آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • سه شنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۸ , Tuesday 22 October 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 31855
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۹ مرداد, ۱۳۹۴ - ۰۹:۵۵
 • شما اینجا هستید :ایران و جهان > سیاسی
 •   

  احتمال تشکیل کابینه تکنوکرات قوت گرفته است/ شوک «حیدر العبادی» به عربستان

  آوای شمال/ «محمد علی حکیم»  مدیر خبرگزاری عراقی «النخیل» در گفت‌وگو با خبرنگار بخش بین‌الملل خبرگزاری فارس  حکم اصلاحات «حیدر العبادی» نخست‌و زیر عراق را که روز گذشته صادر شد، یک انقلاب بزرگ دانست و گفت:تنها چیزی که مردم عراق را پس از سقوط صدام تاکنون، توانسته بسیار خوشحال کند همین اصلاحات العبادی است. وی […]

  آوای شمال/ «محمد علی حکیم»  مدیر خبرگزاری عراقی «النخیل» در گفت‌وگو با خبرنگار بخش بین‌الملل خبرگزاری فارس  حکم اصلاحات «حیدر العبادی» نخست‌و زیر عراق را که روز گذشته صادر شد، یک انقلاب بزرگ دانست و گفت:تنها چیزی که مردم عراق را پس از سقوط صدام تاکنون، توانسته بسیار خوشحال کند همین اصلاحات العبادی است.

  وی افزود: عبادی به پشتوانه ملت عراق و مرجعیت عالی دینی کشور توانست چنین تصمیم شجاعانه‌ای اتخاذ کند و مبارزه گسترده‌ای را با فساد کلید زند.

  حکیم گفت: ۲۰ درصد بودجه سالانه عراق، صرف هزینه‌های قوای سه‌گانه کشور می‌شود و در سال ۴۰۰ میلیارد دینار تنها صرف مزایای پرداختی به این قوا می‌شود که باید کاهش یابد. حقوق ۶ معاون رئیس‌جمهور و نخست‌وزیر ۲۵۰ میلیون دینار است و سالانه این معاونان ۶ میلیارد دینار برای هزینه‌های خود از جمله پرداخت حقوق محافظان و …از بودجه دریافت می‌کردند. که در صورت تصویب حکم روز یکشنبه عبادی در پارلمان، اکنون همگی لغو خواهد شد.

  این روزنامه‌نگار عراقی تاکید کرد: ۳۲۸ نماینده در پارلمان عراق حضور دارند که هر نماینده ۱۲ میلیون دینار حقوق می‌گیرد. هر یک از این نماینده‌ها، ۳۰ محافظ دارند که حقوق هر یکی از محافظان به طور میانگین، ۷۵۰ هزار دینار است. به این ترتیب هر نماینده نزدیک به ۳۵ میلیون دینار در ماه از بودجه کشور را صرف امور خود می‌کند که این مبلغ بسیار بالاست که باید تعدیل شود و بر اساس حکم روز یکشنبه عبادی، این اصلاحات به محض تصویب در پارلمان، اجرایی خواهد شد تا دست‌کم مزایای پرداختی به این نمایندگان کاهش یابد.

  این مقام رسانه‌ای عراق، در پاسخ به این سوال که عبادی در مقابل موانع احتمالی که در پارلمان عراق و احزاب سیاسی که از این تصمیم او متضرر خواهند شد، چه خواهد کرد، گفت: نمایندگان احزاب سیاسی مختلف عراق، چاره‌ای جز موافقت با تصمیم عبادی ندارند زیرا اکنون دیگر، پس از سالها، مردم عراق به خروش آمده‌اند و از تصمیم عبادی حمایت می‌کنند لذا این احزاب، دست‌کم برای حفظ جایگاه خود در بین مردم، ناچارند به خواست و اراده آنها که حمایت مرجعیت را با خود دارند، احترام بگذارند. مردم عراق دیگر به ستوه آمده‌اند و ۲ خواسته اصلی آنها، ارائه خدمات مناسب و امنیت است. آْنها می‌خواهند داعش را که با حمایت عربستان، قطر، ترکیه و موساد اسرائیل جان گرفته، از کشور خود بیرون کنند و طعم واقعی آسایشی نسبی را تجربه کنند. در حال خاضر نیز اکثریت جریان‌های سیاسی عراق از تصمیم نخست‌وزیر حمایت کرده‌اند و تنها ائتلاف پارلمانی کردستان عراق هنوز موضعی اتخاذ نکرده است.

  حکیم هدف اصلی عبادی از این اقدام را مبارزه با فساد و حذف هزینه‌های هنگفت از بودجه کشور است و در نهایت نیز وی به دنبال ایجاد اصلاحات ریشه‌ای در کابینه و روی کار آوردن وزرای تکنوکرات است. زیرا در کابینه کنونی، اکثر وزرا به دلیل گرایش‌های حزبی و طائفه‌ای در راس یک وزارتخانه قرار گرفته‌اند و بسیاری از آنها، تخصص لازم برای وزارتخانه‌ای که ریاست آن را برعهده گرفته‌‌اند ندارند. به همین دلیل نیز، نخست‌وزیر عراق یکشنبه در گفت‌وگو با همتای استرالیایی‌ خود  تاکید کرد که اصلاحات جدیدی در عراق در راه است.

  وی تاکید کرد که تصمیم شجاعانه روز گذشته عبادی، شوکی برای کشورهایی مانند عربستان، قطر و ترکیه بود که همیشه از این ضعف حاکم در عراق سوء‌استفاده می‌کردند و از آب گل آلود ماهی می گرفتند.

   

  برچسب ها :

  نظرات