آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • چهارشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۸ , Wednesday 16 October 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 32394
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۴ شهریور, ۱۳۹۴ - ۰۵:۲۰
 • شما اینجا هستید :ایران و جهان > سیاسی
 •   

  اختلافات درآمدی در زمان وزارت من شکل نگرفته/بدهی ۸ هزار میلیاردی در بخش بهداشت و درمان/افزایش دسترسی به ۹۶۲ قلم دارو در بیمارستان‌ها

  آوای شمال/ سیدحسن قاضی‌زاده هاشمی وزیر بهداشت امروز در صحن علنی مجلس به ارائه گزارش پیرامون عملکرد وزارت بهداشت و درمان پرداخت و اظهار داشت: گرچه در کمیسیون‌ها حضور پیدا می‌کنم ولی این آخرین فرصتی است که در مجلس گزارشی ارائه می‌دهم مگر اینکه مجلس دستور دهد یا احضار کند. وی افزود: ۴۶۵ روز از […]

  آوای شمال/ سیدحسن قاضی‌زاده هاشمی وزیر بهداشت امروز در صحن علنی مجلس به ارائه گزارش پیرامون عملکرد وزارت بهداشت و درمان پرداخت و اظهار داشت: گرچه در کمیسیون‌ها حضور پیدا می‌کنم ولی این آخرین فرصتی است که در مجلس گزارشی ارائه می‌دهم مگر اینکه مجلس دستور دهد یا احضار کند.

  وی افزود: ۴۶۵ روز از شروع طرح تحول سلامت گذشته است. با توجه به برنامه‌های توسعه پنجم، سیاست‌های کلی نظام و ابلاغیه از سوی رهبر معظم انقلاب همچنین سند چشم‌انداز به کمک دولت و مجلس کارها در زمینه بهداشت و سلامت انجام شده است.

  وزیر بهداشت و سلامت تصریح کرد: برای تحت پوشش قرار دادن مردم از نظر خدمات و میزان آن و در عین حال مراقبت مالی از آنها این مجموعه باید با هم تناسب داشته باشد یعنی هرچقدر جمعیت تحت پوشش را افزایش دهیم بدون اینکه بتوانیم حفاظت مالی مناسبی داشته باشیم و خدمات گسترش پیدا کند ولی از کیفیت و عمق لازم برخوردار نیست یا اگر خدمات را افزایش دهیم طبیعی است که باید حفاظت مالی انجام شود و این نکته بسیار مهم است.

  وزیر بهداشت همچنین تصریح کرد: ما زمانی که شروع به کار کردیم پرداخت هزینه‌های درمان از جیب مردم بالا بود. در برخی بیمارستان‌ها حتی ۹۳ درصد در تهران گزارش شد ولی آمار سال ۹۰ به ۵۶ درصد رسید که حدود ۱۸ درصد آن را بیمه‌ها پوشش داده و بقیه را مردم باید پرداخت می‌کردند. این در حالی بود که مجلس تصویب کرده بود که بایستی سهم پرداختی مردم بیش از ۳۰ درصد نباشد.

  وی در ادامه این مطلب خاطرنشان کرد:‌در آن زمان ما جزء معدود کشورهای جهان بودیم که بیش از ۵۰ درصد هزینه‌های درمان را مردم پرداخت می‌کردند. ما در آن تاریخ نسبت به کشورهایی مانند عراق، لبنان، ترکمنستان، اردن و امارات شرایط نامطلوب‌تری داشتیم. نکته مهم این است که این پرداختی از جیب مردم از کدام موضوعات منشأ می‌گیرد.

  هاشمی در ادامه به خدمات بیمارستانی نیز اشاره کرد و گفت: ۴۵ درصد خدمات مربوط به خدمات بیمارستانی بود. همچنین ۳۱ درصد خدمات سرپایی و ۲۲٫۴ خدمات از طریق داروخانه‌ها انجام می‌گرفت. طبیعی است که مردم ۸۰ درصد خدمات سرپایی را در بخش خصوصی و ۸۰ درصد خدمات بیمارستانی را در بیمارستان‌ها دریافت می‌کنند. با توجه به اینکه بخش دولتی برای ما قابل مدیریت بود و ۴۵ درصد پرداختی از جیب مردم نیز در همین بخش انجام می‌شده است لذا ما هزینه خدمات بیمارستان را کاهش دادیم.

  وزیر بهداشت در ادامه در خصوص طرح تحول سلامت عنوان کرد: در این بخش حفاظت مالی مردم در مقابل هزینه‌های درمان، بهبود عدالت در دسترسی به خدمات و ارتقای کیفیت خدمات مورد هدف بود.

