آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • چهارشنبه ۱ آبان ۱۳۹۸ , Wednesday 23 October 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 32552
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۹ شهریور, ۱۳۹۴ - ۰۷:۳۹
 • شما اینجا هستید :ایران و جهان > سیاسی
 •   

  کشورهای مسلمان منطقه چرا در دام افتاده و از تروریست‌ها حمایت می‌کنند/تأسیس رژیم صهیونیستی بر اساس ترور بوده است

  آوای شمال/ حسن روحانی صبح امروز در کنگره یادواره هفده هزار شهید ترور که در سالن اجلاس سران برگزار شد طی سخنانی اظهار داشت: ترور یکی از چهره‌های زشتی است که متاسفانه شاهد آن از دیرباز و دوران کهن در زندگی انسان‌ها هستیم. وی با بیان اینکه ترور و تروریسم در دنیا و سیاست مدرن […]

  آوای شمال/ حسن روحانی صبح امروز در کنگره یادواره هفده هزار شهید ترور که در سالن اجلاس سران برگزار شد طی سخنانی اظهار داشت: ترور یکی از چهره‌های زشتی است که متاسفانه شاهد آن از دیرباز و دوران کهن در زندگی انسان‌ها هستیم.

  وی با بیان اینکه ترور و تروریسم در دنیا و سیاست مدرن شکل جدیدی به خود گرفته است، افزود: در تاریخ کهن ترور عمدتا بر مبنای انتقام شخصی و یا قبیله‌ای انجام می‌شد اما در دنیای امروز موضوع تروریسم ابزار جدیدی برای اهداف مختلف و از مسئله فرعی به یک مسئله تشکیلاتی منتقل شده است.

  رئیس جمهور تصریح کرد: گاهی سازمان ترور یک سازمان تشکیلاتی است که اهداف تروریستی را دنبال می‌کند.

  روحانی افزود: یکی از نمونه‌های آشکار این گونه تروریسم سازمان منافقین که خود را به عنوان مجاهدین خلق نامگذاری کرده‌ بودند و ملت ما شاهد جنایات آن‌ها بود.

  وی با بیان اینکه گاهی موضوع تروریسم از یک سازمان و از تشکیلات پا را فراتر می‌گذارد گفت: برخی از حکومت‌ها بر مبنای ترور به وجود می‌آیند و ادامه حیات خود را در سایه ترور می‌بینند و نمونه بارز آن رژیم جعلی صهیونیستی در سرزمین فلسطین است.

  رئیس دولت یازدهم تاکید کرد: این حکومت و رژیم از اساس بر مبنای ارعاب و ترور و اشغال کار خود را آغاز کرد و امروز هم همان مسیر ضد انسانی خود را ادامه می‌دهد.

  روحانی افزود: نوع دیگری از ترور را بر مبنای ترور اعتقادی و عقیدتی می‌توان نامگذاری کرد و لااقل شکل ظاهری آن بر این مبناست که گروهی جاهل گاهی تحت پوشش یک آیین و دین به خشونت و ترور می‌پردازند و هر آن کس که در مسیر راه آن‌ها نیست تکفیر و کافر می‌پندارند و بعد از تکفیر جواز ترور نسبت به او صادر می‌کنند این هم در عصر ما وجود دارد.

  وی ادامه داد: ما شاهد وجود چنین گروهی در منطقه هستیم که نمونه‌هایی از قبیل آن‌را می‌توان به گروه‌های تروریستی همچون داعش، القاعده و طالبان اشاره کرد.

  رئیس دولت یازدهم تاکید کرد: در تمام این ترورها چه آن‌هایی که یک تشکیلات و سازمان دارند و چه آن‌هایی که رژیمی را در اختیار گرفته‌اند و چه آن‌هایی که با ماسک اعتقادی به کشتار دیگران می‌پردازند همه آن‌ها از استقبال و رای و خواست مردم محروم هستند.

  روحانی خاطرنشان کرد: ما اساسا می‌بینیم آرای عمومی مردم و ملت‌ها با این گروه‌ها نیست حتی رژیم جعلی صهیونیستی نیز از آرای مردم می‌ترسد.

  وی افزود: رژیم ترور هیچگاه در مسیر انتخاب نیست از طرفی دیگر همه آن‌هایی که مسیر ترور را انتخاب کرده‌اند صلح و مفاهمه و مذاکره را خیانت می‌دانند.

  رئیس جمهور تاکید کرد: مسیر آن‌ها مسیر خشونت و افراط است و آن‌ها می گویند یا سفید ،سفید و یا سیاه، سیاه و چیزی در حد میانه در مذاکرات و تفاهمات ندارند.

