آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • چهارشنبه ۱ آبان ۱۳۹۸ , Wednesday 23 October 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 32472
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۴ شهریور, ۱۳۹۴ - ۱۱:۵۳
 • شما اینجا هستید :اقتصادی > ایران و جهان
 •   

  سهم بانک‌های خصوصی در توسعه مازندران چه میزان است؟/مهمانانی که دست‌شان در جیب صاحبخانه است

  آوای شمال/ موضوع توسعه و رونق کسب و کار که مطرح می‌شود، بیشترین نگاه‌ها به سمت بانک‌ها سوق می‌یابد؛ تأمین سرمایه در گردش یکی از دغدغه و نگرانی‌های فعالان اقتصادی استان است که در هر جلسه‌ای مدیران واحدهای تولید از عدم حمایت بانک‌ها در تأمین سرمایه در گردش گلایه دارند. البته بانک‌ها و مدیران عامل […]

  آوای شمال/ موضوع توسعه و رونق کسب و کار که مطرح می‌شود، بیشترین نگاه‌ها به سمت بانک‌ها سوق می‌یابد؛ تأمین سرمایه در گردش یکی از دغدغه و نگرانی‌های فعالان اقتصادی استان است که در هر جلسه‌ای مدیران واحدهای تولید از عدم حمایت بانک‌ها در تأمین سرمایه در گردش گلایه دارند.

  البته بانک‌ها و مدیران عامل نیز دلایلی را برای عدم حمایت از برخی از واحدهای تولیدی مطرح می‌کنند، که در برخی مواقع مسئولان ارشد استان قانع می‌شوند و برخی مواقع با استفاده از قدرت قانونی که دارند، سعی می‌کنند از طریق مدیران ارشد ملی به مدیران بانک‌های استان فشار وارد کرده و آنها را مجاب به حمایت از صنایع و واحدهای تولید استان کنند.

  در بسیاری از جلسات که برای توسعه اشتغال و کارگروه تهسیل در استان برگزار می شود، مسئولان استانی همه فشار قانونی را به بانک‌های دولتی وارد کرده و آنها را مجاب به پرداخت تسهیلات به واحدهای تولید می‌کنند.

  بانک‌های خصوصی که تعداد آنها در استان نیز کم نیست، اصلاً در این جلسات نه تنها مشارکت نکرده بلکه دعوت هم نمی‌شوند.

  در یکی از جلساتی که معاون برنامه‌ریزی سابق استاندار مازندران با مدیران بانک‌های استان داشت، رئیس امور شعب بانک صادارت مازندران خواستار مشارکت‌دهی بانک‌های خصوصی در توسعه اشتغال و تامین سرمایه در گردش واحدهای تولیدی شد که این موضوع مورد استقبال معاون برنامه‌ریزی وقت نیز قرار گرفت ولی در این جلسه مصوبه‌ای در این زمینه تنظیم نشد، به این دلیل که از آن جلسه به بعد درباره فعالیت بانک‌های خصوصی برای ایجاد اشتغال در استان خبری نیست.

  بالاخره بانک‌های خصوصی در مازندران دارای شعبات متعددی هستند و در یک برهه از زمان با بالابردن سود بانکی سهم به‌سزایی از منابع پولی استان را در اختیار خود کسب کردند و سعی دارند با پرداخت تسهیلات بالاتر، سهم موثری در جذب منابع اعتباری استان داشته باشند.

  انتظار این است که مسئولان استان اگر برای توسعه استان از ظرفیت بانک خصوصی استفاده می‌کنند، اطلاع‌رسانی کنند و اگر استفاده نمی‌شود، در این بخش نیز فکری شود تا فعالان مالی در بخش خصوصی از این انزوا و گوشه‌نشینی در کمک به توسعه استان خارج شوند.

  برچسب ها :

  نظرات