آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • چهارشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۸ , Wednesday 16 October 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 32468
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۴ شهریور, ۱۳۹۴ - ۱۱:۴۷
 • شما اینجا هستید :ایران و جهان > سیاسی
 •   

  قالیباف:‌ تا الان یک متر ساختمان هم برای خودم نساختم

  آوای شمال/ محمد باقر قالیباف صبح امروز طی سخنانی در چهاردهمین جشنواره شهید رجایی و آئین روز کارمند که در محل سالن همایش های بین المللی برج میلاد تهران برگزار شد، بر ضرورت انسجام سازمانی در شهرداری تهران تاکید کرد و گفت: احساس من این است که حمیت قسمتی در شهرداری ضعیف است؛ البته ما […]

  آوای شمال/ محمد باقر قالیباف صبح امروز طی سخنانی در چهاردهمین جشنواره شهید رجایی و آئین روز کارمند که در محل سالن همایش های بین المللی برج میلاد تهران برگزار شد، بر ضرورت انسجام سازمانی در شهرداری تهران تاکید کرد و گفت: احساس من این است که حمیت قسمتی در شهرداری ضعیف است؛ البته ما نمی خواهیم سازمان پرستی کنیم و تعصب های خشک داشته باشیم اما در مجموعه ای خدمت می کنیم که باید نسبت به آن یک حمیت قسمتی داشته باشیم.

  وی افزود: گاهی برخی افراد حرف هایی را نسبت به شهرداری می زنند؛ البته ما نمی گوییم یک سازمان بی عیب و نقص هستیم و در شهرداری رشوه و فساد نیست، اما محکم می گوییم که شهرداری تهران در حوزه مفاسد اداری و مالی از بقیه سازمان های دولتی  و نهادهای عمومی غیردولتی سالم تر است. این موضوع را هم ما نمی گوییم بلکه دستگاه های ذی ربطی که صلاحیت دارند این حرف را می زنند اما متاسفانه در افکار عمومی اینگونه نیست.

  شهردار تهران تصریح کرد: اگر در جایی می شنویم که کسی می گوید فلان جا در شهرداری فلان اتفاق افتاده و همه دزد هستند، ما هم با آن ها همراهی می کنیم. این در حالی است که اگر فردی چنین مساله ای را گفت، باید بگوییم شما چه سندی دارید؟ باید حمیت و غیرت سازمانی داشته باشیم، بایستیم و از طرف توضیح بخواهیم تا اگر موضوعی وجود دارد، اسناد و مدارک را بگیریم و دنبال کنیم. ما در این سازمان زحمت می کشیم و اگر درصد بسیار کمی همکار نادان داریم که آبروی ما را می برند، نباید بگذاریم آبروی دیگران را ببرند، اما وقتی با غیرت از این موضع دفاع نمی کنیم، هر کسی حرفی می زند.

  وی در ادامه به ذکر خاطره ای در این زمینه پرداخت و گفت: یک مسئولی از مسئولان سرشناس به من گفت که در منطقه ۵ پروانه ساختمان ما را نمی دهند و در آخر هم گفته اند که تا ۴۰ میلیون تومان ندهی، پروانه ساختمان نمی دهیم! وکیل ما ۴۰ میلیون تومان پرداخت کرده و فردا صبح پروانه را داده اند. من موضوع را همان روز به شدت پیگیری کردم و دیدم که ۵ ماه قبل پروانه صادر شده و همکار ما در شهرداری صورت جلسه دارد که پروانه را در همان زمان تحویل وکیل این فرد داده است اما این وکیل پروانه را نگه داشته و ۴۰ میلیون به نام شهرداری گرفته است.  این برادر مسئول ما تریبون های متعددی دستش دارد و همه جا می گفت شهرداری رشوه می گیرد. این در حالی است که همه ما در مجموعه شهرداری باید این حمیت و انسجام سازمانی را در حوزه سالم سازی داشته باشیم .

  قالیباف تاکید کرد: حداقل اگر با بقیه سازمان ها و دستگاه ها قیاس کنیم، انصافا همکاران ما در شهرداری تهران زحمت می کشند و درست نیست در افکار عمومی این همه زحمت با چند خطا از بین برود.  ما یک خانواده هستیم و بچه ها و خانواده های ما باید به اینکه ما در شهرداری خدمت می کنیم، افتخار کنند.