  روحانی با بیان اینکه صلح، تفاهم،‌ مذاکره و منطق امری است که ترور و تروریسم و خشونت از آن گریزان است، گفت: تروریست‌ها خود را میزان و مرکز عالم می‌دانند، می‌گویند هر چه ما بگوییم درست است و هر که مخالف ما است در مسیر باطل و ناحق قرار گرفته است که معمولاً هم پیشوا پرستی دارند و فردی که به عنوان رئیس آن سازمان ترور است،‌ وی را گاهی برترین مقام بر روی زمین می‌دانند.

  وی ادامه داد: برای اینکه از این مسیر فاصله بگیریم اقدامات زیادی باید در سطح منطقه و جهان صورت بگیرد، جمهوری اسلامی ایران یکی از کشورهایی است که در گذشته قربانی مداخلات نا به جای قدرت‌های بزرگ به ویژه قدرت‌های غربی و آمریکا در زمان رژیم سابق بود و پس از پیروزی انقلاب اسلامی قربانی ترور و تروریسم در مرحله اول و قربانی جنگ تحمیلی در مرحله دوم و در همان جنگ قربانی سلاح کشتار جمعی بود.

  رئیس‌جمهور خاطر نشان کرد: در کشوری پس از انقلاب، آن هم انقلابی که بلافاصله مردم را به سمت صندوق‌های رأی هدایت کرده است و ۴۷ روز پس از انقلاب مردم پای صندوق های آرا شتافتند و با رأی‌شان نوع نظام را برگزیدند و انتخاب کردند که در آن شرایط نظام حاکم در انقلاب به دنبال خواست مردم و آراء مردم بود، گروهک‌هایی در ایران که تقریباً‌همه آنها بدون استثنا از حمایت قدرت‌های خارجی برخوردار بودند و یا تحت فرمان قدرت‌های بزرگ عمل می‌کردند، دیدید چه شرایطی را در این کشور به وجود آوردند و به هیچ کس رحم نکردند.

  روحانی در ادامه یادآور شد: من نمونه‌های آن را در محله‌ای که در شرق تهران در روزهای اول انقلاب زندگی می‌کردم شاهد بودم، برای مثال یک مغازه‌دار انقلابی و مؤمن را به دلیل آنکه انقلابی بود ترور کردند یا برخی از افراد را در حضور خانواده آنان ترور می‌کردند که امثال آنان را در خشونت‌هایی که ما امروز از داعش در منطقه صورت می‌گیرد، مشاهده می‌کنیم.

  وی ادامه داد: این خشونت‌ها ممکن است برای برخی جدید باشد که با خشونت و وحشیگری در ملأعام فردی را سر ببرند،‌ اما در همین تهران منافقین در خانه‌ای فردی را دستگیر کردند که کار انتظامی و امنیتی انجام می‌داد و پوست بدن وی را کندند بنابراین خشونت‌ها و وحشیگری‌هایی کردند که در تاریخ کم نظیر است و کارهایی که داعش انجام می‌دهد در ایران قبلاً انجام شده است.

  رئیس‌جمهور ادامه داد: در کجا سابقه دارد رئیس قوه قضائیه، نمایندگان مجلس، و وزرا در یک ترور وحشیانه شهید شوند و در مدت کوتاهی رئیس جمهور و نخست‌وزیر به شهادت برسند و بسیاری از شخصیت‌ها ترور شوند که جزء اولین ترورها یک عالم اندیشمند محقق دنیای اسلام علامه شهید مطهری باشد که به جرم علم، تحقیق و سخن حق گفتن مورد ترور قرار گرفت.

  وی ادامه داد: تروریست‌هایی که این همه وحشیگری کردند،‌ آن هم در زمانی که یک کشور متجاوز کشور ما را اشغال کرده بود از پشت به ما خنجر زدند، شاید شنیده باشید ما برخی از خلبانان عراقی را که اسیر کرده بودیم و هواپیمای آنان ساقط شده بود، هنگامی که از آنان می‌پرسیدیم که چرا در بمباران هوایی وسط شهر را بمباران می‌کنید و اگر در ظاهر مجبورید چرا در بیرون شهر بمب را نمی‌زنید، پاسخ می‌دادند که ما در ابتدا همین کار را انجام می‌دادیم اما منافقین پس از اینکه ما بمباران را انجام می‌دادیم، گزارش می‌داند که ما بمب را در بیرون شهر یا وسط شهر زدیم و اگر وسط جمعیت بمب را نزنیم،‌ آنان ما را با گزارش منافقین اعدام می‌کنند. بنابر این ببینید خباثت یک گروهک نسبت به ملت خودش چقدر است.

