آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • چهارشنبه ۱ آبان ۱۳۹۸ , Wednesday 23 October 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 30798
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۴ مرداد, ۱۳۹۴ - ۰۹:۵۳
 • شما اینجا هستید :اجتماعی > ایران و جهان > سیاسی
 •   

  رسانه‌های اصلاح‌طلب به دنبال کشف «جمشید بسم‌الله» جدید در بازار بورس و ارز

  آوای شمال/ به گزارش خبرنگار گروه فضای مجازی خبرگزاری فارس، رسانه‌های اصلاح‌طلب که در ماه‌‌های اخیر هر اتفاق ناخوشایند سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی را به زلف کلیدواژه «دلواپس» گره می‌زنند؛ این بار سراغ بازار بورس و ارز رفتند تا منتقدان را دلیل اصلی عدم رشد مثبت بازار بورس بعد از جمع‌بندی وین بدانند. رسانه‌های فوق […]

  آوای شمال/ به گزارش خبرنگار گروه فضای مجازی خبرگزاری فارس، رسانه‌های اصلاح‌طلب که در ماه‌‌های اخیر هر اتفاق ناخوشایند سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی را به زلف کلیدواژه «دلواپس» گره می‌زنند؛ این بار سراغ بازار بورس و ارز رفتند تا منتقدان را دلیل اصلی عدم رشد مثبت بازار بورس بعد از جمع‌بندی وین بدانند.

  رسانه‌های فوق که در روزهای نخست بعد از جمع‌بندی وین دچار سردرگمی شده بودند و عدم واکنش بورس به این جمع ‌بندی را نشانه «منطقی» شدن و عدم وابستگی به «دولت» ‌می‌دانستند، امروز بعد از گذشت دو هفته توپ را در زمین منتقدان انداختند تا امروز یکشنبه ۴/۵/۹۴ در خط خبری هماهنگ به یک جمع بندی واحد برای رشد منفی بورس برسند؛ «دلواپسان»

  در همین خصوص سایت اصلاح‌طلب عصرایران با درج گزارشی با عنوان «شرح حال بورس تهران، از شائبه تحرکات دلواپسان تا سیگنال رشد» برای اثبات نظریه خود به یک پیام در شبکه‌‌های اجتماعی استناد کرد!

  این سایت مدعی شد: در این روزهای تلخ برخی از سرمایه گذاران بورس تهران که هم خسته اند و هم عصبانی و در واقع تنها امید خود برای جبران زیان ۱۹ ماه گذشته خود یعنی توافق بزرگ را در بازار سهام برباد رفته می بینند، در شبکه های اجتماعی نوشته بودند: «کار کار مخالفان است، یعنی همان دلواپسان. آن ها در بورس دارایی هایی دارند و الان هم که از توافق راضی نیستند در حال فروش سهام در بازار هستند».

  البته عصرایران در ادامه اینگونه می‌نویسد: منفی بودن بورس پس از توافق هر چند عجیب به نظر می رسد و حتی با وجود گزارش های منفی شرکت ها انجام توافق دست کم باید یکی دو روزی محرک مثبت بازار سهام بود،ولی شائبه دستکاری در بازار و عمدی بودن منفی بازار بعد از توافق هم با مکانیزم های نظارتی موجود براحتی امکان پذیر نیست و تنها در حدس و گمان می تواند باشد.

  اما روزنامه ابتکار تکه‌ای دیگر از این پازل را پر می‌کند و در گزارشی با عنوان
  «پشت پرده افزایش نرخ دلار از زبان صرافان؛ بازار ارز به استقبال توافق نرفت» به نحوی این نوید را به خواننده خود می‌دهد که از پشت پرده‌ای در این خصوص اطلاع‌ دارد اما در متن گزارش خود به مصداق خاص و مشخصی در این خصوص اشاره نمی‌کند.

  در حقیقت روزنامه فوق در سیاست‌ رسانه‌ای اصلاح‌طلبان، برای عدم تاثیر مثبت جمع بندی وین بر بازار بورس و ارز نقش خود را تنها در ایجاد یک «گره» ذهنی ایفا می‌کند و ادامه کار را به دیگر رسانه‌های اصلاح‌طلب واگذار می‌کند.

  روزنامه آرمان هم همان نقش روزنامه ابتکار را ایفا می‌کند و با انتخاب تیتر «سقوط بورسی، اقتصادی یا سیاسی» مدعی می‌شود که «شاخص بورس تهران که در سه روز معاملاتی بعد از عید سعید فطر ۷/۱ درصد از بازدهی سرمایه‌گذاران را پس گرفته در این هفته با شائبه‌هایی در خصوص احتمال عمدی بودن منفی شدن بازار از سوی گروه‌های مخالف و منتقد توافق مواجه بود».

  روزنامه آفتاب یزد نیز در گزارشی با عنوان «همیشه پای یک دلواپس در میان است!» سعی کرد تا روند منفی شاخص بورس را به منتقدان توافق هسته ای ربط دهد اما در هیچ جای این گزارش دلیلی برای اثبات این ادعای خود عنوان نکرد.

  این روزنامه در مقدمه مطلب خود تلاش می‌کند تا ادعای اثرگذاری منتقدان توافق هسته‌ای در منفی شدن شاخص بورس را از زبان برخی فعالان اقتصادی مطرح کند که در این کار هم چندان موفق نبود.

  در بخشی از این گزارش، حمید میرمعینی در پاسخ به سوال آفتاب یزد که تاچه حد شایعه دست داشتن برخی گروه های سیاسی منتقد توافق هسته ای موسوم به “دلواپسان” در منفی شدن بازار به واقعیت نزدیک است، می‌گوید: این موضوع را نه به طور کامل می توان رد و نه تایید کرد، چرا که چنین اتفاقی به حضور فعال و تاثیر گذار این افراد در بازار بستگی دارد و نمی توان به صورت قطعی درباره آن نظر داد.

  اما روزنامه آفتاب یزد در ادامه گزارش خود هیچ اشاره‌ای به حضور و تاثیر افراد یا گروه‌‌هایی با عنوان «دلواپسان» در بازار بورس ‌نمی‌کند و گزارش خود را با ارائه آمار ارقامی درباره بازار بورس به پایان می‌برد.

   

  برچسب ها :

  نظرات