آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • شنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۸ , Saturday 19 October 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 30684
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۴ مرداد, ۱۳۹۴ - ۰۵:۴۱
 • شما اینجا هستید :اجتماعی > ایران و جهان > سیاسی
 •   

  تکرار سیاست‌های غلط ۷۰۰ روز اخیر بعد از لغو تحریم‌ها اقتصاد را به پرتگاه می‌برد

  آوای شمال/ به گزارش بلاغ، محمدقلی یوسفی اقتصاددان و عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی با اشاره به شرایط اقتصاد ایران بعد از لغو تحریم ها، اظهار کرد: با لغو و یا کم شدن تحریم ها ما به یک رشد خوب اقتصادی نیاز داریم، زیرا در این دو سال رشد اقتصادی کشور اصطلاحا رشد بدی بوده […]

  آوای شمال/ به گزارش بلاغ، محمدقلی یوسفی اقتصاددان و عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی با اشاره به شرایط اقتصاد ایران بعد از لغو تحریم ها، اظهار کرد: با لغو و یا کم شدن تحریم ها ما به یک رشد خوب اقتصادی نیاز داریم، زیرا در این دو سال رشد اقتصادی کشور اصطلاحا رشد بدی بوده است، که این روند برای بهبود اقتصاد کشور باید تغییر کند.

  http://media.nasimonline.ir/larg/1393/11/14/IMG13541771.jpg

  وی در تشریح رشد بد اقتصادی دو سال اخیر بیان کرد: رشد بد اقتصادی رشدی است که بدون توجه به بخش های صنعت و کشاورزی و در نتیجه تغییر تولید ناخالص داخلی اتفاق می افتد و به دنبال فعالیت های دلالی، واسطه گری های مالی، تجاری، خدماتی و یا مسکن در کشور صورت می گیرد، بنابراین نه شغلی در کشور ایجاد می کند و نه کارایی و بهره وری را در کشور به همراه دارد، همچنین در تصمیم گیری ها مردم را هم مشارکت نمی دهد.

  وضعیت دو سال اخیر دنبال شود، کشور به پرتگاه می رود

  این اقتصاددان خاطرنشان کرد: این رشد اقتصادی رشد بدی است و متاسفانه اگر این وضعیت که دولتمردان در این دو سال خیلی روی آن مانور می دادند، ادامه پیدا کند، کشور به پرتگاه بدی هدایت می شود.

  یوسفی با اشاره به بایسته های رشد خوب اقتصادی، تصریح کرد: لازمه رشد اقتصادی خوب این است که ما این سیاست ها را برگردانیم و رشد خوب داشته باشیم، یعنی رشدی که مبتنی بر تولیدات صنعتی و کشاورزی باشد و مشارکت مردم را در تولید و سرمایه گذاری به دنبال داشته و همراه با کارآیی، بهره وری و اشتغال باشد.

  وی خاطرنشان کرد: بنابراین این رشد خوب از طریق انتقال بازدهی از سمت فعالیت های واسطه گری و دلالی به سمت فعالیت های تولیدی صورت می گیرد زیرا کشور ما نفت، گاز و منابع زیادی دارد ولی نیاز به تولید و صنعتی شدن دارد.

  لزوم بالا بردن بازدهی بخش صنعت بعد در شرایط پساتحریم

  این عضو هیات علمی دانشگاه علامه بر همین اساس گفت:  بنابراین ما باید بازدهی بخش صنعت را بالا ببریم، زیرا این توافق این امکان را به ما می دهد که مشکل صنایعی که در حال حاضر با ۵۰ درصد ظرفیت در حال فعالیت هستند و مشکل کمبود خدمات مواد خام و کالای واسطه ای داشته و نمی توانند ارز را لازم را به دست بیاورند و یا کالای خودشان را به خارج صادر کنند، حل شود.

  یوسفی ادامه داد: بنابراین صنعتگران در برهه فعلی موفق می شوند که از یک روال طبیعی برخوردار شوند و بتوانند انگیزه سرمایه گذاری بلند مدتی داشته باشند و با شرکت های مختلف بین المللی وارد مبادلات دو جانبه و چند جانبه شده  و وارد زنجیره ارزی بین المللی شوند.

  وی با اشاره به تاثیرات رونق گرفتن تولید بر اقتصاد کشور، خاطرنشان کرد: با افزایش فعالیت های صنعتی و تولیدی در اقتصاد ما اشتغال ایجاد می شود و شرایط رشد کشور فراهم می شود، زیرا این توافق نقطه عطفی برای سیاست گذاری اقتصادی است و با توجه به اجماعی که برای توافق در داخل وجود دارد، امروزه دیگر کشورها نمی توانند مردم را به دو گروه کسانی که خواهند با دنیا تعامل داشته باشند و کسانی که نمی خواهند با دنیا تعامل داشته باشند، تقسیم کنند.

