آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • شنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۸ , Saturday 19 October 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 30399
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۳ مرداد, ۱۳۹۴ - ۰۴:۲۶
 • شما اینجا هستید :اجتماعی > ایران و جهان > سیاسی
 •   

  شاهزاده عربستانی ایران را تهدید به حمله نظامی کرد

  آوای شمال/ به گزارش «تابناک»، بندر بن سلطان در یادداشتی در روزنامه الکترونیکی «ایلاف»‌، «توافق هسته‌ای اوباما با ایران» را «کپی برابر با اصل» توافق «بیل کلینتون با کره شمالی» دانست. همچنین وی در توهینی آشکار به تایمز لندن می گوید، این توافق به ایران اجازه خواهد داد ‌که ‌به بمب هسته ای دست یابد. […]

  آوای شمال/ به گزارش «تابناک»، بندر بن سلطان در یادداشتی در روزنامه الکترونیکی «ایلاف»‌، «توافق هسته‌ای اوباما با ایران» را «کپی برابر با اصل» توافق «بیل کلینتون با کره شمالی» دانست.

  همچنین وی در توهینی آشکار به تایمز لندن می گوید، این توافق به ایران اجازه خواهد داد ‌که ‌به بمب هسته ای دست یابد. عربستان سعودی و قدرت های خلیج فارس آماده می شوند که علیه ایران بعد از توافق هسته ای عملیات نظامی بدون مشارکت آمریکا انجام دهند.پرنس بن‌سلطان همچنین توافق با ایران را عامل کاهش اعتماد کشورهای منطقه به آمریکا دانست و گفت:‌«مردم منطقه من، حالا دیگر به مشیت الهی اتکا می‌کنند و در حال تقویت توانایی‌ها و تحلیل‌های خود با کمک هر کسی به جز قدیمی‌ترین و قدرتمندترین متحد خود هستیم.»
  او در ادامه  یادداشت ایلاف می نویسد: «نقّادان در رسانه و در (عالم) سیاست، توافق هسته‌ای را که باراک اوباما با ایران به دست آورد، نسخه برابر با اصل توافق هسته‌ای بیل کلینتون رئیس جمهور اسبق (آمریکا) با کره شمالی می‌دانند».
  بندر افزود: اما من با کمال تواضع، با این نظر موافق نیستم. رئیس‌جمهور کلینتون، آن زمان تصمیمش را بر اساس تحلیلی راهبردی از سیاست خارجی آمریکا و بر اساس اطلاعات محرمانه گرفت… بعدا روشن شد که تحلیل راهبردی سیاست خارجی‌ و اطلاعات هر دو اشتباه بوده و اگر کلینتون از آن مطلع می‌شد، چنین تصمیمی نمی‌گرفت و من از این امر کاملا مطمئن هستم.
  او در ادامه تصمیم اوباما را درست توصیف کرد و نوشت: اوباما تصمیمش برای پیش ‌رفتن در توافق هسته‌ای با ایران را در حالی اتخاذ کرد که کاملا می‌دانست ‌تحلیل راهبردی سیاست خارجی‌‌اش و اطلاعاتش، نهادهای اطلاعاتی داخلی و اطلاعات کشورهای متحدش در منطقه هیچ ‌یک نتیجه توافق هسته‌ای با کره‌شمالی را نه ‌تنها پیش‌بینی نکرده بودند، بلکه در کنار دسترسی ایران به میلیاردها دلار، پیش‌بینی امور بدتر از این را کرده بودند. آشوب خاورمیانه را خواهد گرفت؛ منطقه‌ای که کشورهایش در بی‌ثباتی‌اند و ایران نقشی اساسی در آن ایفا می‌کند.
  سفیر عربستان در آمریکا از سال ۱۹۸۱ تا ۲۰۰۵ افزود: «الان این سؤال مطرح است که چرا اوباما بر امضای چنین توافقی اصرار کرد، حال آنکه می‌دانست، توافق کلینتون با کره شمالی شکست خورد؟» و پاسخ داد که… «اوباما به اندازه کافی باهوش است و علت اصلی این است که اوباما با خودش صادق است و به درست بودن آنچه انجام می‌دهد، ایمان دارد و معتقد است ‌هر آنچه آن را به دلیل این توافق فاجعه‌بار می‌خوانند، همه زیان‌های جانبی قابل تحملی است».
  بندر همچنین می نویسد: «سیاست اوباما به طور کلی در خاورمیانه، و در سوریه، عراق و یمن بخصوص، سیاستی غافلگیرکننده در روشن‌بخشی است… اما الان من بیشتر از همیشه متقاعد شده‌ام که دوست عزیزم روباه پیر هنری کیسینجر، درست گفت وقتی گفت: دشمنان آمریکا باید از آمریکا بترسند، اما دوستانش باید بیشتر بترسند».
  او با کنایه به مسأله هسته‌ای و جمع‌بندی مذاکرات آن، گفت که حقیقت تلخ است و نمی‌توان آن را نادیده گرفت.

  برچسب ها :

  نظرات