  روحانی با بیان اینکه جامعه امروز ما امن است تصریح کرد: ترور تا زمانی که یک ابزار برای قدرت‌ها محسوب می‌شود، و تا زمانی که اراده دسته جمعی و یک عزم واقعی در جهان به وجود نیاید از بین نخواهد رفت و تا زمانی که تروریسم خوب و بد را قبول داریم به نتیجه نمی‌رسیم و امروز قدرت‌هایی در اروپا و در آمریکا وجود دارد که در برابر یک گروهک تروریستی ساکت هستند، از یک رژیم تروریستی حمایت می‌کنند و با یک گروه تروریستی هم بد هستند که آیا اینگونه می‌توان با تروریست مبارزه کرد.

  رئیس‌جمهور تصریح کرد: باید با استاندارد واحد در برابر همه گروه‌های تروریستی بایستیم، در ظاهر برخی کشورها می‌گویند که ما با تروریسم می‌جنگیم و ائتلاف ضد ترور داریم اما شما ببینید از سال ۲۰۰۳ به این طرف تعداد کشته‌های تروریست چند برابر افزایش پیدا کرده است و همه در زمانی بوده است که دولت‌ها گفته‌اند که می‌خواهیم با تروریسم مبارزه کنیم. بنابراین ببینید بعد از اشغال عراق چقدر تروریسم در منطقه ما توسعه پیدا کرده است.

  وی ادامه داد: امروز بیشترین کشتار در برابر اقدامات خشونت‌بار گروهک‌‌های تروریستی در عراق، سوریه، افغانستان،‌پاکستان و نیجریه مشاهده می‌کنیم که عمده کشتار هم توسط گروه‌های تروریستی معروف مانند داعش، القاعده ،‌بوکو حرام، طالبان و سایر گروه‌های مشابه و یا تحت فرمان آنان و یا گروهک‌های فرعی  آنان در منطقه انجام می‌گیرد که در شرق و غرب کشورمان گروهک‌هایی دیده می‌شود که به ظاهر بر مبنای نژاد و قومیت و یا مذهب هستند و در واقع تحت فرمان قدرت‌های بزرگ با نیروهای انتظامی حافظ مرز و مردم می‌جنگند و کشتار به راه می‌اندازند.

  روحانی اظهار داشت: چگونه می‌تواند برای ما قابل قبول باشد که کشوری مانند آمریکا و برخی کشورهای اروپا مدعی مبارزه با تروریسم باشند اما تروریست‌های معروفی که در داخل کشورمان هزاران نفر بیگناه را به شهادت رسانده‌اند، امروز آزادانه در کشور آنان به ظاهر فعالیت سیاسی و در باطن فعالیت تروریستی انجام می‌دهند و حتی به پرونده‌های حقوقی و مطالبات حقوقی جمهوری اسلامی ایران و دستگاه قضایی ایران بی اعتنا باشند.

  روحانی تصریح کرد: زمانی تروریسم و ترور از بین خواهد رفت که همه در صف مقابل تروریست قرار گرفته و اراده قاطع خود را برای نابودی تروریست انجام دهند البته یک کشوری ممکن است یک گروهک تروریستی را در مقطعی ابزار خودش بداند اما آتش افروزان بدانند این آتش دیر یا زود دامن آنان را خواهد گرفت و این گونه نیست که کشوری از یک گروه تروریستی استفاده کند و تا پایان از یک گروه تروریستی منتفع باشد.

  رئیس جمهور تصریح کرد: ما در منطقه مشاهده کردیم که گروهک‌های تروریستی توسط قدرت‌های بزرگ به وجود آمده، این آتش دامن آنان را گرفت و امروز می‌بینیم که حتی در برابر رژیم تروریستی صهیونیسم و این رژیم حاکم در فلسطین اشغالی حتی سازمان ملل و نهادهای بین‌المللی هیچ گاه یک  اقدام جدی انجام نداده‌اند و نه این اقدامات را به عنوان جنایت جنگی و نه به عنوان حملات سازمان یافته و نه به عنوان نسل کشی محکوم نکردند.  بنابراین گروه‌های تروریستی که در عراق، سوریه و منطقه وجود دارند از کجا تامین می شوند و چطور می‌توانند نفت بفروشند در حالی که کشورهای قدرتمند جهان مدعی هستتند تا ماهواره‌هایشان پلاک ماتشین‌ها را هم شناسایی می‌کند پس چرا این اقدامات برای دنیا و کشورهای مدعی قابل شناسایی نیست؟

  رئیس‌جمهور در بخشی از سخنان خود تأکید کرد: چرا این کشورها در مقابله با گروه‌های تروریستی از دید اطلاعاتی، مادی، گروهی و عملیاتی با هم متحد نمی‌شوند و اقدام جدی انجام نمی‌دهند؟ چون فکر می‌کنند در منطقه ما اختلاف و کشتار در میان کشورهای منطقه و مسلمان‌ها به نفع آنهاست.

