آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • سه شنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۸ , Tuesday 22 October 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 31793
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۸ مرداد, ۱۳۹۴ - ۱۰:۰۷
 • شما اینجا هستید :اقتصادی > ایران و جهان
 •   

  ایجاد فرصت برای سرمایه‌گذاران خارجی مبادا ایران را به کشوری مصرفی تبدیل کند / خواسته فعالان اقتصادی ایجاد آشتی میان بانک‌ها و تولیدکنندگان

  آوای شمال/ در چند روز گذشته ایران میزبان هیئت‌های اقتصادی و شرکت‌های تجاری زیادی از اقصی نقاط دنیا بوده است. هر چند تا پیش از توافق هسته‌ای زمزمه‌های حضور فعالان اقتصادی از سراسر جهان به گوش می‌رسید اما اکنون با وقوع این رخداد بزرگ آنها برای حضور در ایران به صورت علنی اعلام آمادگی کرده‌اند. […]

  آوای شمال/ در چند روز گذشته ایران میزبان هیئت‌های اقتصادی و شرکت‌های تجاری زیادی از اقصی نقاط دنیا بوده است. هر چند تا پیش از توافق هسته‌ای زمزمه‌های حضور فعالان اقتصادی از سراسر جهان به گوش می‌رسید اما اکنون با وقوع این رخداد بزرگ آنها برای حضور در ایران به صورت علنی اعلام آمادگی کرده‌اند.

  طی روزهای اخیر نیز مقامات ایرانی پذیرای هیئت اقتصادی بلند پایه‌ای از ایتالیا بودند.  طی سال‌های گذشته به واسطه اعمال تحریم‌‌ها شرکت‌های اروپایی، آمریکایی و حتی آسیایی برای حضور در ایران و انجام مبادلات ارزی دچار مشکلات زیادی شدند.

  قوانین منع ارتباطات اقتصادی با ایران به اندازه‌ای بود که بعضی از شرکت‌های تجاری که سابقه همکاری‌های آنها با کشورمان به سالیان دور باز می‌گشت نیز به ناچار مجبور به ترک مراودات خود شدند.

  در این میان کشورهایی نیز وجود داشتند که با دور زدن قوانین سفت و سخت تحریم همچنان فعالیت‌های اقتصادی خود را با ایران ادامه دادند. اما اکنون با لغو تحریم‌ها بیم و امیدهای حضور شرکت‌های اروپایی در کشورمان و از  سرگیری تجارت آنها با ایران به بحث داغ فعالان اقتصادی داخلی تبدیل شده است.

  برای آگاهی از برنامه‌های تاجران و بازرگانان ایرانی برای رویارویی با این موج از سرگیری مبادلات اقتصادی کشورهای خارجی با ایران و تأثیرات مثبت و منفی آن بر بازار داخلی با ابوالفضل حجازی نایب رئیس کمیسیون حقوقی اتاق بازرگانی ایران و دبیر فعالان اقتصادی گفت‌وگو کرده‌ایم.

  فارس: با اعمال تحریم‌های ظالمانه علیه ایران در چند سال گذشته اقتصاد کشورمان به ناچار دستخوش تغییرات زیادی شد.  فشار بر اقتصاد داخلی به اندازه‌ای بود که مسئولان، اجرای طرح اقتصاد مقاومتی را در پیش گرفتند. با وجود گذشت تنها چند هفته از پخش شدن خبر قطعیت لغو تحریم‌ها کشورمان شاهد حضور هیئت‌های تجاری زیادی بوده است.  روند از سرگیری روابط اقتصادی ایران با کشورهای مطرح دنیا را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

  تا پیش از لغو تحریم‌ها نیز ایران به جهانیان اثبات کرده بود که امن‌ترین کشور در منطقه است. رضایت بیش از ۹۵ درصد از توریست‌ها از امنیت و میهمان نوازی ایرانیان پس از خروج از کشورمان یکی از علائم این ادعاست. بسیاری از مقامات انگلیسی، اروپایی و آمریکایی به این مسئله که ایران دارای امنیت بالایی در منطقه است اذعان کرده‌اند. لغو تحریم‌ها نیز فرصت جدیدی را برای حضور سرمایه گذاران خارجی در ایران فراهم کرده و موانع پیش روی آنها را حذف کرده است.

