آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • دوشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۸ , Monday 21 October 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 30566
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۳ مرداد, ۱۳۹۴ - ۰۹:۱۹
 • شما اینجا هستید :اجتماعی > ایران و جهان > سیاسی
 •   

  مسئولین توقع نداشته باشند از تریبون نماز جمعه تذکر ندهیم

  آوای شمال/ به گزارش ایسنا، حجت الاسلام والمسلمین تقوی در نشست خبری که به مناسبت فرا رسیدن ۵ مرداد سالروز اقامه نخستین نماز جمعه تهران به امامت مرحوم آیت‌الله طالقانی برگزار شد یکی از دستاوردهای ارزشمند انقلاب اسلامی را اقامه نماز جمعه دانست و گفت: نماز جمعه یک نماز حاکمیتی و ولایی است و متولی […]

  آوای شمال/ به گزارش ایسنا، حجت الاسلام والمسلمین تقوی در نشست خبری که به مناسبت فرا رسیدن ۵ مرداد سالروز اقامه نخستین نماز جمعه تهران به امامت مرحوم آیت‌الله طالقانی برگزار شد یکی از دستاوردهای ارزشمند انقلاب اسلامی را اقامه نماز جمعه دانست و گفت: نماز جمعه یک نماز حاکمیتی و ولایی است و متولی آن نیز امام امت و فقیه حاکم است.

  وی افزود: حدود پنج ماه از پیروزی انقلاب گذشته بود که نماز جمعه با حکم امام خمینی (ره) و به امامت آیت‌الله طالقانی اقامه شد و از آن تاریخ نماز جمعه در کشور ما رسمیت پیدا کرد.

  تقوی در ادامه با بیان این‌که در شرایط فعلی مقام معظم رهبری احکام ائمه جمعه مراکز استان‌ها را صادر می‌کنند، افزود: تا امروز در حدود ۸۳۰ شهر در کشور نماز جمعه اقامه می‌شود و البته ائمه جمعه اهل سنت تشکیلات دیگری دارند.

  رئیس شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه همچنین اظهار کرد که حدود ۳۹ هزار نیروی ستادی در روزهای جمعه به ۸۳۰ شهر برگزار کننده نماز جمعه بدون هیچ چشمداشت و بدون این‌که دستمزد و حقوقی دریافت کنند کمک می‌کنند.

  تقوی در ادامه با بیان این انتقاد که از این ۸۳۰ شهری که نماز جمعه در ‌آن اقامه می‌شود دو سوم مکان مناسب برای اقامه نماز جمعه ندارند، اظهار کرد: در بسیاری از شهرها نماز جمعه زیر آفتاب سوزان اقامه می‌شود و همچنین در زمستان هم در نقاط سردسیر روی یخ و زیر باران این نماز اقامه می‌شود در حالی که برپایی نماز جمعه به این شکل در شأن نظام اسلامی نیست.

  رئیس شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه ادامه داد: ساخت و سازهای بسیاری از جمله پارک و استخر سرپوشیده و… در کشور انجام می‌شود که البته خیلی خوب است و ما هم تشویق می‌کنیم اما این موضوع به این معنی نیست که ما از بخش‌های دیگر غافل شویم. متدینین هر شهر، نمازخوان‌ها و عبادت‌کنندگان نیاز به جا و مکان دارند. البته برخی مسئولین معتقدند که مردم خودشان این فضاها را بسازند. این درست است اما در بسیاری از شهرها مردم توانایی چنین سرمایه‌گذاری را ندارند ضمن این‌که مصلی‌ها و محل برپایی نماز جمعه نیازمند در نظر گرفتن مسائل امنیتی و حفاظتی است و باید مخارج زیادی صرف این ساختمان‌ها شود.

  تقوی با مورد توجه قرار دادن نقش دولت و مجلس در این راستا و با بیان این‌که در لایحه بودجه سالانه باید رقم مناسبی در این‌باره در نظر بگیرند،‌ خاطرنشان کرد: کل بودجه ما در سال گذشته ۲۴ میلیارد تومان بوده که این رقم هزینه یک مصلی هم نمی‌شود. البته ما از چند سال پیش نهضت مصلی سازی راه انداخیتم و الان در بیش از ۲۰۰ شهر در حال ساخت مصلی هستیم.

  وی در ادامه برنامه‌های خاص ستاد نماز جمعه به مناسبت ۵ مرداد را مدنظر قرار داد و گفت: ما در سراسر کشور برنامه‌های مختلفی داریم. از جمله این‌که از ستادهایی که ابتکاراتی داشته‌اند تقدیر و تشکر می‌کنیم و از جمله معیارهای ما در این جهت کیفیت برنامه‌های ستادها در مناسبت های دینی و تبلیغاتی در اطراف مصلی، نظافت مصلی‌ها و رعایت بهداشت و در نظر گرفتن برنامه‌های ستادها در جهت جذب مردم به نماز جمعه و بالابردن آمار شرکت‌کنندگان در این مراسم است.