  بعد از لغو تحریم ها باید عملکرد دولت را بر مبنای تصمیمات داخلی سنجید

  این اقتصاددان خاطرنشان کرد: از این به بعد همه چیز معطوف اتفاقاتی است در عرصه اقتصاد داخلی اتفاق می افتد، بنابراین ما از این به بعد باید سیاست های دولت را بر مبنای سیاست هایی بسنجیم که در داخل اتخاذ می شود و  برای رفع مشکلات مردم و کمک به بخش های تولیدی است.

  یوسفی با اشاره به سیاست های غلط دو سال اخیر دولت گفت: لازمه استفاده از این فرصت اصلاح سیاستهای غلط گذشته دولت در دو سال اخیر است بنابراین دولت باید از این فرصت استفاده کرده و همانطور که در سیاست خارجی روش خوبی را دنبال کرده آن را به یک سیاست داخلی خوب گره بزند و اقتصاد ایران را متحول کند تا مردم از این توافق بهره ببرند، زیرا این توافق می تواند نقطه عطفی برای دولت باشد.

  تکرار سیاست های غلط دو سال اخیر اثرات لغو تحریم ها را کوتاه مدت می کند

  وی تصریح کرد:  اما اگر دولتمردان بخواهند مانند قبل سیاست های غلط گذشته را دنبال کند، نمره قابل قبولی در سیاست اقتصادی نخواهد گرفت و این توافق هم اثرات خیلی کوتاه مدتی خواهد داشت و نمی تواند خیلی رضایت مردم را در برداشته باشد.

  این عضو هیات علمی دانشگاه علامه با ارائه توصیه هایی برای دولت در این زمینه، اضافه کرد: به دولتمردان توصیه می کنم که به بخش های صنعت و کشاورزی توجه کنند، سیاست پولی خود را تغییر دهند و ثبات بیشتری به سرمایه گذاری دهند و در عین حال موانع بخش تولیدی را برای اقتصاد داخلی بردارند و از فرصت سرمایه گذاری مشترک با شرکت های به نام بین المللی برای بخش های صنعت استفاده کنند.

  یوسفی بیان کرد: دولتمردان در کوتاه مدت می توانند همراه با این سیاست ها گسترش حمل و نقل ریلی  را هم مورد توجه قرار دهند زیرا اشتغال ایجاد می کند و مکمل سایر بخش های صنعتی خواهد بود.

  وی با بیان این مطلب که هیچ کشوری در شرایط تنش نمی تواند رشد کند، خاطرنشان کرد: در چند سال گذشته در نتیجه ابهاماتی که در مسئله هسته ای ایران وجود داشته با یک تنش بین المللی مواجه بودیم هیچ کشوری در شرایط تنش نمی تواند رشد توسعه پیدا کند، بنابراین این توافق می تواند در سطح بین المللی لااقل یک آرامش نسبی به ما بدهد و خیالمان راحت باشد که دنیا موقعیت و جایگاه ایران را به عنوان یک کشور متمدن، مسئول و کشوری که در حل مسائل بین المللی مشارکت می کند به رسمیت می شناسد.

  این کارشناس اقتصادی افزود: ثبات و امنیت ناشی از توافق باعث می شود که منابع به جای اینکه وارد فعالیت های دلالی و زود بازده و زودگذار بیفتند یک مسیر و کانال طبیعی و بلند مدتی را پیدا می کند تا مردم  بتوانند از ثمرات آن بهره مند شوند.

  یوسفی افزود: به طور قطع این توافق میتواند امکاناتی را در سطح بین المللی به ما بدهد که ما از منابع ارزی که داشتیم به درستی استفاده کنیم و آنها را بهتر مدیریت کرده و هزینه فرصت آنها را کاهش دهیم.

  دست واسطه ها را بعد از توافق قطع کنیم

  وی به لزوم قطع شدن دست واسطه ها بعد از لغو تحریم ها اشاره و بیان کرد: ما باید مستقیما با سازندگان تکنولوژی در سطح بین المللی رابطه برقرار کنیم و دست واسطه ها را قطع کنیم، زیرا ما یک کشور نفت خیز هستیم و در طول سال های گذشته اقتصادمان به گونه ای بوده که رشد کرده اما این رشد، رشد غلط و بدی بوده و ما باید این رشد را اصلاح کنیم.

  برچسب ها :

  نظرات