آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • پنج شنبه ۳ بهمن ۱۳۹۸ , Thursday 23 January 2020
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 30560
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۳ مرداد, ۱۳۹۴ - ۰۹:۱۶
 • شما اینجا هستید :اجتماعی > ایران و جهان > سیاسی
 •   

  فضا برای وحدت اصولگرایان فراهم شده است

  آوای شمال/ به گزارش خبرنگار حوزه احزاب خبرگزاری تسنیم، حجت‌الاسلام سید رضا تقوی رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه سراسر کشور در نشست خبری که به مناسبت سالگرد اقامه نخستین نماز جمعه برگزار شد، اظهار داشت: یکی از دستاوردهای ارزشمند انقلاب اسلامی اقامه نماز جمعه است. وی با طرح این پرسش که آیا انقلاب اسلامی موجب […]

  آوای شمال/ به گزارش خبرنگار حوزه احزاب خبرگزاری تسنیم، حجت‌الاسلام سید رضا تقوی رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه سراسر کشور در نشست خبری که به مناسبت سالگرد اقامه نخستین نماز جمعه برگزار شد، اظهار داشت: یکی از دستاوردهای ارزشمند انقلاب اسلامی اقامه نماز جمعه است.

  وی با طرح این پرسش که آیا انقلاب اسلامی موجب شد که نماز جمعه در ایران اقامه شود، افزود: بله؛ به لحاظ فقهی و اسلامی نماز جمعه در حاکمیت امام معصوم یا فقیه و عادل اقامه می‌شود و به دلیل اینکه در گذشته نظام اسلامی حاکم نبود و شاه و طاغوت در راس کشور حضور داشتند، شیعه نماز جمعه را اقامه نمی‌کرد.

  تقوی با بیان اینکه نماز جمعه، نماز حاکمیت است و اگر حاکمیت مشروع باشد، نماز جمعه اقامه می‌شود، گفت: اگر حاکمیت نامشروع باشد علما از اقامه نماز جمعه در حاکمیت نامشروع سرباز می‌زنند.

  رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه سراسر کشور با اشاره به اینکه ۵ ماه پیش از پیروزی انقلاب اسلامی یعنی در ۵ مرداد ماه سال ۵۸ نماز جمعه با حکم امام خمینی (ره) اقامه شد، گفت: از آن تاریخ به بعد نماز جمعه در کشور ما رسمیت یافت و امام دستور داد که بعد از پیروزی انقلاب نماز جمعه در کشور اقامه شود. البته اجازه اقامه این نماز برعهده ولی فقیه بود. لذا فقیه رهبر و حاکم در راس حاکمیت است و او باید به امام جمعه حکم دهد. بنابراین نماز جمعه، نماز حاکمیتی و ولایی است و متولی آن امام امت و فقیه حاکم است.

  وی ادامه داد: امروز مقام معظم رهبری متصدی و متولی نماز جمعه است و نماز جمعه زیر نظر ایشان اقامه می‌شود. جریان نماز جمعه جریان حاکمیتی و تریبون نماز جمعه، تریبون نظام است و امام جمعه نیز به حکم حاکم نیاز دارد و هر کسی نمی‌تواند امام جمعه باشد.

  تقوی اظهار داشت: بعد از پیروزی انقلاب نخستین نماز جمعه به امامت آیت‌الله طالقانی اقامه شد و از آن به بعد نماز جمعه در شهرستان‌های بزرگ اقامه شد و همچنان تا امروز در حال توسعه است.

  رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه سراسر کشور با اشاره به وجود ۸۳۰ امام جمعه در کشور افزود: هم اکنون در ۸۳۰ شهر نماز جمعه توسط ۸۳۰ امام جمعه اقامه می‌شود. البته ائمه جمعه اهل سنت تشکیلات خاص خود را دارند. همچنین ۳۹ هزار نیروی ستادی در روزهای جمعه به امامان جمعه در اقامه نماز جمعه کمک می‌کنند و برای کار خود دستمزدی دریافت نمی‌کنند بلکه قربتا الی الله کار می‌کنند.

