آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • سه شنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۸ , Tuesday 15 October 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 32599
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۹ شهریور, ۱۳۹۴ - ۱۰:۲۸
 • شما اینجا هستید :ایران و جهان > فرهنگی
 •   

  اسامی ۱۰ دانشگاه برتر کشور در تولید علم اعلام شد

  آوای شمال/ به نقل از مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، امروزه سنجش تولیدات علمی یکی از روش‌های مهم برای ارزیابی علم کشورها به حساب آمده و به عنوان یکی از شاخص‌های علم و پژوهش در میان سیاستگذاران حوزه علم و فناوری مرسوم است. برخی از روش‌های بررسی تولیدات علمی کشورها استفاده از داده‌های پایگاه‌های […]

  آوای شمال/ به نقل از مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، امروزه سنجش تولیدات علمی یکی از روش‌های مهم برای ارزیابی علم کشورها به حساب آمده و به عنوان یکی از شاخص‌های علم و پژوهش در میان سیاستگذاران حوزه علم و فناوری مرسوم است.

  برخی از روش‌های بررسی تولیدات علمی کشورها استفاده از داده‌های پایگاه‌های استنادی بین المللی همانند «وب آوساینس» (web of sceince) و« اسکوپوس»  است. در بین نمایه‌های بین‌المللی، «وب آوساینس» در میان متخصصان سنجش علم از جایگاه ویژه برخودار بوده که در بین عامه مردم به «آی. اس.آی» (ISI) معروف است.

  برای رتبه بندی و بررسی کشورها و موسسات در «وب آو ساینس» معمولا از مجموعه اصلی آن استفاده می‌‌شود این مجموعه نیز دارای پایگاه های مختلفی است اما در مراودات علمی بیشتر از سه پایگاه عمده و اصلی آن شامل پایگاه استنادی علوم (Science Citation Index -)، پایگاه استنادی علوم اجتماعی(Social Science Citation Index )و پایگاه استناد علوم انسانی و هنر((Art & Humanities Citation Index استفاده شده است.

  بر این مبنا هدف گزارش حاضر بررسی تولیدات علمی ایران در سال ۲۰۱۳ دانشگاه های برتر است. برای مقایسه بهتر سعی شده است تعداد اعضای هیات علمی و دانشجویان این دانشگاه‌ها نیز مد نظر قرار گیرد.  

  * تعداد تولیدات علمی دانشگاه‌ها 

  در سال ۲۰۱۳ تعداد زیادی از دانشگاه و موسسه تحقیقاتی و پژوهشی در  تولید علم ایران در پایگاه «وب آوساینس« مشارکت داشتند. این همکاری در کل با توجه به تکراری بودن و همکاری این موسسات، اسامی این موسسات ۶ هزار ۹۳۰  بار برای سال ۲۰۱۳ میلادی در این پایگاه ذکر شده است. تعداد کل تولیدات علمی نمایه شده جمهوری اسلامی ایران در این پایگاه در سال مورد نظر ۲۸ هزا ر و۴۴ عنوان بوده است.

  بر اساس داده‌های پایگاه ISI،  دانشگاه تهران با ۲ هزا ر و ۴۲۷  عنوان مشارکت در تولید علم جمهوری اسلامی ایران در جایگاه نخست در بین دانشگاه‌های ایران قرار دارد. دانشگاه‌های صنعتی امیرکبیر(۱۴۹۵ مدرک)،  صنعتی شریف(۱۴۳۲ مدرک)، تربیت مدرس(۱۳۷۶ مدرک) و صنعتی اصفهان(۱۰۴۰ مدرک) به ترتیب در مکان‌های دوم تا پنجم قرار دارند.

   دانشگاه شهید بهشتی با ۶۴۵ عنوان تولید علمی و دانشگاه تبریز با  ۶۸۲عنوان تولید علمی در سال ۲۰۱۳  میلادی در بین ۱۰ دانشگاه مورد بررسیبه ترتیب در رتبه‌های دهم و نهم قرار گرفتند.

  * سهم تولیدات علمی دانشگاه‌ها 

  بررسی‌های اساس اطلاعات پایگاه استنادی« وب آو ساینس» در میزان سهم مشارکت دانشگاه‌های کشور در تولیدات علمی محققان کشورمان در  سال ۲۰۱۵ میلادی نشان می‌دهد، دانشگاه تهران با ۸٫۶۵۴  درصد بیشترین سهم در تولید علم ایران را در سال ۲۰۱۳ میلادی داشته است. دانشگاه‌های صنعتی امیرکبیر(۵٫۳۴درصد)، صنعتی شریف(۵٫۱۰ درصد)، تربیت مدرس(۴٫۹۰ درصد) و صنعتی اصفهان(۳٫۷۰ درصد) به ترتیب با در مکان‌های دوم تا پنجم قرار دارند.

  در حالی که دانشگاه شهید بهشتی با ۲٫۳ درصد و دانشگاه تبریز با ۲٫۴۳۲ درصد در سال  ۲۰۱۳  در بین ۱۰ دانشگاه مورد بررسی در رتبه‌های آخر قرار گرفتند.

   

  برچسب ها :

  نظرات