  قانون اساسی ایران به گونه‌ای تنظیم شده است که امنیت کامل برای حفظ سرمایه تجار خارجی در کشور را تأمین می‌کند. بنابراین آنها برای حضور در کشورمان نباید دغدغه‌ای داشته باشند.  خوشبختانه حرکت رو به رشد حضور سرمایه گذاران خارجی در ایران نیز آغاز شده و آنها به سرعت برای سرمایه گذاری در ایران اعلام آمادگی کرده‌اند. 

  در چند روز گذشته بیشتر هیئت‌های اروپایی به ایران آمده‌اند. با توجه به شرایط موجود بازار فروش و تولیدات داخلی آماده حضور شرکت‌های آمریکایی نیز هست و ما به عنوان فعالان اقتصادی به آنها پیشنهاد می‌دهیم که از گردونه رقابت با شرکت‌های اروپایی برای سرمایه گذاری در ایران عقب نمانند و فرصت را غنیمت بشمارند. 

  فارس: سال گذشته با سفر رئیس جمهور به آمریکا  زمزمه راه‌اندازی اتاق بازرگانی مشترک  ایران و آمریکا قوت گرفت. شما به عنوان نخستین پیشنهاد دهندگان راه اندازی این اتاق بودید. اکنون با گذشت یک سال از طرح این موضوع روند اجرای آن به کجا کشیده شده است و آیا ایران پذیرای اجرای این طرح خواهد بود؟

  تنها کشوری که ایرانیان اجازه مراودات اقتصادی با آن را ندارند اسرائیل است. هیچ قانونی در ایران تجار و بازرگانان داخلی را برای انجام مراودات اقتصادی با بازرگانان و مردم آمریکا منع نکرده است. سال گذشته با قوت گرفتن حل اختلافات هسته‌ای میان ایران و آمریکا طرح راه اندازی اتاق بازرگانی مشترک دو کشور را مطرح کردیم. این طرح بسیار مورد توجه و استقبال قرار گرفت و در نهایت یک ایرانی مقیم آمریکا آن را به ثبت رساند. 

  موانع راه‌اندازی این اتاق در ایران تنها با همکاری و صدور مجوز وزرات امور خارجه و دستگاه‌های متولی از بین می‌رود و ما امیدوار هستیم با رفع مشکلات موجود هر چه سریع‌تر این امر تحقق پیدا کند.

  فارس: اگر چه هیئت‌های بلند پایه اقتصادی در چند روز گذشته به ایران آمده‌اند و با عقد تفاهمنامه‌هایی فعالیت‌های تجاری خود با ایران را آغاز کرده‌اند اما شروع این حرکت جدید نگرانی‌هایی را نیز برای تولیدکنندگان داخلی ایجاد کرده است. دلیل این نگرانی‌ها چیست؟

  دروازه‌های بازارهای داخلی برای سرمایه‌گذاران خارجی باز شده است. بسیاری از سرمایه گذاران به ایران می‌آیند تا بازاری برای فروش تولیدات خود پیدا کنند.

  به نوعی کالاهای مصرفی به ایران می‌آورند. از سوی دیگر با مشارکت دولت بعضی از سرمایه‌گذاران نیز با وارد کردن تکنولوژی کشورهای خود به ایران قصد راه‌اندازی خط تولید محصولاتشان را دارند. ایجاد فرصت سرمایه‌گذاری در کشور نباید به این معنا باشد که ما به کشوری مصرفی برای تولیدات آمریکایی و اروپایی تبدیل شویم. دولت نیز باید از سرمایه‌گذاران خارجی حمایت کند که قصد وارد کردن تکنولوژی و خطوط تولید خود به کشورمان را دارند. علاوه بر این در سال‌های تحریم دستگاه‌های تولید داخل کشور به دلیل عدم ورود قطعات به روز متحمل صدماتی شد.

  اکنون با فراهم شدن این فرصت می‌توان تجهیزات داخلی را به روز کرد و از سوی دیگر نیز پذیرای ورود تکنولوژی‌های به روز خارجی نیز باشیم.