  شهردار تهران در بخش دیگری از سخنان خود بر اهمیت موضوع حق الناس تاکید کرد و گفت: هر جا که بحث حق الناس است بدانیم که بحث امر به معروف و نهی از منکر در آنجا پر رنگ تر از همه جاست.

  وی افزود: در چند پرونده ماده ۱۰۰ به معاونت شهرسازی و معماری گفتم که حواستان باشد تا به آدم مستضعفی که ۷۰ متر بنا دارد و تخلف کوچکی کرده است گیر ندهید؛ البته این هم خلاف است و باید جلوی آن را بگیریم اما این تخلفات در اولویت اول ما نیستند.اگر ما قدرتمندیم، برویم و تخلفات پاساژ علاء الدین را تخریب کنیم. همینطور برویم تخلفات ساختمانی که از کف شروع کرده و ۲۵ طبقه از سطح اشغال خلاف کرده است را پائین بریزیم. در این میان اگر حکم به جریمه است، به حدی جریمه را بالا ببریم که متخلف نقره داغ شود و تا عمر دارد دیگر خلاف نکند. این در حالی است که این آدم ها مرتب پشتشان سفارش دارند.

  قالیباف عنوان داشت: همین موضوع پاساژ علاء الدین برای دیروز و امروز نیست. زمانی که بنده از ۲۴ ماه قبل پای این کار ایستادم، یک نفر حامی در شورای شهر و شهرداری نداشت و هیچ کس نگفت؛ «قالیباف، خدا قوت! کار خوبی را دنبال می کنی» من اول دیدم که اشکالاتی در خود منطقه وجود دارد و در منطقه هم کوتاه نیامدم و پای آن ایستادم تا با کسی که باید برخورد شود، برخورد شد. باور کنید تا قبل از اینکه موضوع حل و فصل شده و حکم قطعی شود، تلفن هایی از درون و بیرون شهرداری به من می شد که حالا کوتاه بیا! سپس با پیگیری مجدانه دائما به دلایل مختلف تخریب را عقب می انداختند اما وقتی کار اتفاق افتاد، خیلی ها پیدا شدند و گفتند ما این کار را پیگیری کردیم!

  وی افزود:  چند روز قبل در منطقه ۴ پرونده ای دنبال می شد که من از سال ۸۷ در جریان آن بودم. در این پرونده فشارهای متعددی هم وجود داشت اما به دوستان گفتم تردید نکنید و هر چقدر هم تماس و فشار وجود دارد، به آن توجه نکنید بلکه باید با تخلفات برخورد کرده و مورد را تخریب کنید. باید توجه داشت که این کار خراب کردن ساختمان نیست، بلکه خاک به دهان کسانی است که می خواهند با قدرت و ثروت موضوعات را حل کنند. حق الناس اینجاست و باید بایستیم و کار را دنبال کنیم.

  شهردار تهران ادامه داد: ما می خواهیم بگوییم که در این بخش باید جدی باشیم و از خودمان شروع کنیم تا جلوی ریخت و پاش در شهرداری را بگیریم. بنده هم هزار عیب و ایراد در کار دارم اما در طول ۱۰ سال گذشته اگر در اسناد حسابرسی و مالی شهرداری سندی بود که در دفتر کارم پرده، مبل و صندلی را عوض کرده ام، بگویید. حتی در پروژه صیاد ما می خواستیم گذر سمت راست بزنیم و نیاز بود تا دفتری درست کنیم تا در آن مستقر باشم اما گفتم همان کانکس کارگاه بشود دفتر کار. این در حالی است که می توانستم آنجا ساختمانی برای خودم درست کنم، اما وقتی وارد اتاق شهردار ناحیه می شویم، به مراتب مجلل تر از اتاق شهردار تهران است.