   

  تقوی با بیان این‌که ما در بیش از ۱۵۰ شهر در کنار مصلی‌ها مهدکودک داریم و در این زمینه با سازمان بهزیستی توافقاتی شده است، گفت: در کنار نماز جمعه هر شهر یک بازارچه فراهم می‌کنیم که نمازگزاران بعد از نماز امکانات طول هفته‌شان را با قیمت مناسب تهیه کنند.

  رئیس شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه همچنین تأکید کرد که ما اصلاً بودجه دولتی نداریم و بودجه ما را خود حضرت آقا می‌دهند. البته بودجه ساخت و ساز و عمرانی از سوی ایشان پرداخت نمی‌شود و ائمه جمعه حقوق به معنای رایج کلمه ندارند و مقام معظم رهبری شهریه‌ای که ۲۰۰ هزار تومان است را به آنها پرداخت می‌کنند.

  تقوی در ادامه این نشست خبری در پاسخ به سوال خبرنگاری که در مورد وحدت و انسجام میان اصولگرایان پرسید، گفت: ما باید روی نیروهای ارزشی جامعه حساب ویژه باز کنیم. آنهایی که همیشه پای انقلاب ایستاده‌اند و در مقاطع مختلف از هیچ فداکاری دریغ نکرده‌اند باید در نظام ما مورد توجه ویژه قرار بگیرند. البته نباید این‌طور هم باشد که به دیگران بی اعتنایی و یا آنها را طرد کنیم. اما ما در نهاد نماز جمعه برای نیروهای ارزشی، ارزش خاصی قائل هستیم ضمن این‌که به همه افراد احترام می‌گذاریم.

  وی افزود: این توصیه امام (ره) و مقام معظم رهبری است که نیروهای ارزشی و مومن نباید سرخورده، منزوی و گوشه نشین باشند و همه ما وظیفه داریم که به نیروهای ارزشی توجه کنیم و مصالح جامعه هم همین را اقتضا می‌کند.

  قائم مقام دبیرکل جامعه روحانیت مبارز در ادامه گفت: نزدیک دو سال است برای این‌که نیروهای ارزشی را در صحنه داشته باشیم کاری را شروع کرده‌ایم که خارج از نماز جمعه است. من عضو شوای مرکزی جامعه روحانیت مبارز و قائم مقام دبیرکل آن هستم و چنین اقدامی از جامعه روحانیت شروع شده است و مسئولیت آن را به عهده من گذاشته‌اند.

  وی با بیان این‌که کار ما در جهت ایجاد انسجام و همگرایی است تا فاصله نیروهای ارزشی نسبت به هم کم باشد و آنها درگیر نباشند،‌ اظهار کرد: ما تا به حال توفیقات بسیار خوبی داشته‌ایم و احزاب سیاسی ارزشی و ولایی را جمع کرده‌ایم که اینها خدمت آیت‌الله موحدی کرمانی و آیت‌الله یزدی رسیده‌اند و گزارش‌های خود را ارائه کردند.

  تقوی فعالیت در ۲۹ استان کشور در این راستا را از برنامه‌های مورد توجه جامعه روحانیت برای انسجام میان اصولگرایان عنوان کرد و گفت: ما با نیروهای ارزشی صحبت کرده‌ایم و فضای خوبی پیش آمده و این فعالیت‌ها به نشاط سیاسی جامعه کمک می‌کند. ضمن این‌که معتقدیم با این کار اصطکاک‌ها و درگیری‌ها کم می‌شود و این یکی از وظایف آخوندی و روحانیتی ما است.

  خبرنگار دیگری نگاه شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه به شعار سال جاری را در قالب سوال از تقوی پرسید که وی در این‌باره گفت: ما به طور کلی سعی می‌کنیم نام‌گذاری‌های مقام معظم رهبری مدنظر قرار بدهیم و فرهنگ‌سازی‌های لازم را نیز انجام دهیم.

  وی گفت: از برکات نامگذاری سال جاری این بود که بسیاری از کسانی که می‌خواستند مطلبی بگویند که تشنجی ایجاد کنند به خاطر سال همدلی گذشت کردند.

  تقوی همچنین گفت که نهاد نماز جمعه در طول این سال‌ها به تبعیت از مقام معظم رهبری از دولت‌ها حمایت کرده و به مسئولین هم کمک کرده است. ما حتی به خطبا گفته‌ایم که اگر مطلبی هست آن را خصوصی حل کنند و در تریبون نماز جمعه مطرح نکنند تا همدلی با مسئولین اجرایی بیشتر شود.

  وی با بیان این‌که ائمه جمعه از تیم مذاکره کننده هسته‌ای حمایت کرده‌اند، گفت: در شب‌های احیاء نیز ائمه جمعه به مردم می‌گفتند که تیم مذاکره کننده را دعا کنند. البته اگر نقد و ضعفی باشد به تریبون نماز جمعه کشیده نمی‌شود اما نباید این‌طور باشد که مسئولین توقع داشته باشند که هیچ تذکری داده نشود چرا که تریبون نماز جمعه برای تعریف از آقایان نیست و شعار و سیاست ما در ارتباط با دستگاه‌های اجرایی نقد منصفانه و دفاع واقع‌بینانه است.

  برچسب ها :

  نظرات