آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • دوشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۸ , Monday 21 October 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 31158
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۷ مرداد, ۱۳۹۴ - ۰۳:۵۳
 • شما اینجا هستید :اجتماعی > ایران و جهان > سیاسی
 •   

  پیام سفر کری به خاورمیانه برای تل‌آویو چیست؟

  آوای شمال/ به گزارش تابناک، جان کری، وزیر خارجه آمریکا قصد دارد هفته آینده برای گفت و گو درباره توافق هسته ای ایران و همچنین هماهنگی جهت مبارزه با داعش، به منطقه خاورمیانه سفر کند. با این حال، وی بر خلاف رویه معمول، در این سفر از سرزمین های اشغالی دیدار نخواهد کرد. همین امر سبب […]

  آوای شمال/ به گزارش تابناک، جان کری، وزیر خارجه آمریکا قصد دارد هفته آینده برای گفت و گو درباره توافق هسته ای ایران و همچنین هماهنگی جهت مبارزه با داعش، به منطقه خاورمیانه سفر کند. با این حال، وی بر خلاف رویه معمول، در این سفر از سرزمین های اشغالی دیدار نخواهد کرد. همین امر سبب شده برخی مطبوعات و همچنین شخصیت های اسرائیلی، بار دیگر از تیره شدن روابط میان واشنگتن و تل آویو سخن گفته و اقدام کری را پیامی روشن برای بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم اسرائیل بدانند.

  روزنامه «اسرائیل هایوم» در این زمینه می نویسد کری هفته آسنده به مصر و کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس سفر خواهد کرد تا درباره توافق هسته ای ایران و همچنین مبارزه با داعش با مقامات این کشورها به گفت و گو بپردازد. وی سپس راهی جنوب شرق آسیا خواهد شد تا درباره نگرانی های مربوط به اقدامات چین در مناطق مرزی این کشور با سیاستمداران کشورهای آن منطقه گفت و گو کند.

  با این حال، این بار بر خلاف رویه معمول، کری در سفر خود به خاورمیانه در سرزمین های اشغالی توقفی نخواهد داشت و این اقدام در شرایطی انجام می گیرد که نتانیاهو اخیراً موضع گیری های خود علیه توافق هسته ای ایران را شدت بخشیده است.

  همین امر سبب شد یکی از مقامات حزب «اتحادیه صهیونیست» به انتقاد از نتانیاهو پرداخت و وی را مسبب تیره شدن روابط میان آمریکا و رژیم اسرائیل بداند. این مقام که نخواسته نامش فاش شود، اظهار داشته: «این حقیقت که کری در جریان حضور خود در منطقه، اسرائیل را از قلم خواهد انداخت، شاهدی دیگری بر این امر است که سیاست نتانیاهو در قبال آمریکایی ها سبب تقویت امنیت اسرائیل نمی شود. این سیاست سبب ضربه خوردن امنیت شهروندان اسرائیل شده و آمریکایی را به سوی یافتن متحدانی دیگر در منطقه سوق می دهد».

  وزیر خارجه آمریکا در جریان سفر خود به منطقه، روز دوم اوت در مصر خواهد بود تا در جلسه «رایزنی استراتژیک آمریکا- مصر» شرکت کند. روز سوم اوت، وی به دوحه سفر خواهد کرد تا با همتایان خود از کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس دیدار و درباره توافق هسته ای ایران، جنگ در سوریه و مبارزه با داعش گفت و گو کند. قرار است وی در این شهر با سرگئی لاوروف، همتای روس خود نیز دیدار کند. روز بعد نیز وی منطقه را به مقصد جنوب شرق آسیا ترک خواهد کرد.

  روزنامه «یدیعوت آحارانوت» نیز در پوشش خبر خود درباره سفر کری به منطقه، اشاره کرده که سفر نکردن وی به سرزمین های اشغالی، نشانه دیگری از پایین بودن سطح روابط میان آمریکا و رژیم اسرائیل است. البته این روزنامه اشاره می کند که مقامات وزارت خارجه آمریکا گفته اند دلیل این امر، آن است که کری به تازگی درباره توافق هسته ای ایران با نتانیاهو گفت و گو کرده است. با این وجود، خارج بودن این موضوع از رویه معمول در روابط آمریکا و رژیم اسرائیل، سبب شده این صحبت ها چندان مورد پذیرش مطبوعات اسرائیلی قرار نگیرد.  

  برچسب ها :

  نظرات