۶۰ غریق؛ حاصل گردشگری دریایی در مازندران/آیا شادمانی‌ها از کاهش ۵۲ درصدی غریق ثابت می‌ماند؟

چاپ

آوای شمال/ موج‌ بی‌تاب دریا، خالی شدن یک دفعه زیرپا و نهایتاً گم شدن چندروزه جسد قربانیان دریا و پیدا کردن پیکر بی‌جان از سوی ناجیان غریق و تحویل آن به خانواده‌هایی که در کرانه آبی دریا به‌دنبال در کردن خستگی و گرمای بی‌تاب تابستان بودند، به گونه‌ای دیگر رقم خورد، قصه پرغصه مازندرانی‌ها و مسافرانی است که شمال و دریا را مقصد سفر خود انتخاب کردند.

مدیرکل اجتماعی استانداری مازندران خبر از غرق شدن ۶۰ نفر در دریای مازندران و به گفته خودش در خارج از طرح‌های که گفته می‌شود، طرح سالم‌سازی دریا است، خبر داد.

علی شادمان در عین حال که از کاهش ۵۲ درصدی میزان غریق می‌گوید و بیان می‌کند، در ۶۵ طرح دریا در مازندران، برنامه فرهنگی از سوی کمیته فرهنگی در حال اجرا است.

غرق شدن ۶۰ نفر در عرض حدود ۶ ماه در دریایی که قرار است آرامش را برای استفاده‌کنندگان آن به همراه آورد، خبر خوشایندی نیست هرچند بنا به گفته آمار مدیرکل اجتماعی استان با کاهش ۵۲ درصدی همراه شود.

بازگشایی طرح‌های سالم‌سازی دریا از اول خرداد و استفاده کم‌تر و کاهش چشم‌گیر استفاده‌کنندگان از دریا در ایام ماه مبارک رمضان که چند سالی است که تابستان را به مهمانی گرفته، یعنی اینکه حدود کمتر از ۳ ماه دریا در مازندران ۶۰ کشته داشته، این آمار نشان‌دهنده بسیاری از کم‌کاری‌ها در حوزه گردشگری دریایی است.

کم‌کاری‌هایی مانند نبود طرح سالم‌سازی دریا به تعداد مورد نیاز و یا تعریف نشدن درست این طرح‌ها، خدمات‌رسانی نامناسب متولیان این بخش، ضعف فرهنگی استفاده‌کنندگان از دریا، شناسایی نکردن نقاطی که طرح سالم‌سازی دریا در این مناطق با استقبال زیاد مواجه است اما متولیان در این مکان‌ها طرحی را تعریف نکردند، نبود ناجیان غریق در مکان‌هایی که احتمال شنا در آن وجود دارد و در کنار آن گفته مدیرکل اجتماعی استانداری مازندران مبنی بر عدم آشنایی به فن شنا، از مواردی است که منجر می‌شود مهمانان کرانه آبی دریا رخت مشکی بر تن کنند و پاره‌های تن خود را از موج‌های بی‌تاب دریا بخواهند.

روزهای پایانی تابستان نشان‌دهنده اوج حضور مسافران در دریا است و اگر مسئولان استان می‌خواهند آمار کاهش ۵۲ درصدی غریق در استان تا پایان دریا و حتی سال به نام‌شان ثبت شود، اندکی وقت بگذارند و در این بخش بیشتر دقت به خرج دهند تا آمار ۵۲ درصدی وارونه نشود.