  وی از شروع این طرح در سال ۹۲ گفت و یادآور شد: ما از تابستان ۹۲ با رأی شما مسئولیت این بخش را بر عهده گرفتیم و بین تابستان ۹۲ تا اردیبهشت ماه مهم‌ترین کار ما جبران کمبودها و کسری‌ها بود.

  هاشمی به بدهی ۸ هزار میلیاردی در بخش بهداشت و درمان اشاره کرد و گفت:‌ ما در ابتدای کار بدهی‌های بسیاری داشتیم. همچنین معوقات ۲۰ تا ۲۵ ماهه برای پرسنل همچنین در بخش دارو وجود داشت که به یک بحران تبدیل شده بود. از اردیبهشت ماه ۹۲ در بسته‌های مختلف درمان، بهداشت و اصلاح تعرفه‌ها نهایتا آموزش و طرح تحول شروع شد. این بدین معنا نیست که به همین مورد اکتفا کنیم. این زنجیره‌ای است که ۴ بخش آن به مرحله اجرا درآمده است.

  وزیر بهداشت به مراجعات برای دفترچه بیمه نیز اشاره کرد و ادامه داد: از ۱۱ میلیون نفری که برای بیمه ثبت‌نام کردند تا اکنون نزدیک ۱۰ میلیون نفر دفترچه دریافت کردند که ۲۷ درصد مراجعات از کمیته امداد امام خمینی (ره) افزایش پیدا کرده است و این اقدام بسیار مهمی بود.

  وی به میزان مراجعات به بیمارستان‌های دولتی اشاره کرد و گفت: در مراجعه به بیمارستان‌های دولتی در بخش بستری ۳۷ درصد هزینه‌ها را از جیب مردم پرداخت می‌شد یعنی تجهیزات، دارو و البسه را باید خریداری می‌کردند ولی اکنون این مقدار به ۸٫۵ درصد کاهش پیدا کرده است. دولت ۲ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان در همین راستا هزینه کرده است.

  هاشمی به افزایش دسترسی به دارو در بین مردم اشاره کرد و گفت: در این بین افزایش دسترسی به ۹۶۲ قلم دارو در بیمارستان‌ها داشته‌‌ایم همچنین ملزومات مصرفی به ۵۲۰۰ قلم افزایش پیدا کرد.

  وزیر بهداشت ادامه داد: در شروع کار ۳۲۰ قلم دارو در بیمارستان‌ها وجود داشت. همچنین در خصوص تجهیزات ۱۴۸۰ قلم به ۲۱۳۰ افزایش پیدا کرد و اکنون این مقدار به ۵۲۰۵ رسیده است و در عین حال ما مسیر را گم نکرده‌ایم و این روند رو به سهولت است که افزایش پیدا کرده است. شروع این طرح تبلیغاتی نبوده بلکه در پی پایدار شدن آن هستیم.

  وزیر بهداشت با بیان اینکه دولت در شرایط نداری، کمبود اعتبارات اقداماتی را برای بهداشت و درمان مردم انجام داد اظهار داشت: دوستان امروز بیایند و از نزدیک مشاهده کنند اوضاع چگونه است، البته من می‌دانم مشکلاتی وجود دارد اما ما تمام تلاشمان را برای رفع مشکلات مردم انجام می‌دهیم.

  وی با طرح این پرسش که آیا اختلافات درآمدی در زمان وزارت من شکل گرفته است تصریح کرد: دوستان مدت‌هاست این حوزه (وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی) در دستشان بوده است و در آن زمان چرا این اقدامات را انجام ندادند.

  قاضی‌زاده هاشمی با اعلام موافقت خود با بخشی از اظهارات مسعود پزشکیان پیرامون اجرای قانون گفت: مجلس بخش مربوط به قوانین دارد، همان بخش بررسی کند که چقدر من به قانون عمل کردم و به چه میزان دیگران عمل کردند، من چقدر از قانون تخطی کردند و دیگران چقدر به قانون تمکین نکردند.

  وزیر بهداشت، درمان و‌آموزش پزشکی از نمایندگان خواست برای رفع مشکلات حوزه بهداشت و درمان به وزارتخانه متبوعش کمک کنند و در همین زمینه گفت: ما رفتنی هستیم و اگر شما به فکر مردمید کمک کنید تا بتوانیم مباحث را به پیش ببریم.

   

  برچسب ها :

  نظرات