آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • چهارشنبه ۱ آبان ۱۳۹۸ , Wednesday 23 October 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 32199
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۳۰ مرداد, ۱۳۹۴ - ۱۶:۰۳
 • شما اینجا هستید :ایران و جهان > سیاسی
 •   

  مقام روسی: تحویل اس۳۰۰ تامین کننده امنیت تاسیسات هسته‌ای صلح آمیز ایران است

  آوای شمال/ به نقل از اسپوتنیک، ضمیر قبولوف، نماینده ویژه رئیس‌جمهور روسیه در امور افغانستان و مدیر اداره دوم آسیایی وزارت امور خارجه روسیه گفت تحویل سامانه های موشکی اس۳۰۰ به ایران تامین کننده امنیت تاسیسات اتمی صلح آمیزی خواهد بود که روسیه در احداث آنها کمک می کند. قبولوف ضمن اعلام این مطلب گفت: […]

  آوای شمال/ به نقل از اسپوتنیک، ضمیر قبولوف، نماینده ویژه رئیس‌جمهور روسیه در امور افغانستان و مدیر اداره دوم آسیایی وزارت امور خارجه روسیه گفت تحویل سامانه های موشکی اس۳۰۰ به ایران تامین کننده امنیت تاسیسات اتمی صلح آمیزی خواهد بود که روسیه در احداث آنها کمک می کند.

  قبولوف ضمن اعلام این مطلب گفت: اگر ایران سامانه های اس۳۰۰ را دریافت کند، عالی خواهد بود. این سلاح مطلقا تدافعی است که امنیت از جمله امنیت تاسیسات اتمی صلح آمیزی را تامین می کند که روسیه در احداث آنها در ایران کمک می کند.

  میخائیل بوگدانوف، نماینده ویژه رئیس جمهور در امور خاور نزدیک و آفریقا و معاون وزیر امور خارجه روسیه به تازگی در مصاحبه با خبرگزاری روسی “ریانووستی” اعلام کرد مسکو و تهران درباره تحویل سامانه موشکی پدافند هوایی اس ۳۰۰ به ایران به توافق رسیده و این مساله خاتمه یافته و فقط بررسی جزئیات فنی آن در پیش است.

  قرارداد تحویل سیستم های اس-۳۰۰ در اواخر سال ۲۰۰۷ میلادی امضا شد و قرار بود روسیه ۵ آتشبار از این سیستم های موشکی پدافند هوایی به ارزش حدود ۸۰۰ میلیون دلار را به ایران تحویل دهد اما در ماه سپتامبر سال ۲۰۱۰ دمیتری مدودف رئیس جمهور وقت روسیه با صدور فرمانی تحت عنوان «تدابیر مربوط به اجرای قطعنامه شماره ۱۹۲۹ شورای امنیت سازمان ملل متحد، مورخه ۹ ژوئن سال ۲۰۱۰ میلادی»، از جمله تحویل سیستم های اس ـ ۳۰۰ را ممنوع کرد.

  مسکو قرارداد تحویل سامانه های س-۳۰۰ را در سپتامبر همان سال لغو کرد.

  پیش تر  ایران به خاطر عدم تحویل اس-۳۰۰ از شرکت روسی «روس آبارون اکسپورت» به دادگاه بین المللی ژنو شکایت کرده و تقاضای ۴ میلیارد دلار غرامت نمود که اکنون دو طرف در حال مذاکره درباره پس گرفته شده این شکایت هستند.

  ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه روز دوشنبه ۱۳ آوریل امسال با صدور حکمی ممنوعیت تحویل سیستم های موشکی پدافند هوایی اس-۳۰۰ را به ایران لغو کرد.

  سیستم های اس-۳۰۰ ویژه دفاع از موسسات صنعتی، نهادهای دولتی، پایگاه های نظامی و مقرهای فرماندهی در برابر حملات هوایی و فضایی دشمن هستند. این سیستم قادر به نابودسازی اهداف بالستیک بوده و از قابلیت حمله به اهداف زمینی نیز برخوردار است. سیستم اس-۳۰۰ می‌تواند هواپیماهای دشمن را در فاصله ۱۵۰ کیلومتری و ارتفاع ۲۷ کیلومتری نابود کند.

   

  برچسب ها :

  نظرات