آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • سه شنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۸ , Tuesday 22 October 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 30256
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱ مرداد, ۱۳۹۴ - ۰۵:۰۵
 • شما اینجا هستید :اجتماعی > ایران و جهان > سیاسی
 •   

  تلاش آل سعود برای آشتی با اخوانی‌های مصر

  آوای شمال/ اخوانی‌ها در آن دوره که سرخوش از قبضه قدرت بودند، سعودی‌ها را به عنوان یکی از مهمترین پشتیبانان منطقه‌ای خود به شمار می‌آوردند. اما آنها اشتباه می‌کردند و این محاسبه نادرست برایشان بسیار گران تمام شد. ریاض در همان حال که به ظاهر مرسی را همراهی می‌کرد، به دشمنان او در ارتش کمک […]

  آوای شمال/ اخوانی‌ها در آن دوره که سرخوش از قبضه قدرت بودند، سعودی‌ها را به عنوان یکی از مهمترین پشتیبانان منطقه‌ای خود به شمار می‌آوردند. اما آنها اشتباه می‌کردند و این محاسبه نادرست برایشان بسیار گران تمام شد. ریاض در همان حال که به ظاهر مرسی را همراهی می‌کرد، به دشمنان او در ارتش کمک می‌رساند تا نقشه سرنگونی وی را عملی کنند. پس از سرنگونی مرسی، هم غرب و هم عربستان از بیم انتقام اخوانی‌ها، در کل منطقه نوعی ارتباط کج‌دار و مریز با قاهره برقرار کردند. السیسی که عهدشکنی این متحدان سست پیمان را پیشتر دیده بود، تلاش می‌کرد تا فقط به آنان متکی نباشد. او در همان حال که کمکهای عظیمی از غرب و ریاض می‌گرفت، سعی در جلب نظر روسها و نوعی میانه‌روی در دیپلماسی منطقه‌ای خود داشت. این البته چیزی نبود که به مذاق آنها که وی را به قدرت رسانده بودند، خوش بیاید.

  سعودی‌ها بویژه در این میان سعی در دخالت بیشتر در مصر داشتند و البته هر بار با در بسته رو به رو می‌شدند. ورود عربستان به معرکه یمن بیش از پیش اختلافهای قاهره و ریاض را آشکار کرد. السیسی برای حضور حتی نمایشی در جنگ با یمن، مبالغ بسیار کلانی را از آل سعود درخواست کرد. این باج خواهی آشکار، دولتمردان جدید آل سعود را ترساند. آنها به دنبال این موضوع قاهره، سعی کردند به السیسی بفهمانند که در صورت لزوم قادر به ایجاد مزاحمتهای جدی برای وی هستند.

  در همین حال، سران اخوانی‌ها در دادگاه‌های نمایشی مصر با احکام غیرمنتظره‌ای چون اعدام و حبس ابد و امثالهم رو به رو شدند. این، فرصتی طلایی را ایجاد کرد تا آل سعود هم به دلجویی از اخوانی‌ها بپردازد و هم به نوعی السیسی را تنبیه کند. با تحریک عوامل تندرو داخلی ابتدا اعتراضهای خونین در مصر بالا گرفت، اما ارتش موفق شد اوضاع را کنترل کند. پیامد آن شبه جزیره سینا توسط تروریستهای مسلح وابسته به داعش و آل سعود متشنج شد و در همین ایام «هشام برکات»، دادستان جنجال مصر را ترور کردند و پس از آن گروه «انصار بیت المقدس» که شاخه داعش در سینا به شمار می‌رود، سه تن از قضات «العریش» [مرکز استان سینا] را ترور کرد.

  آنها مدعی شدند، این ترور در انتقام از احکام صادره علیه مرسی و ۱۰۴ تن دیگر از اعضای اخوان المسلمین بوده است، اما به راستی چه نسبتی میان داعش و مرسی وجود دارد؟ در حالی که آل سعود عامل اصلی سقوط مرسی و حامی اصلی داعش به شمار می‌رود، چرا داعش باید در حمایت از مرسی تن به چنین عملیاتی بدهد؟ بی‌گمان چنان که آمد، ریاض بر آن است تا با یک تیر دو نشان بزند. هم پیام آشتی برای اخوانی‌ها بفرستد و هم پیام هشدار برای السیسی. این رویه با تشدید عملیاتهای تروریستی و غرق کردن یک کشتی نظامی مصر توسط داعش تداوم یافت، اما آیا اخوانی‌های مصر بار دیگر فریب ریاض را خواهند خورد و به ابزاری در دست آل سعود برای مقاصد منطقه‌ای این رژیم بدل می‌شوند؟

  برچسب ها :

  نظرات