  ایران به لحاظ برخورداری از شهرک‌های صنعتی فراوان و ذخایر بالقوه انرژی سرزمین بکری برای تولید کنندگان خارجی محسوب می‌شود.

  فارس: در سال‌های تحریم ضربه‌هایی به پیکره اقتصادی ایران وارد شد، این ضربه‌ها تا چه اندازه توانست به پیکره اقتصادی کشور لطمه وارد کند؟

  اثرات سوء تحریم را نمی‌توان نادیده گرفت. اگر چه به دلیل تحریم‌ها ضربه‌هایی به اقتصاد کشور وارد آمد اما به گونه‌ای نبود که اقتصاد ایران را زمین‌گیر کند. شرایط زندگی برای مردم سخت شد اما اقتصاد فلج نشد. در جهان کمتر کشوری را سراغ دارید که آمریکا برای حل اختلاف خود با آن راه مذاکره را در پیش گیرد.

  این بدان معنا بوده است که ایران اثبات کرد با وجود اعمال تحریم‌های سنگین باز هم می‌تواند کشور قدرتمندی باشد. از سوی دیگر با در پیش گرفتن اقتصاد مقاومتی در سال‌های گذشته خط تولید بعضی از محصولات در ایران بسیار قوی شد. ایران در سال‌های گذشته توانست خود را در زمینه تولید قطعات ماشینی، مواد غذایی و دارویی قوی کند.

  اگرچه اکنون نیز قصد از سرگیری روابط تجاری را با کشورهای خارجی داریم اما این بدان معنا نیست که اهداف اقتصاد مقاومتی را نادیده بگیریم. ما قصد داریم به اندازه‌ای در تولید محصولات مختلف به خودکفایی برسیم که نیازمند واردات کشورهای دیگر نباشیم.

  فارس: ایران در سال‌های گذشته به یکی از اصلی‌ترین بازارهای مصرفی کالاهای چینی تبدیل شد. تصور می‌کنید اکنون با لغو تحریم چه تغییراتی در معادله مبادلات ایران با این کشور و کشورهای دیگر به وجود آید؟

  در سال‌های گذشته چین در صدر کشورهایی بود که با ایران مراودات اقتصادی داشت. چین در سال‌های گذشته به یکی از کشورهای قوی در حوزه اقتصادی تبدیل شده است.

  تولیدات این کشور حتی در پاره‌ای از موارد به لحاظ کیفیت از کشورهای اروپایی و آمریکایی نیز بهتر است. انتخاب کالاهای با کیفیت و وارد کردن آنها به داخل کشور بر عهده تجار ایرانی بوده است و مقامات اقتصادی این کشور دخل و تصرفی در آن نداشتند. متأسفانه با توجه به اعمال تحریم‌ها در سال‌های گذشته تراز واردات و صادرات ایران با چین منفی شد. ایران بیشتر وارد کننده کالاهای چینی بود.

  با لغو تحریم‌ها پیش بینی می‌کنیم تراز مراودات اقتصادی با این کشور به سمت مثبت شدن پیش رود و ایران در برابر واردات کالاها از این کشور صادرات نیز داشته باشد.

  در این بین کشورهایی وجود داشتند که با وجود تهدیدهای زیاد برای ممانعت از انجام روابط اقتصادی با ایران اما همچنان در روزهای سخت در کنار کشورمان باقی ماندند و به فعالیت‌های خود ادامه دادند. ایران با در نظر گرفتن این ملاحظات نه تنها همکاری‌های خود را با این کشورهای متحد در زمان تحریم‌ها لغو نمی‌کند بلکه برای آنها تسهیلات جداگانه‌ای را نیز در نظر خواهد گرفت.

  فارس: به لحاظ اعمال سیاست‌های اقتصادی به دولت آقای روحانی ایرادها و انتقاداتی نیز از سوی صنعتگران و تولیدکنندگان داخلی وارد می‌شود. شما به عنوان دبیر فعالان اقتصادی ایران و عضوی از خانه صنعت و معدن کشور این ایرادات را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

  خوشبختانه دولت با شروع رویکردی جدید با احترام گذاشتن به تجار و تولید کنندگان داخلی همواره برای انجام طرح‌های اقتصادی با اتاق بازرگانی مشورت می‌کند و ایرادهایی را که به طرح‌های اقتصادی وارد می‌آید محترم می‌شمارد.

