آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • چهارشنبه ۱ آبان ۱۳۹۸ , Wednesday 23 October 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 30515
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۳ مرداد, ۱۳۹۴ - ۰۷:۴۲
 • شما اینجا هستید :فضای مجازی
 •   

  کشف نسخه دوم زمین توسط ناسا

  آوای شمال/ آژانس فضایی آمریکا تائید کرد که توانسته اند سیاره ای زیست پذیر، بسیار شبیه به زمین، که دور ستاره ای بسیار شبیه به خورشید می گردد را پیدا کنند. شرایط این سیاره آنقدر شبیه به زمین است که از آن با نام اختصاری زمین ۲٫۰ یاد می کنند. حتما تا همین جا هم […]

  آوای شمال/ آژانس فضایی آمریکا تائید کرد که توانسته اند سیاره ای زیست پذیر، بسیار شبیه به زمین، که دور ستاره ای بسیار شبیه به خورشید می گردد را پیدا کنند. شرایط این سیاره آنقدر شبیه به زمین است که از آن با نام اختصاری زمین ۲٫۰ یاد می کنند. حتما تا همین جا هم سوالات بسیار زیادی درباره این سیاره به ذهنتان رسیده. مثلا اینکه آیا روی سیاره جدید حیات وجود دارد یا خیر و اینکه زمین ۲٫۰ در چه فاصله ای از ما قرار گرفته؟ در ادامه با ما همراه باشید تا هر چیزی که لازم است از اکتشاف جدید ناسا بدانید را با هم مرور کنیم.

  عملیات کپلر در واقع تلاش ناسا برای بررسی بخشی از کهکشان راه شیری برای پیدا کردن سیاره های شبیه به زمین است. ناسا قصد دارد در این عملیات، سیاره هایی در ابعاد نصف تا دو برابر زمین را که به دور منطقه قابل حیات ستاره خود می چرخند پیدا کند. به این ترتیب می توان سیاراتی را یافت که در آنها آب به صورت مایع یافت می شوند. همچنین این سیارات باید دارای شرایط دیگری نظیر ساختار صخره ای یا آهنی و سطحی سخت و همچنین هسته ای آهنی باشند. پروژه کپلر در سال ۲۰۰۹ آغاز به کار کرده و تا به حال ۴۶۹۶ سیاره را با شرایط مورد نظر خود پیدا کرده است. از این تعداد، ۱۰۰۰ سیاره در کهکشان ما وجود دارند که به دور ۲ ستاره می گردند و تنها تعداد کمی از آنها هستند که اندازه ای کمتر از دو برابر زمین داشته و در منطقه قابل حیات ستاره خود وجود دارند. اما در جولای ۲۰۱۵ بود که تائید شد عملیات کپلر توانسته اولین سیاره شبیه به زمین را در محدوده قابل حیات ستاره مربوط به خود پیدا کند و این سیاره Kepler-452b (همان زمین ۲٫۰) نام گرفت. Kepler-452b به اندازه ای گرم است که آب می تواند به صورت مایع روی آن وجود داشته باشد و ستاره آن نیز بسیار شبیه به خورشید خودمان است.

  زمین ۲٫۰ هر ۳۸۵ روز یک بار به دور ستاره خود می گردد و به نظر می رسد سطح آن صخره ای باشد. منظومه ای که Kepler-452b در آن وجود دارد در حدود ۱۴۰۰ سال نوری با منظومه شمسی فاصله دارد. به عقیده ناسا ممکن است بتوان روی این سیاره حیات پیدا کرد. جان جنکینز، یکی از تحلیلگران ناسا، می گوید” می توان Kepler-452b را برادر بزرگتر زمین نامید. این سیاره به مدت ۶ میلیارد سال در منطقه قابل سکونت ستاره خود قرار داشته که بیشتر از زمین است و به همین دلیل می توان انتظار داشت حیات روی آن وجود داشته باشد”.

  سال گذشته بود که سیاره دیگری با شرایط مشابه Kepler-452b کشف شد، اما تفاوت آن با زمین ۲٫۰ که باعث می شود نتوان آن را کاندیدای داشتن حیات کرد، گشتن آن به دور یک کوتوله قرمز است. کشف Kepler-452b می تواند گامی بسیار مهم در راه پاسخ دادن به سوال همیشگی بشر یعنی “آیا ما در عالم تنها هستیم؟” باشد.

  برچسب ها :

  نظرات