  وی با بیان اینکه ستادهای نماز جمعه بازوان ائمه جمعه محسوب می‌شوند، گفت: ما در نهاد نماز جمعه با مشکلات و کمبودهایی روبرو هستیم؛ اقامه نماز جمعه با جمعیت‌های زیاد به مکان مناسبی نیاز دارد که متاسفانه ما از نظر مکانی در مضیقه قرار داریم و از ۸۳۰ شهر کشور دو سوم شهرها مکان مناسبی برای اقامه نماز جمعه ندارند و مساجد جامع شهرها نیز برای جمعیت‌های زیاد طراحی نشده است. لذا در برخی از شهرها نماز جمعه در تابستان زیر آفتاب سوزان و در زمستان روی برف و یخ اقامه می‌شود که اقامه نماز به این شکل در شان جمهوری اسلامی نیست.

  تقوی با بیان اینکه در کشور برای هر فعالیتی مکان مناسب آن وجود دارد، گفت: ما از بخش‌هایی دیگر غافل هستیم و یکی از این بخش‌ها نماز جمعه است. برخی مسئولان معتقدند که مردم می‌توانند مصلی بسازند. در حالیکه باید گفت در بسیاری از شهرها مردم توانایی ساختن مصلی و اهدای بودجه برای آن را ندارند و وظیفه دولت و مجلس است. یعنی مجلس می‌تواند در لایحه بودجه سالانه رقم مناسبی را در نظر بگیرد.

  وی با اشاره به اختصاص بودجه ۲۴ میلیارد تومانی برای ساخت مصلی گفت: در یکی دو سال قبل کل بودجه ساخت مصلی ۲۴ میلیارد تومان بود، ولی با این رقم نمی‌توان یک مصلی حتی برای یک شهر متوسط احداث کرد. ما فاز اول مصلی تبریز را افتتاح کرده‌ایم و ۲۷ هزار نمازگزار می‌توانند دراین مکان نمازجمعه را اقامه کنند.

  رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه سراسر کشور با انتقاد از کمبود بودجه ساخت مصلی یادآور شد: ما از چند سال قبل نهضت مصلی‌سازی را به راه انداخته‌ایم تا از طریق خیرین بتوانیم مصلی بسازیم و هم اکنون در بیش از ۲۰۰ شهر در حال ساخت مصلی هستیم. البته مصلی تنها برای اقامه نماز جمعه استفاده نمی‌شود. بلکه به عنوان یک مجتمع فرهنگی در طول هفته در اختیار همه ارگان‌ها و نهادها قرار می‌گیرد و حتی در برخی حوادث مصلی‌ها پناهگاه هستند.

  تقوی با اشاره به برنامه‌های شورای سیاستگذاری ائمه جمعه به مناسبت سالگرد اقامه اولین نماز جمعه در کشور گفت: ما به این مناسبت ستادهای فعال نماز جمعه که ابتکارات و نوآوری داشتند را شناسایی کرده و از آنها تقدیر و تشکر می‌کنیم. همچنین در بیش از ۱۵۰ شهر، مهد کودک در کنار مصلی‌ها در هنگام نماز جمعه دایر شده است و در این خصوص ستاد نماز جمعه با سازمان بهزیستی برای ارائه خدمات به نمازگزاران تفاهمنامه‌ای امضا کرده است.

  وی با اشاره به برنامه‌های این ستاد برای دایر کردن بازارچه در کنار مصلی‌های نماز جمعه افزود: ما به ستادهایمان اعلام کردیم اگر امکان آن را دارند کنار مصلی نماز جمعه بازارچه‌های خرید برای نمازگزاران با قیمت مناسب ایجاد کنند. البته ما چنین اقدامی را انجام داده بودیم، ولی به دلیل ناراحتی همسایه‌ها و سر و صدای زیاد این کار تعطیل شد. ستاد نماز جمعه با این اقدام می‌تواند اجناس مورد نیاز را از تولیدکنندگان دریافت و در بازارچه‌ها به فروش برساند. لذا ستادهای نماز جمعه شهرها با شورای اسلامی شهر وارد مذاکره شدند تا این امکان فراهم شود.

  رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه سراسر کشور با بیان اینکه ما اصلا بودجه دولتی نداریم و بودجه ما را مقام معظم رهبری می‌دهند، گفت: البته بودجه ساخت و ساز و عمرانی را برای احداث مصلی‌ها از دولت دریافت می‌کنیم، ولی اگر بخواهیم منزل یا دفتری برای امام جمعه بسازیم از منابع دولتی یا خیرین استفاده می‌کنیم. ائمه جمعه نیز حقوق به معنی آنچه رایج است ندارند و مقام معظم رهبری به آنها شهریه ۲۰۰ هزار تومانی پرداخت می‌کند.

