آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • یکشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۸ , Sunday 20 October 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 31740
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۸ مرداد, ۱۳۹۴ - ۰۸:۴۱
 • شما اینجا هستید :اقتصادی > ایران و جهان
 •   

  دولت مکلف به تعیین قیمت انواع سوخت نیروگاه‌ها طبق ارزش حرارتی سوخت تحویلی شد

  آوای شمال/ نمایندگان مجلس شورای اسلامی در نشست علنی امروز (یکشنبه) پارلمان رسیدگی به طرح مایت از صنعت برق کشور را ادامه دادند و ماده ۳ این طرح را با ۱۴۳ رأی موافق، ۲۵ رأی مخالف و ۹ رأی ممتنع از مجموع ۲۲۸ نماینده حاضر در جلسه، به تصویب رساندند. به موجب مصوبه مجلس، دولت […]

  آوای شمال/ نمایندگان مجلس شورای اسلامی در نشست علنی امروز (یکشنبه) پارلمان رسیدگی به طرح مایت از صنعت برق کشور را ادامه دادند و ماده ۳ این طرح را با ۱۴۳ رأی موافق، ۲۵ رأی مخالف و ۹ رأی ممتنع از مجموع ۲۲۸ نماینده حاضر در جلسه، به تصویب رساندند.

  به موجب مصوبه مجلس، دولت مکلف است به منظور شفاف‌سازی قیمت تمام‌شده برق، قیمت انواع سوخت مصرفی نیروگاه‌ها را بر اساس ارزش حرارتی سوخت تحویلی تعیین نماید. در اجرای این ماده تفاوتی بین نیروگاه‌های دولتی و خصوصی وجود ندارد.

  به گزارش فارس، نادر قاضی‌پور نماینده ارومیه در مجلس در اخطاری با استناد به اصل ۸۵ قانون اساسی اظهار داشت: اختیارات مجلس بر اساس این ماده به دولت داده شده است و لذا باید این ماده حذف شود.

  در ادامه این جلسه ایرج ندیمی نماینده لاهیجان در مجلس در سخنانی به عنوان مخالف تصویب ماده ۳ طرح مذکور یادآور شد: آنالیز هزینه تولید یکی از مشکلات کشور است؛ قیمت سوخت مصرفی نیروگاه‌ها موضوعی است که مطرح نشده و این بدین معنی است که دولت در تعیین قیمت آزاد است. ملت نباید هزینه جاری تولید و انتقال برق را بپردازد، متأسفانه در مواردی ملت در مقابل قانون قرار گرفته‌اند و این مسئله باید حل شود.

  همچنین داوود محمدی نماینده قزوین در مجلس نیز در سخنانی به عنوان نماینده موافق عنوان کرد: در ماده ۳ هیچ تفاوتی بین نیروگاه‌های دولتی و خصوصی وجود ندارد و هیچکس مخالف شفاف‌سازی هزینه‌های تولید برق در کشور نیست، اما موضوع این است که چه کسی باید این اقدام را انجام دهد؟ به نظر می‌رسد بهتر است قیمت‌گذاری تمام‌شده برق باید در شورای رقابت انجام گیرد.

  همچنین نماینده دولت در رابطه با ماده ۳ طرح حمایت از صنعت برق کشور، تصریح کرد: دولت هیچ مخالفتی با شفاف‌سازی قیمت تمام‌شده برق در نیروگاه‌ها ندارد، اما موضوع اینجاست که اگر در نیروگاهی بنا به دلایلی از سوخت مصرفی پایه استفاده نشود، هزینه تبدیل آن تعیین تکلیف نشده است. دولت با این ماده مخالف و معتقد است که باید این موضوع در هدفمندی یارانه‌ها مطرح شده و خواهان حذف آن هستیم.

  امیری‌خامکانی سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس درباره ماده مذکور خاطرنشان کرد: تا زمانی که وزارت نفت یک نوع سوخت پایه را در اختیار نیروگاه‌ها قرار دهد، هیچ مشکلی وجود ندارد و زمانی که سوخت متفاوت ارائه شود، نیروگاه‌ها دچار هزینه متفاوت خواهند شد که این موضوع در آینده حل خواهد شد.

   

  برچسب ها :

  نظرات