آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • پنج شنبه ۲ آبان ۱۳۹۸ , Thursday 24 October 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 30385
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱ مرداد, ۱۳۹۴ - ۱۳:۵۸
 • شما اینجا هستید :حوادث
 •   

  اهداء اعضای بدن کودک شش ساله مرگ مغزی در قم

  آوای شمال/ ولی الله صمدی روز پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا، افزود: این کودک اواسط خردادماه در سانحه تصادف دچار ضربه مغزی شدید و پس از چند روز به علت وخامت اوضاع جسمی، دچار مرگ مغزی شد. وی اضافه کرد: پس از رضایت خانواده برای اهدای اعضای بدن کودک شان ، بیمار شب […]

  آوای شمال/ ولی الله صمدی روز پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا، افزود: این کودک اواسط خردادماه در سانحه تصادف دچار ضربه مغزی شدید و پس از چند روز به علت وخامت اوضاع جسمی، دچار مرگ مغزی شد.

  وی اضافه کرد: پس از رضایت خانواده برای اهدای اعضای بدن کودک شان ، بیمار شب گذشته همراه با تیم پزشکی به بیمارستان شریعتی تهران منتقل شد تا شش عضو وی شامل قلب، کبد، دو کلیه، پانکراس و قسمتی از روده ها به بیماران نیازمند پیوند شود.

  وی با اشاره به اینکه مرگ مغزی بیماران توسط تیم پزشکی وزارت بهداشت تایید می شود، بیان کرد: این تیم چهار نفره شامل متخصص جراح مغز و اعصاب، متخصص داخلی مغز و اعصاب، متخصص بیهوشی و متخصص داخلی می باشد که هر کدام به صورت جداگانه پس از انجام معاینات و آزمایشات پزشکی مرگ مغزی بیماران را تایید می کنند.

  صمدی ادامه داد: پس از تایید مرگ مغزی توسط این تیم، پزشکی قانونی نیز به عنوان نفر پنجم باید ضمن تایید اقدامات تیم پزشکی، با انجام مجدد معاینات و آزمایشات، برگه مرگ مغزی را تایید می کند.

  وی با بیان اینکه با توجه به گروه خونی، قد، وزن، شرایط پزشکی و اورژانسی بودن افراد منتظر در لیست، اعضاء بیماران به آنها اهدا می شود، افزود: اهداء عضو در صورت وصیت بیماران مرگ مغزی و یا جلب رضایت خانواده این بیماران توسط بیمارستان، انجام می شود.

  وی با بیان اینکه زمان بروز مرگ مغزی تا پیوند اعضا نباید طولانی شود، گفت: اگر عمل اهداء عضو دیر انجام شود، فعالیت طبیعی ارگان های بدن مختل و احتمال عمل موفق پیوند کمتر می شود.

  کارشناس دانشگاه علوم پزشکی قم با بیان اینکه انجام عمل پیوند در استان قم نیازمند تیم پزشکی متخصص و مجرب است، افزود: به زودی امکان عمل پیوند کلیه در بیمارستان شهید بهشتی قم فراهم می شود.

  از ابتدای سال جاری تاکنون، اعضای بدن چهار بیمار مرگ مغزی در استان قم، اهدا شده است؛ در حال حاضر ۲۵ هزار نفر در کشور به دلیل مشکلات جسمی از جمله نارسایی کبد، کلیه، پانکراس و قلب در صف انتظار دریافت عضو اهدایی هستند.

  برچسب ها :

  نظرات