  تا چند سال گذشته هیچگونه آمار رسمی به لحاظ رشد تورم و موارد اینگونه از دستگاه‌های دولتی اعلام نمی‌شد و همین امر نوعی بی اعتمادی را میان بخش خصوصی و دولت ایجاد کرده بود.

  خوشبختانه دولت با اعلام رسمی نرخ تورم از مراجع قانونی به نوعی آرامش نسبی را در تمام حوزه‌های تولید به وجود آورده است و همین امر موجب شده تا بخش خصوصی به دولت اعتماد کند.

  اگرچه نوعی رکود در تمام بخش‌های صنعتی وجود دارد اما خوشبختانه آرامش به بازار ایران بازگشته است. تنها خواسته فعالان اقتصادی از دولت ایجاد آشتی ملی میان بانک‌ها و تولید کنندگان است. امیدواریم با رویکرد اقتصادی مثبت دولت بتوانیم شاهد افزایش رشد اقتصادی در آینده‌ای نه چندان دور باشیم.

  دولت باید به سمتی حرکت کند که تنها در بخش اقتصادی نظاره‌گر باشد و بر اساس اصل ۴۴ قانون اساسی با اعتماد به بخش خصوصی و محول کردن نبض اقتصادی به مردم موجب رونق بازار شود.

  در حال حاضر یکی از مشکلات اساسی که صنعت‌گران و تولید کنندگان داخلی با آن روبه‌رو هستند ابطال نابهنگام وام‌های صندوق توسعه ملی است.

  در بسیاری از موارد دیده شده است که سرمایه گذاران با تأیید صندوق توسعه ملی برای دریافت تسهیلات پروژه‌ای را آغاز کرده و زیرساخت‌های آن را با هزینه‌های میلیاردی فراهم می‌کنند اما در میانه راه به دلایل کاملاً پیش پا افتاده پرداخت وام از صندوق توسعه ملی به این تولید کنندگان لغو می‌شود.

  همین امر موجب شده تا در کشور پروژه‌های بسیاری به صورت نیمه تمام باقی بماند که خود ضربات زیادی به اقتصاد کشور وارد کرده است. ایجاد اعتماد دو سویه میان بانک‌ها و تولید کنندگان از مطالبات اصلی است که سرمایه گذاران داخلی از دولت می‌خواهند.

  فارس: چندی پیش طرحی به مجلس ارائه شد با عنوان طرح رفع موانع تولید. مطالبات اصلی تولید کنندگان داخلی علاوه بر اعتماد بانک‌ها برای پرداخت تسهیلات به آنها چیست؟

  تصویب قانون رفع موانع تولید در مجلس گام بسیار مهمی برای حمایت از تولید کنندگان داخلی است.  دولت علاوه بر موارد گفته شده می‌تواند با اعمال معافیت‌های مالیاتی در زمینه سرمایه گذاری‌های داخلی و خارجی و ارائه تسهیلات ارزی کمک زیادی به سرمایه گذاران کند. 

  چندی پیش مسئولان کشوری اعلام کردند که تنها ۴۵ درصد از مالیات بخش خصوصی توسط  ۱۵۰۰ شرکت خصوصی پرداخت می‌شود. این آمار اصلا خوب نیست چرا که تعداد شرکت‌هایی که در ایران فعالیت می‌کنند بسیار بیشتر از این ارقام است. این آمار حاکی از آن است که یا شرکت‌هایی که به صورت پنهانی فعالیت می‌کنند بسیار زیاد است یا واحدهای تجاری ما به جای سود آوری زیان آور بوده‌اند که از پرداخت مالیات معاف شده‌اند.

  خوشبختانه رویکرد دولت مثبت است و ما با ارائه پیشنهادات لازم به دولت برای رفع مشکلات گام‌های ابتدایی را برداشته‌ایم و امیدوار هستیم با توجه به اهداف دولت تدبیر و امید در آینده‌ای نه چندان دور شاهد رفع این موانع و رشد اقتصادی کشور باشیم.

   

  برچسب ها :

  نظرات