکان ایمن‌تر به آنها داده شود؛ گفت: علیرغم همه انتظارات خانه‌ای هم که زلزله‌زدگان نیاز دارشتند هنوز تامین نشده است درحالیکه بسیاری از مردم مشاغل خود را از دست داده‌ و دام و زمینشان خسارت دیده و تنها دغدغه‌ای که برایشان مانده اینست که اقساط وام را چگونه پرداخت کنند.

  معاون بحران و پدافند غیرعامل مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی وزارت بهداشت ادامه داد: متاسفانه یک سری از افراد سودجو نیز از این وضعیت سوءاستفاده و منابع مالی را به نفع خود استفاده کرده‌اند و روستائیان بیشتر زیر بار قرض رفته‌اند درحالیکه اصولا سیستم نظارتی وزارت کشور و سازمان مدیریت بحران باید در مناطقی که منابع مالی تخصیص داده می‌شود یک تیم نظارتی تعیین کرده تا هرچند وقت یکبار به محل سر زده و بازرسی کنند و ببینند آیا برنامه‌های درنظر گرفته شده اجرا می‌شود یا خیر.

   

  وقتی بودجه‌ای از بیت‌المال اختصاص می‌هیم حداقل نظارت کنیم

  وی با بیان اینکه هزینه اختصاص یافته پول خوبی برای روستائیان بود اما درست صرف نشد، تصریح کرد: وقتی بودجه‌ای از بیت‌المال را اختصاص می‌هیم باید نظارت کنیم که آیا این بودجه منجر به ایجاد توسعه، کاهش آسیب پذیری، تامین نیازهای مردم و بازگشت روستائیان به زندگی عادی شده است یا خیر.

  خانکه گفت: اگرچه وقوع حوادث به ما آسیب می‌زند اما فرصتی برای بازسازی بهتر است اما چنین برنامه‌‌ریزی‌هایی که در حوزه توانبخشی بعد از بروز حوادث صورت می‌گیرد نیاز به یک برنامه جامع و تیم متخصص دارد.

  وی در پایان با اظهار تاسف بیان داشت: به نظر بنده با بازدیدی که از محل زلزله دو سال گذشته در آذربایجان داشتم؛ منابع زیادی از بودجه کشور صرف شد بی‌آنکه نتیجه لازم را گرفته باشیم.

  برچسب ها :

  نظرات