آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • چهارشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۸ , Wednesday 16 October 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 32676
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۱ شهریور, ۱۳۹۴ - ۰۳:۲۷
 • شما اینجا هستید :ایران و جهان > سیاسی
 •   

  تعداد سناتورهای حامی توافق به ۳۳ رسید/حمایت یک سناتور دیگر، حق وتوی اوباما را تضمین می‌کند

  آوای شمال/ روز سه‌شنبه دو سناتور دموکرات دیگر از توافق هسته‌ای اعلام حمایت کردند، تا باراک اوباما رئیس‌جمهور آمریکا در آستانه پیروزی بر جمهوری‌خواهان در نبرد بر سر برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، قرار گیرد. ابتدا «باب کیسی» بود که امشب اعلام کرد از توافق هسته‌ای حمایت می‌کند و آن را بهترین گزینه در دسترس […]

  آوای شمال/ روز سه‌شنبه دو سناتور دموکرات دیگر از توافق هسته‌ای اعلام حمایت کردند، تا باراک اوباما رئیس‌جمهور آمریکا در آستانه پیروزی بر جمهوری‌خواهان در نبرد بر سر برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، قرار گیرد.

  ابتدا «باب کیسی» بود که امشب اعلام کرد از توافق هسته‌ای حمایت می‌کند و آن را بهترین گزینه در دسترس برای محدود کردن برنامه هسته‌ای ایران می‌داند. 

  وی در بیانیه‌ای که در این رابطه منتشر کرد، آورده است: «این توافق، در دوران اجرایش، به میزان قابل توجهی برنامه هسته‌ای ایران را محدود کرده و در مقایسه با تمام جایگزین‌های واقع‌بینانه دیگر، این بهترین گزینه در دسترس ما در حال حاضر است.»

  کیسی که برای اعلام حمایت خود، یک متن و تحلیل ۱۷ صفحه‌ای، شامل ۸۰۰۰ کلمه منتشر کرده، همچنین نوشته است که این «یکی از دشوارترین تصمیمات در دوران خدمات عمومی من» بوده است. 

  وی در مصاحبه با پایگاه «فیلی» هم گفته است: «معتقدم که این توافق بدون شک، در کوتاه مدت و بلند مدت، برای امنیت ما و امنیت اسرائیل بهتر است.»

  حمایت کیسی علاوه بر نزدیک کردن شمار آرا به حد نصاب لازم برای حفظ حق وتو، از آن جهت حائز اهمیت است که وی یکی از نزدیکترین سناتورها به لابی صهیونیستی «امور عمومی آمریکا-اسرائیل» (ایپک) بوده و اغلب تحلیلگران تقریبا اطمینان داشتند که وی با توافق مخالفت می‌کند. 

  پس از کیسی هم، «کریس کونز» سناتور دموکرات ایالت «دلاور» که از پیش انتظار می‌رفت موافق توافق باشد، رسما نظر مثبت خود را اعلام کرد تا شمار سناتورهای حامی اوباما در توافق با ایران، به ۳۳ برسد. 

  کونز این خبر را در گفت‌وگو با روزنامه واشنگتن‌پست اعلام کرد و گفت پس از هفته‌ها بررسی و رایزنی، تصمیم به حمایت از توافق هسته‌ای گرفته است.

  وی که قرار است تا ساعتی دیگر در دانشگاه «دلاور» موضع خود را تشریح کند، در مورد توافق گفته است: «بهتر است که ما ابتدا دیپلماسی را بیازمائیم.»

  با نزدیک شدن به موعد اعلام نظر کنگره آمریکا در مورد توافق هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵، شمار بیشتری از سناتورها و اعضای مجلس نمایندگان آمریکا نظر خود را به صورت رسمی اعلام می‌کنند.

  بر اساس قانونی که اردیبهشت ماه در کنگره آمریکا تصویب شد، نمایندگان این حق را یافته‌اند که توافق هسته‌ای را بررسی کنند. قرار است پس از دو ماه، که روز ۱۷ سپتامبر (۲۶ شهریور) به پایان می‌رسد، کنگره در صورت نارضایتی، طرح «عدم حمایت از توافق» را به تصویب برسانند.

  با توجه به اکثریت جمهوری‌خواه دو مجلس آمریکا، تصویب طرح عدم حمایت تقریبا قطعی است، اما پس از آن باراک اوباما رئیس‌جمهور آمریکا این امکان را خواهد داشت که آن مصوبه را وتو کند. بر اساس قوانین آمریکا، در صورتی که طرحی با آرای دو سوم نمایندگان تصویب شود، حق وتو از رئیس‌جمهور در آن موضوع سلب می‌شود، به همین جهت اوباما برای حفظ حق وتو، باید حمایت دستکم یک سوم از نمایندگان را از توافق، جلب کند.

  وی در سنا که ۱۰۰ عضو دارد، باید ۳۴ سناتور را با خود همراه کند، که با در نظر گرفتن ۳۳ حامی کنونی توافق، وی به نظر مثبت تنها ۱ سناتور دیگر، که به احتمال فراوان دموکرات خواهند بود، نیاز خواهد داشت.

   

  برچسب ها :

  نظرات