  قالیباف ادامه داد: من از زمانی که در جمهوری اسلامی مسئول شدم تا الان یک متر ساختمان برای خودم نساختم. در نیروی انتظامی ساختمان خوبی برای فرماندهی در حال ساخت بود و وقتی من فرمانده شدم، این ساختمان حدود ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشت، اما معاونان و ستاد جا نداشتند. من ساختمان فرماندهی را در ۸۰ درصد نگه داشتم و بقیه ستاد را کامل کردم. همینطور توسعه ۴ هزار پاسگاه را شروع کردم و بعد ۲۰ درصد ساختمان فرماندهی را تمام کردم.

  وی افزود: با این شرایط گاهی من در نواحی که می روم و گاهی در اتاق بعضی ها که وارد می شوم، از نوع این ساختمان حیرت می کنم. این ها حق الناس است و مبارزه با فساد و جلوگیری از ریخت و پاش باید از همین جا شروع شود. این موضوع هم به شعار نیست بلکه باید از خودمان شروع کنیم و هر کجا که می بینیم اشکال و حرفی وجود دارد، باید به یکدیگر تذکر دهیم.

  شهردار تهران همچنین در بخش دیگری از سخنان خود ضمن گرامیداشت هفته دولت و یاد و خاطره شهیدان رجایی، باهنر و تمامی دولتمردان شهید، اظهار داشت: برای دولت یازدهم در این هفته آرزوی موفقیت و گره گشایی از کار مردم را داریم. بدون شک موفقیت دولت، افتخار همه ما است و اگر کسی پیدا شود که خدای ناکرده از اینکه جایی مشکلی پیدا شود  لذت ببرد، حتما این فرد آدم بخیل و حسودی است. همه ما از صمیم قلب باید برای موفقیت دولت دعا کنیم چرا که این موفقیت نظام و انقلاب اسلامی است و این موفقیت راحتی و خدمت به مردم است. از این رو به همه دولت مردان خدا قوت و خسته نباشید می گوییم و برای آن ها آرزوی موفقیت در حل مشکل مردم را داریم.

  شهردار تهران در بخش دیگری از سخنان خود خطاب به کارکنان و مدیران نمونه شهرداری تهران تصریح کرد: امروز روز بسیار زیبا و با معنویتی برای همه شما همکارانی است که تلاش بیشتری را در خدمت به مردم انجام دادید. البته هیچ وقت این ادعا را نداریم که در انتخابمان بی عیب و نقص بودیم بلکه ممکن است همکارانی باشند که گمنام بوده و آن ها هم حق چنین جایی را داشته باشند که از آن ها هم به سهم خودمان تشکر می کنیم. بدون شک اگر آنها از قلم و چشم مجموعه مدیریتی افتادند، اما هرگز از پیشگاه خدا نمی افتند.

  وی همچنین ضمن تبریک میلاد با سعادت امام رضا (ع)، به نقل حدیثی از ایشان پرداخت و گفت: خلاصه بیان حضرت در این حدیث این است که اگر می خواهیم در زندگی موفق باشیم باید دو کار را توام با هم انجام دهیم و  توجه کنیم که عمل نیک انجام دهیم و هم محب اهل بیت (ع) باشیم؛ نمی شود محب اهل بیت (ع) باشیم و کار نیک انجام ندهیم یا عمل صالح انجام دهیم اما محب اهل بیت(ع) نباشیم.

  قالیباف تاکید کرد: امام رضا(ع) در روایت دیگری در حوزه فردی و روابط انسان ها اشاره می کنند که باید از سه موضوع به دور باشیم؛ چرا که در غیر این صورت ما را از نعمت های بزرگی باز می دارد. حضرت یکی از آفت های بزرگ را بخل می دانند و می فرمایند هر کس بخیل باشد، آسایش ندارد. اگر احساس می کنیم در زندگی آسایش نداریم، از دید حضرت ریشه آن در این است که ما بخل داریم.

  وی دومین آفت را از دید امام رضا(ع) حسد و حسادت عنوان کرد و گفت: حضرت می فرمایند آدم حسود هیچ گاه لذت و خوشی را نمی بیند و سومین آفت نیز دروغگویی است. همانطور که حضرت می فرمایند دروغگو مروت  و مردانگی ندارد. بنابر این همه ما باید سعی کنیم این سه آفت بزرگ را از زندگی های فردی و جمعی خودمان دور کنیم.

