آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • یکشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۸ , Sunday 20 October 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 31127
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۶ مرداد, ۱۳۹۴ - ۱۱:۱۵
 • شما اینجا هستید :اجتماعی > حوادث
 •   

  هکرهاى نوجوان سیستم هاى دولتى و خصوصى در خراسان رضوی دستگیر شدند

  آوای شمال/ به گزارش خبرنگار مهر، سرهنگ محسن عرفانی ظهر سه شنبه در نشست خبری از دستگیرى هکرهاى نوجوان سیستم هاى دولتى و خصوصى در خراسان رضوى خبر داد و اظهار کرد: بر اساس بررسی‌های کارشناسانه صورت گرفته، متهمان این پرونده که رنج سنی آنها ۱۶ و ۱۷ سال بود دستگیر شدند. وى در ارتباط […]

  آوای شمال/ به گزارش خبرنگار مهر، سرهنگ محسن عرفانی ظهر سه شنبه در نشست خبری از دستگیرى هکرهاى نوجوان سیستم هاى دولتى و خصوصى در خراسان رضوى خبر داد و اظهار کرد: بر اساس بررسی‌های کارشناسانه صورت گرفته، متهمان این پرونده که رنج سنی آنها ۱۶ و ۱۷ سال بود دستگیر شدند.

  وى در ارتباط با نحوه فعالیت این گروه هکر افزود: این گروه که تبحر زیادی در انجام این جرم داشتند با تشکیل گروهی به صورت هماهنگ اقدام به هک سیستم ‌ها می‌کردند.

  رئیس پلیس فتا با بیان اینکه تجاوز به حریم خصوصی افراد جرم بزرگی است، بیان کرد: متهمان این پرونده به علت نداشتن آگاهی و سوء نیت این اقدام مجرمانه را مرتکب شده که شامل تجاوز به ۳ سیستم بخش خصوصی و دو سیستم بخش دولتی بوده است.

  وى یکی از سیستم هاى دولتى هک شده را فرمانداری یکی از شهر‌های کشور اعلام کرد و ادامه داد: یکى دیگر از پرونده هاى مورد بررسى توسط پلیس فتا مربوط به ادعاى یکى از اساتید دانشگاه مبنى بر اینکه فردی با انتشار مطالب مرتبط با وی در شبکه‌های اجتماعی به او فحاشی کرده و هتک حیثیت کرده است، آغاز شد.

  سرهنگ عرفانى تصریح کرد: بعد از اعلام شکایت و پیگیری‌های به عمل آمده، سرنخ‌ها به کودک ۱۰ ساله‌ای رسید که این مطالب از تلفن همراه او منتشر می‌شد که در نهایت بررسى پرونده مشخص شد مجرم این شکایت شاگرد این استاد بوده است.

  وى مجرم این شکایت را خانم اعلام کرد و ادامه داد: علت این اقدام مجرمانه از سوى دانشجوى استاد مذکور کسب نکردن نمره قبولی بوده و متهم به منظور جبران این کار اقدام به انتشار پیام ها در شبکه مجازى کرده بود.

  فحاشی در شبکه های اجتماعی جرم است

  رئیس پلیس فتا خراسان رضوی اضافه کرد: لازم است که جوان‌ها بر این موضوع واقف باشند که هرگونه نسبت دادن و فحاشی در شبکه‌های اجتماعی جرم است و به طور حتم پیگرد هاى قانونی لازم را در پی خواهد داشت.

  وى در بیان جزئیات پرونده دیگری که توسط پلیس فتا پیگیری شده است، گفت: سرقت گوشی همراه فردی در جشن تولد منجر به انتشار عکس‌های وی در فضای مجازی شده بود که با بررسى هاى انجام شده این مجرم شناسایی و به مقامات قضایی تحویل داده شد.

  وى در ادامه بیان کرد: براى جلوگیرى از سواستفاده ها و مشکلات اجتماعى حاصل از جرایم سایبرى از تمامی شهروندان این استدعا را داریم مسائل شخصی و عکس‌های خود را در گوشی همراه نگهداری نکنند.

  سرهنگ عرفانی در ارتباط با میزان جرایم سایبرى در سال جاری اظهار داشت: خوشبختانه با آگاه سازی که توسط جراید و اصحاب رسانه در زمینه جرایم مالى صورت گرفت شاهد کاهش ۴ درصدی این جرایم در چهار ماه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه در سال گذشته بودیم.

  کلاهبرداران زندانی شناسایی شدند

  وی با اشاره به دستگیری باندی که در زندان به کلاهبرداری مشغول بودند، ابراز کرد: از این باند ۲ هزار سیم کارت که با آن از مردم کلاهبرداری می‌کردند کشف شده که با ترفندی سیم کارت‌ها را به صورت فلش در می‌آوردند و اطلاعات خود را ذخیره می‌کردند.

  وى افزود: افراد این باند چهار نفر بوده که شامل ۳ نفر در زندان و یک نفر طلا فروش که با آنها در زمینه پول شویی همکاری می‌کرده بوده است و متاسفانه این باند موفق به یک میلیارد تومان کلاهبرداری شده بودند اما با تلاش ماموران در دو ماه گذشته دستگیر شدند.

  رییس پلیس فتا خراسان رضوى تاکید کرد: خوشبختانه جرایم اقتصادی در فضای مجازی با توجه به افزایش آگاهی‌های مردم در این زمینه کاهش داشته است اما در مقابل شاهد افزایش جرایم اخلاقی و اجتماعی که شامل هتک حرمت و حیثیت می‌شود در فضاى مجازى هستیم.

  وی تصریح کرد: جرایم اجتماعی در چهار ماه نخست سال جاری به نسبت سال گذشته ۱۴ درصد افزایش داشته است که امیدواریم با افزایش آگاهی‌های مردم نسبت به این موضوع، شاهد کاهش این جرم باشیم.

  سرهنگ عرفانى از برگزاری همایش بانکداری الکترونیک و افزایش امنیت سیستم‌های بانکی توسط پلیس فتا خبر داد و افزود: این همایش که به صورت کشورى در شهریور ماه در مشهد  برگزار می‌شود می‌تواند نقطه عطفی در سیستم بانکداری و ارتقاء سطح امنیت آن باشد.

  برچسب ها :

  نظرات