آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • سه شنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۸ , Tuesday 22 October 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 30088
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۳۱ تیر, ۱۳۹۴ - ۱۱:۱۸
 • شما اینجا هستید :اجتماعی > اقتصادی > ایران و جهان
 •   

  آزمون کیفیت بنزین در پیچ و خم اجرایی استاندارد و وزارت نفت/ ابهام در نحوه تامین مالی

  آوای شمال/ بحث آزمون کیفیت بنزین در شرایطی مسکوت مانده و نتیجه‌ای برایش اعلام نمی‌شود که با ابهاماتی مانند نحوه تأمین منابع مالی برای انجام این آزمون‌ها و تجهیز آزمایشگاه‌های سازمان استاندارد مواجه است. طبق مصوبه شورای عالی استاندارد، سازمان ملی استاندارد باید کیفیت بنزین وارداتی، تولیدی در کشور و در مجموع بنزین توزیع شده […]

  آوای شمال/ بحث آزمون کیفیت بنزین در شرایطی مسکوت مانده و نتیجه‌ای برایش اعلام نمی‌شود که با ابهاماتی مانند نحوه تأمین منابع مالی برای انجام این آزمون‌ها و تجهیز آزمایشگاه‌های سازمان استاندارد مواجه است.

  طبق مصوبه شورای عالی استاندارد، سازمان ملی استاندارد باید کیفیت بنزین وارداتی، تولیدی در کشور و در مجموع بنزین توزیع شده در جایگاه‌های بنزین را مورد آزمایش قرار دهد، انجام این کار نیازمند برخورداری سازمان استاندارد از آزمایشگاه و تجهیزات مناسب است و با این وجود قرار است این آزمونها در آزمایشگاه بندرعباس سازمان استاندارد انجام شود و بحث‌هایی نیز در مورد تجهیز آزمایشگاه کرج مطرح است که البته هنوز تجهیز نشده است.

  * ابهام در توان آزمایشگاهی سازمان استاندارد

  با این وجود مشخص نیست آزمون بنزین شهرهای مختلف چطور تنها با وجود دو آزمایشگاه امکان‌پذیر خواهد بود و آیا سازمان استاندارد قصد دارد از آزمایشگاه‌های وزارت نفت نیز استفاده کند یا خیر؟ در این صورت موضوع آزمایش مستقل توسط سازمان استاندارد زیر سوال خواهد رفت.

  از سویی باید دید آزمایشگاه‌های مد نظر برای انجام این آزمایش قادر به آزمون بنزین بر اساس استاندارد ۴۹۰۴ که یک استاندارد اجباری جدید در مورد فرآورده‌های نفتی است، هستند یا خیر؟

  در چنین شرایطی، آنالیزی که اخیراً در مورد بنزین تولید شده در پتروشیمی بندر امام صورت گرفته، نشان می‌دهد آزمایش انجام شده بر اساس استاندارد ملی ۴۹۰۴ صورت نگرفته است. همچنین بر خلاف ضوابط، جای چند امضا از نهادهای مختلف مسئول زیر برگه آنالیز بنزین خالی است و با وجود غیر استاندارد بودن این رویه، دستگاه ناظر دولت یعنی سازمان استاندارد هم اعتراضی به این موضوع نکرده است.

  * چرا سازمان استاندارد تعلل می‌کند؟

  با وجود گذشت چند ماه از مصوبه شورای عالی استاندارد در مورد واگذاری کار آزمون بنزین به سازمان ملی استاندارد، دلیل تأخیر این سازمان در انجام آزمون و اعلام نتیجه آن مشخص نیست. معلوم نیست کمبود منابع مالی برای تجهیز آزمایشگاه یا نمونه‌گیری از مبادی ورودی و مراکز توزیع بنزین دلیل این مسئله است یا اختلاف بر سر انجام آزمایش بین سازمان استاندارد و وزارت نفت مانع این کار شده است؟

  همچنین مشخص نیست که آیا دولت حاضر به تأمین اعتبار لازم برای انجام آزمون بنزین به سازمان استاندارد است یا خیر؟ و اگر سازمان استاندارد قدرت چانه‌زنی برای جذب این اعتبار را ندارد، چرا مدتها بر لزوم واگذاری آزمون بنزین به این سازمان اصرار داشته است؟

  در این وضعیت مسئولان سازمان ملی استاندارد نیز سکوت کرده و حاضر به اطلاع‌رسانی در مورد روند کار و اینکه بالاخره کیفیت بنزین چگونه و چه وقت آزمون و نتیجه آن اعلام خواهد شد، نیستند.

  این در حالی است که مردم به عنوان ذی‌نفعان این موضوع همچنان منتظر اعلام نتیجه آزمون بنزین هستند.

   

  برچسب ها :

  نظرات