روز خبرنگار امسال هم گذشت، اما چشمان خبرنگاران برخی از شهرهای مازندران به در ماند

چاپ

آوای شمال/ تلاش شبانه‌روزی برای اطلاع‌رسانی وقایع ریز و درشت تا بدانجا خبرنگاران را درگیر خود می‌سازند که گاهی گریزی برای خبرنگار جز اهداء جان در مسیر اقناع افکار مخاطبان باقی نمی‌ماند و با شهادت شهید صارمی، جامعه به پاس ایثار و فداکاری جریان جان‌نثار خبرنگاری در کشور، روز ۱۷ مرداد را به روز قدردانی و پاسداشت خبرنگاران اختصاص داد تا مردم و مسئولان به تقدیر و تکریم فعالان عرصه خبر و خبرنگاران بپردازند.

روزی برای سوژه شدن سوژه‌سازان

خبرنگاران که هر روز صبح برای شکار سوژه‌های خبری کار خود را آغاز می‌کنند و در طول سال، صدها سوژه را صید کرده و در ویترین رسانه‌های خود، آنها را به افکار عمومی عرضه می‌کنند، تنها یک روز از سال، خود سوژه مسئولان می‌شوند تا نشان دهند که سوژه‌پروری، چه کار دشواری است، یعنی همانی که ۳۶۴ روز سال مشغول انجام آن هستند و تنها یک روز این کار را به مسئولان وا می‌سپارند تا شاید حدی از سختی کارشان ادراک شود.

خبرنگاران طی یکسال با رخدادهای مشخص و اغلب تولیدی مواجه‌اند که خود باید با رفتن در میان مردم و در لایه‌های مختلف اجتماعی، به صید مشکلات و کاستی‌ها بپردازند، آنها را به اطلاع مسئولان برسانند و در نقطه مقابل، مسئولان در روز خبرنگار، با سوژه مشخص و هدف تعیین شده مواجهند که نیاز چندانی به رمز و اصطرلاب برای کشف سوژه‌های بکر و ناب ندارند.

مناسبتی با هدف تکریم

خبرنگاران برای انجام وظائف‌شان، با ده‌ها مشکل و موانع مواجه‌اند که در مناسبت‌های مختلف به‌ویژه در روز خبرنگار، مکرر آنها را در آئین‌های گرامیداشت این روز، بیان کرده و به اطلاع مسئولان رسانده‌اند و هیچ‌گاه نیز انتظار نداشته‌اند که مشکلات‌شان یک شبه رفع شود.

این قشر فهمیده و قانع و بی‌ادعا، موقعیت‌شناس خوبی هستند و نیک می‌دانند که در روز تجلیل نباید چندان بر مطالبات به حق صنفی و حرفه‌ای خود متمرکز شوند و کام مسئولان را تلخ کنند. عمده هدف روز خبرنگار، تقدیر و تجلیل از زحمات بی‌وقفه و تعطیل‌ناپذیر آنان با حضور قاطبه مسئولان هر استان و شهرستان است.

محمدحسین احسانیان خبرنگار فعال از شهرستان بابلسر در این‌باره می‌گوید: اساساً ما ایرانی‌ها بیش از سایر ملت‌ها، قدرشناس زحمات دیگران و اطرافیان‌مان هستیم و تقدیر و تشکر، جزء تعارفات زیبای زندگی ماست.

روز خبرنگار، نماد بزرگ روحیه تقدیر اجتماعی از قشری مهم و تاثیرگزار است که طی یک سال فعالیت بی‌منت و بدون چشم‌داشت خود، انتظاری جز قدر‌سپاسی از مسئولان ندارند.

وی در ادامه می‌افزاید: اگر در قبال یک سال خدمات یک‌سویه و یک‌طرفه خبرنگاران، مسئولان هم در یک روز بخواهند طی یک مراسمی از زحمات امناء قلم تشکر کنند، به نظر می‌رسد انتظار زیادی نباشد.

وی با انتقاد از بی‌تفاوتی برخی مسئولان و فرمانداران در قبال این روز، اضافه می‌کند: در حاشیه قرار دادن تجلیل از خبرنگاران و موکول کردن آن به پایان جلسه شورای اداری و ظرف چند ثانیه پایانی جلسه با اهدای لوح به یک یا چند نفر به نمایندگی از خبرنگاران، توهینی آشکار به فعالان رسانه‌ها است که باید عطایش را به لقایش بخشید و از مسئولان مربوطه خواست تا خود را در این حد هم به زحمت نیاندازند.

تصور غلط از تجلیل

اسماعیل حقی، یکی از خبرنگاران مازندرانی، به برگزاری مراسم تجلیل از خبرنگاران از سر رفع تکلیف اشاره می‌کند و می‌گوید: واقعا اگر تقدیر از خبرنگاران بر مبنای درک درست از جایگاه اجتماعی و فردی آنان نباشد و برای رفع تکلیف انجام شود، آئین تجلیل به پایین‌ترین سطح خود که اهداء یک کارت عابر بانک و یا پارچ و لیوان شیشه‌ای و لوازم خانه هست، تنزل پیدا می‌کند و این یعنی تحقیر و تضعیف خبرنگاران.

وی به بیان زاویه دیگری از تجلیل خبرنگاران می‌پردازد و اضافه می‌کند: برخی از مسئولان و شخصیت‌ها هم در آئین تقدیر از خبرنگاران به متهم کردن و محاکمه آنها طی سخنان خود می‌پردازند و خبرنگاران را به‌دلیل عدم انعکاس اخبار و دیدارهای مربوط به خود، مورد شماتت و متهم به ناکارآمدی و عدم آشنایی با وظائف خود می‌کنند، غافل از آنکه حتی اگر انتقادهای درستی از یک یا چند خبرنگار وارد هم باشد، در آئین تجلیل، جای طرح این نکات و گلایه‌ها نیست و می‌توان در جلسه‌ای دیگر به انتقادهای سازنده از خبرنگاران و رسانه‌ها پرداخت و این تحمل و سعه‌ صدر را در خود نیز به‌وجود آورد که در صورت مواجه شدن با انتقادهای درست خبرنگاران و رسانه‌ها، از کوره اعتدال و انصاف خارج نشد و با آنان برخورد قهری و جسارت آمیز انجام نداد.