آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • چهارشنبه ۱ آبان ۱۳۹۸ , Wednesday 23 October 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 30057
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۳۱ تیر, ۱۳۹۴ - ۰۹:۰۱
 • شما اینجا هستید :اجتماعی > ایران و جهان > سیاسی
 •   

  بیگدلی: شورای امنیت اولین بار غنی‌سازی را برای یک کشور به رسمیت می‌شناسد

  آوای شمال/ علی بیگدلی استاد دانشگاه و کارشناس حقوق بین‌الملل در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری تسنیم، درباره نقاط قوت و ضعف تفاهم وین و قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل گفت: توافق انجام شده در کل یک اقدام مثبت بود که اگر با همکاری دو طرف ادامه یابد دستاورد‌های خوبی متوجه ایران خواهد بود. وی ادامه […]

  آوای شمال/ علی بیگدلی استاد دانشگاه و کارشناس حقوق بین‌الملل در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری تسنیم، درباره نقاط قوت و ضعف تفاهم وین و قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل گفت: توافق انجام شده در کل یک اقدام مثبت بود که اگر با همکاری دو طرف ادامه یابد دستاورد‌های خوبی متوجه ایران خواهد بود.

  وی ادامه داد:  توافقات انجام شده، حق غنی‌سازی ایران را تایید می‌کند که این بسیار حائز اهمیت است، باید تاکید کنیم که برای نخستین بار در جهان شورای امنیت سازمان ملل، حق غنی‌سازی را برای یک کشور به این روش به رسمیت می شناسد.

  این کارشناس حقوق بین الملل تصریح کرد: بحث تحریم‌ها یکی دیگر از مسائل مهم در این تفاهمات است، که اگر طبق گفته آقای ظریف سیر برداشتن تحریم‌ها ادامه یابد، نتایج مطلوبی در انتظار کشور خواهد بود، اما چند نکته وجود دارد که باید از دید حقوقی بررسی شود.

  بیگدلی اضافه کرد: اگر بحث تحریم‌های تسلیحاتی ذیل ماده ۴۱ آمده باشد، ایران با محدودیت‌های جدی در خصوص خرید و فروش تسلیحات نظامی به مدت ۵ سال رو به رو خواهد بود، اما آقای ظریف گفته است، ما این محدودیت را داوطلبانه پذیرفته‌ایم و این پذیرش برای ایران تعهد آور نیست.

  وی تاکید کرد: بحث نظارت‌ها هم دارای ابعاد مبهمی است که باید در عمل روشن شود، بازدید‌های سرزده طبق پروتکل الحاقی پیگری خواهد شد، طبق تفاهمات شورایی در نظر گرفته شده که ایران می تواند در صورت مخالفت، مرکز دیگری را جایگزین کند، این مسئله ارتباط مستقیم با بازگشت پذیری تحریم ها دارد، که اگر در مدت شش ماه تخلفاتی از ایران سر بزند، این تحریم‌ها اتوماتیک بازخواهد گشت.

  این کارشناس حقوق بین الملل تاکید کرد: تفاهمات انجام شده در حوزه مکتوب یک بعد و در حوزه عمل یک بعد دیگر است، باید ببینم که طرف مقابل تا چه اندازه بر سر مسائل توافق شده پایبند خواهد بود، زیرا هر یک از موارد مطرح شده، اعم از بازرسی‌ها، بازگشت تحریم‌ها و تحریم‌های تسلیحاتی در مسیر آتی مشخص خواهد شد.

   

   

  برچسب ها :

  نظرات