  تقوی یادآور شد: به دلیل اینکه ما بودجه دولتی نداریم امکانات ما اندک و در حد طلبگی اس و ما با کمترین امکانات پروسعت‌ترین کارها را انجام می‌دهیم.

  وی با اشاره به اقدامات شورای همگرایی اصولگرایان گفت: ما باید روی نیروهای ارزشی جامعه حساب ویژه‌ای باز کنیم یعنی افرادی که همیشه پای انقلاب ایستاده‌اند و در مقاطع مختلف از هیچ فداکاری دریغ نورزیده‌اند.

  تقوی ادامه داد: ما در نماز جمعه برای نیروهای ارزشی ارزش خاصی قائل هستیم ضمن اینکه به همه افراد نیز احترام می‌گذاریم. توصیه امام (ره) و مقام معظم رهبری این است که نیروهای ارزشی نباید سرخورده و گوشه‌نشین شوند. ما از یکی دو سال گذشته برای در صحنه نگه داشتن نیروهای ارزشی اقدامی را که خارج از فعالیت‌های ستاد ائمه جمعه کشور است، آغاز کرده‌ایم.

  رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه سراسر کشور گفت: قبل از وفات آیت‌الله مهدوی کنی در جامعه روحانیت مبارز پیشنهاد داده شد که ایشان پرچم وحدت، همگرایی، انسجام و وفاق را بلند کنند اما به لحاظ جسمی نپذیرفت و این کار به من سپرده شد. کار ما فقط ایجاد انسجام،‌ وفاق و همگرایی است. تا فاصله نیروهای ارزشی نسبت به هم کمتر شود و در صفا و صمیمیت قرار گیرد. تا به حال ما توفیقات خوبی داشته‌ایم و بنده احزاب سیاسی ارزشی و ولایی را دور هم جمع کرده و آنها جلسات مشترکی برگزار کردند. همچنین این احزاب با آیت‌الله موحدی کرمانی و آیت‌الله مصباح یزدی دیدار کردند و گزارش‌هایی از عملکرد خود به آنها ارائه دادند.

  وی با اشاره به سفر خود به ۲۹ استان برای برگزاری جلسات وحدت و انسجام اصولگرایان گفت: ما تا به حال به ۲۹ استان سفر کرده و با آنها صحبت کردیم و فضای خوبی پیش آمده است. ضمن اینکه این فعالیت‌ها به نشاط سیاسی کمک و موجب کاهش اصطکاک و درگیری‌ها می‌شود. همچنین این اقدامات از موضع جامعه روحانیت مبارز انجام می‌گیرد.

  تقوی درباره آینده وحدت اصولگرایان گفت: ما برای اصولگرایان آینده خوبی را پیش‌بینی می‌کنیم و تاکنون نیز موفق بوده‌ایم.

  رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه سراسر کشور با اشاره به در دستور کار قرار گرفتن شعار سال توسط شوراهای فرهنگی ستادهای ائمه جمعه یادآور شد: برنامه‌های امسال ما علاوه بر خطبه‌هایی با موضوع شعار سال برگزاری سمینارهای استانی همدلی و همزبانی است و همچنین ما مقالاتی را با این موضوع تهیه کرده و در اختیار ائمه جمعه قرار داده‌ایم. ضمن اینکه تریبون‌های نماز جمعه نیز در اختیار مسئولان دولتی برای تقویت همدلی مسئولان با مردم قرار گرفته است.

  وی در پایان در خصوص نقش رسانه‌ها در ترویج و تبلیغ اخبار نماز جمعه گفت: ما خود را یک رسانه می‌دانیم و نمازجمعه نیز یک رسانه سنتی است. چرا که چهره به چهره مطالب را بیان می‌کنیم. رسانه‌ها باید با هم تعامل داشته باشند و با این تعامل کار را به پیش می‌بریم. اگر تعامل وجود داشته باشد زودتر به اهدافمان می‌رسیم ولی اگر درگیری باشد، به جای نقد منصفانه و راهنمایی مسئولان خودمان درگیر می‌شویم. لذا رسانه‌ها در اعتلای فرهنگ کشور نقش مهمی برعهد دارند.

  برچسب ها :

  نظرات