  روحانی افزود: آنهایی که از کشته شدن بی‌گناهان به فکر منافع منطقه‌ای و بین‌المللی خود هستند آیا می‌توانند در دنیای امروز در زمینه حقوق بشر و انسانی حرکت کنند و قدم بردارند؟

  وی ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران از آغاز قربانی ترور و مصمم برای مبارزه با تروریسم بوده و ما در داخل کشورمان چه در مرزهای شرقی و غربی و کشورهای منطقه‌مان و یا همسایگانمان ببینیم تروریسم ظهور و بروز کرده و بی‌گناهان از دم تیم جنایت خود می‌گذراند با تمام توان و امکان به کمک مظلومان و علیه تروریسم اقدام خواهیم کرد.

  رئیس دولت یازدهم تأکید کرد: ما این کار را انجام دادیم و با آنهایی که با گروه‌های تروریستی مبارزه می‌کنند همچون دولت و ملت عراق، همچنین دولت سوریه و در لبنان و پاکستان و افغانستان و یمن و هرکجا که باشد ببینیم که تروریست‌ها با کمک قدرت‌های بزرگ مردم بی‌گناه را زیر چکمه‌های خود قرار دادند ما در حد توان و امکان به کمک مظلومان خواهیم شتافت و در برابر این گروه‌ها ایستادگی و مقاومت می‌کنیم.

  روحانی با بیان اینکه مطلب که یک تأسف بسیار بزرگی در این میان وجود دارد و آن هم حمایت برخی کشورهای منطقه از تروریسم است،‌ گفت: چرا برخی کشورهای مسلمان منطقه ما به این دام افتاده‌اند و به تروریست‌ها کمک می‌کنند و چرا در این جنایت خود را سهیم کرده‌اند و به تروریست‌ها سلاح و پول می‌دهند و حتی امکانات سیاسی‌شان را در منطقه در جهت اهداف و برای کمک به آنها به کار می‌گیرند؟

  وی تأکید کرد:‌ آیا آنها فکر نمی‌کنند روزی نوبت آنها فرا می‌رسد، تردید نکنید هرکشوری که امروز در منطقه ما به تروریسم و به کشتار بی‌گناهان و مسلمانان کمک می‌کند این ترور روزی دامن او را دیر یا زود فراخواهد گرفت.

  رئیس دولت یازدهم افزود: خواست ما از تمام کشورهای منطقه این است که با یکدیگر متحد شویم و در کنار هم قرار بگیریم و با یک برنامه جامع به یکدیگر از نظر اطلاعاتی، سیاسی، حقوقی کمک کنیم و بدانیم ترور و تروریسم به نفع هیچکس نیست.

  روحانی با بیان اینکه توجه به ریشه‌های تروریسم یکی از واجبات جوامع بشری است گفت: جهل،‌ تعصب خشک، افراطی‌گری، فقر، استبداد، استعمار،‌عدم توسعه‌یافتگی از ریشه‌های تروریسم هستند که باید به تک تک این موارد در جوامع بشری بپردازیم و الا با مبارزه ظاهری این موضوع به حل و فصل نهایی نخواهد رسید.

  وی تأکید کرد: ما میبینیم هنوز در دنیا متأسفانه گروه‌های تروریستی برای برخی جوانان نا آگاه جامعه امروز ما جاذبه دارد و تا زمانی که این جاذبه وجود داشته باشد معنایش این است ما به ریشه‌های ترور نپرداختیم.

  رئیس دولت یازدهم در پایان خاطرنشان کرد: امیدوارم کشورهای منطقه، جمهوری اسلامی ایران و همه مردم کشورهای منطقه و سازمان‌های مردم‌نهاد تمام توان‌ حقوقی، سیاسی، اجتماعی خود را به کار بگیرند تا ان‌شاءالله جامعه اسلامی و منطقه ما از ترور و تروریسم نجات پیدا کند.

   

  برچسب ها :

  نظرات