  قالیباف ادامه داد: گاهی احساس می کنم در محافلی که گمان می کنیم مسئولیت بیشتری داریم و دلسوز تر هستیم – وحتی گاهی اوقات پوشش امر به معروف و نهی از منکر هم رویش می گذاریم – مباحثی همچون غیبت، تهمت و دروغ و حسادت بیشتر است. گاهی احساس مسئولیت بیشتری نسبت به موضوعات اجتماعی می کنیم و فکر می کنیم چون این موضوع مهم است، پس حق غیبت و تهمت را داریم. این در حالی است که هر چه احساس مسئولیت بیشتری داریم، باید دقت کنیم که از روش ها و منش های غیر منطقی و غیر دینی و خلاف مسیر اهل بیت و فرهنگ قرآنی استفاده نکنیم. همانطور که با ابزار و روش غلط نمی توانیم به اهداف درست برسیم و  از نردبان دروغ و تهمت هرگز نمی توانیم به بام سعادت برسیم ولو اینکه ظاهر آن را درست کنیم.

  شهردار تهران در ادامه عنوان داشت: حضرت در روایت دیگری می فرمایند خداوند در روز قیامت اندوه را از قلب کسانی بر می دارد که آن ها در دنیا غمخوار مردم هستند و از کار مردم گره گشایی می کنند. این توفیق بزرگی است که خداوند ما را در جایی قرار داده که می توانیم از کار مردم گره گشایی کنیم.

  وی افزود: اگر مقام معظم رهبری امسال را سال همدلی و همزبانی گذاشتند، اغراق نیست که بگوییم امسال سال امام رضا (ع) هم است چرا که حضرت تاکید بر همدلی دارند. مخصوصا در دستگاهی همچون شهرداری تهران که وظیفه ما خدمت به مردم است.

  شهردار تهران یادآور شد: ما نباید رفتار اداری داشته باشیم بلکه ما یک رسالت داریم و این رسالت ویژه هم کار است. کار به «ما هو» کار، حیات و جوهره انسان ها است و  رشد و تعالی از مسیر کار می گذرد. کار تنها شغل، محل ارتزاق، کسب حقوق و قدرت نیست بلکه حیات بشریت است. در واقع کار مهم ترین بستر و ابزار سیر تعالی و رشد انسان ها است و به حدی که بیکارهای به مفسده می افتند، پولدارها به مفسده نمی افتد. همه باید بگوییم که افتخار ما، کار ما است و هیچ ارزشی برای من و شما بالاتر از خدمت به مردم نیست.

  وی ادامه داد: وقتی می خواهیم حفظ ارزش کنیم باید به کارمان افتخار کنیم؛ آن هم به کاری که ارزش مدار باشد و ارزش هم برای من و شما خدمت به مردم است. مخصوصا که این کار باید خالصانه باشد تا پر برکت باشد. هر زمانی که تلاش می کنیم اما کارمان به سر انجام نمی رسد و در آن برکت نمی بینیم در بیرون از خودمان دنبال حل مشکل نرویم؛ گره در درون خودمان است و اخلاص در کارمان وجود ندارد، اگر درونمان اخلاص باشد، برکت و حل مشکل نیز همراه آن است و منجر به گشایش در امور می شود.

  شهردار تهران با بیان اینکه رسالت ما، کار ما است گفت: مهم ترین مولفه در مدیریت جهادی این است که کار را رسالت بدانیم. این افتخار زمانی به ارزش تبدیل می شود که خدمت به مردم باشد و زمانی در آن گشایش اتفاق می افتد که در آن برکت باشد. اگر می خواهیم در آن برکت باشد و همیشه احساس سرفرازی کنیم، باید این کار را با اخلاص برای خدا انجام دهیم. این را هم بدانید که کمال و رشد انسان تصادفی و اتفاقی نیست بلکه این نیازمند یک برنامه ریزی دقیق است که ریشه در آگاهی و اراده ما دارد. اگر آگاه نباشیم و اراده نداشته باشیم، نمی توانیم به کمالی که مد نظر ما است، برسیم. وقتی می گوییم باید کار و مدیریت جهادی کنیم، مسیر مجاهدت از همین می گذرد که اینگونه به کار نگاه کنیم.

   

  برچسب ها :

  نظرات