آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • سه شنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۸ , Tuesday 15 October 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 31787
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۸ مرداد, ۱۳۹۴ - ۰۹:۵۷
 • شما اینجا هستید :ایران و جهان > سیاسی
 •   

  اوباما: امکان حل موضوع سوریه با مشارکت همه طرف‌ها وجود دارد

  آوای شمال/  باراک اوباما رئیس‌جمهور آمریکا در مصاحبه‌ای که نسخه کامل آن امشب منتشر می‌شود، گفت پس از توافق هسته‌ای با ایران، امکان گفت‌وگوهای همه‌جانبه در مورد سوریه وجود دارد. رئیس‌جمهور آمریکا در مصاحبه با شبکه سی ان ان تصریح کرد که روابط سازنده با ایران می‌تواند پیامد جانبی توافق هسته‌ای با ایران باشد اما […]

  آوای شمال/  باراک اوباما رئیس‌جمهور آمریکا در مصاحبه‌ای که نسخه کامل آن امشب منتشر می‌شود، گفت پس از توافق هسته‌ای با ایران، امکان گفت‌وگوهای همه‌جانبه در مورد سوریه وجود دارد.

  رئیس‌جمهور آمریکا در مصاحبه با شبکه سی ان ان تصریح کرد که روابط سازنده با ایران می‌تواند پیامد جانبی توافق هسته‌ای با ایران باشد اما اگر قرار باشد چنین نتیجه‌ای روی دهد، به این زودی‌ها نخواهد بود.

  وی ادامه داد که ابتدا باید با «برنامه هسته‌ای» ایران روبرو شد و ادامه داد که توافق هسته‌ای ایران و ۱+۵ «بهتر از هر جایگزین دیگری است».

  وی درباره مخالفان با توافق هسته‌ای ایران و ۱+۵ مدعی شد: آنچه من گفتم کاملاً صحت دارد. حقیقت موضوع این است که در ایران، افرادی که بیشترین مخالفت را با توافق دارند، سپاه پاسداران انقلاب و سپاه قدس و تندروهایی هستند که به صورت ظالمانه با هرگونه همکاری با جامعه بین‌الملل مخالفت می‌کنند.

  اوباما درباره مخالفان دموکرات که با برجام اعلام مخالفت کردند، گفت: دلیل آنکه میچ مک کونل و بقیه آنهایی که در حزب دموکرات مخالف، به صورت ناگهانی آمدند و مخالفت خود را حتی قبل از آنکه متن توافق را بخوانند، اعلام کردند، نمایانگر یک تعهد ایدئولوژیکی است تا اجازه تحقق توافق را ندهند. به همین منظور، آنها اشتراکات بیشتری با تندورهایی دارند که از وضع کنونی رضایت بیشتری دارند.

  ایران و ۱+۵ (آمریکا، انگلیس، فرانسه، روسیه، چین بعلاوه آلمان) روز ۱۴ ژوئیه (۲۳ تیرماه) درباره برنامه هسته ای ایران در «وین» اتریش به یک جمع‌بندی رسیدند. یک هفته بعد از آن، کاخ سفید متن توافق هسته‌ای را در اختیار کنگره قرار داد تا در یک بازه ۶۰ روزه و تا ۱۷ سپتامبر (۲۶ شهریورماه) آن را مورد بررسی قرار دهند و در خصوص آن رأی‌گیری کنند.

  نمایندگان جمهوری‌خواه کنگره که اکثراً با توافق هسته‌ای ایران و ۱+۵ مخالفند می‌گویند که این یک توافق خوب نبوده است و تلاش خود را به کار گرفته‌اند تا دو سوم اکثریت آراء کنگره علیه توافق را به دست آورند تا حق وتو اوباما را سلب کنند.

  طبق این گزارش، اوباما می‌گوید که حل موضوع هسته‌ای ایران، امکان آغاز مذاکرات گسترده‌تر با ایران در خصوص موضوعات دیگر از جمله سوریه را فراهم می‌آورد.

  وی در اینباره گفت: آیا امکان آغاز مذاکره درباره این موضوع وجود دارد که شما بعنوان مثال بحث‌های گسترده‌تری درباره سوریه و توانمندی تمامی طرفین درگیر برای رسیدن به یک گذار سیاسی داشته باشید که این کشور را دست نخورده باقی بگذارد و بیش از این به رشد داعش و دیگر سازمانهای تروریستی دامن نزند. من فکر می‌کنم چنین چیزی محتمل است. اما بعید می‌دانم که این امر به زودی رخ دهد.

  مصاحبه اوباما با سی ان ان اواخر روز پنج‌شنبه هفته گذشته درست ساعاتی قبل از آن برگزار شد که «چاک شومر» یکی از دموکرات‌های یهودی برجسته سنا اعلام کرد که با توافق هسته‌ای ایران مخالفت می‌کند.

  اوباما در خصوص استفاده از نیروی نظامی علیه ایران در صورت شکست توافق گفت: من یک سیاست کلی در خصوص موضوعات بزرگی همچون موضوع کنونی دارم و آن این است که پیش‌بینی شکست نمی‌کنم و قصد ندارم در حال حاضر پیش‌بینی درباره شکست بکنم زیرا فکر می‌کنم که استدلال بهتری دارم.

  اوباما همچنین گفت که کاهش تحریم‌های اقتصادی تحت توافق برای امنیت خاورمیانه تعیین کننده نیست و «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی که مخالف توافق است گزینه بهتری ارائه نکرده است.

  رئیس‌جمهور آمریکا در پاسخ به سوال «فرید زکریا» خبرنگار شبکه «سی ان ان» مبنی بر اینکه آیا مناسب است که یک رئیس دولت خارجی خود را به امور آمریکا تحمیل کند، مصاحبه خود تأکید کرد که «مداخله» بنیامین نتانیاهو در امور آمریکا «بی‌سابقه» است.

  عاروتص شوع در اینباره گزارش کرد که رئیس‌جمهور آمریکا تلاش کرد تا از این سوال طفره رود و به زکریا پیشنهاد داد که بهتر است مستقیماً این سوال را از نتانیاهو مطرح کند.

   

  برچسب ها :

  نظرات