توافق به معنی عادی شدن روابط ایران و آمریکا نیست/بیش از ۱۰ بار میز مذاکره را ترک کردیم

چاپ

آوای شمال/ به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) عباس عراقچی در نشستی در خصوص مذاکرات هسته‌ای با نمایندگان رسانه‌های گروهی داخلی و خارجی در روز چهارشنبه ضمن تشکر از محبت رهبری در کارزار سخت و طولانی از تیم مذاکره کننده گفت: ایشان خطوطی را ترسیم کردند که همواره راهنمای ما بود و خوشحالیم که حمایت‌شان را بعد از مذاکره نیز از ما داشتند.

وی همچنین از فعالیت خبرنگاران و رسانه‌ها در طول مذاکرات به ویژه یک ماه اخیر تشکر و خاطرنشان کرد که همکاری خوبی در دیپلماسی رسانه صورت گرفت.

وی در پاسخ به پرسشی درباره احتمال این‌که آمریکا مدت قطعنامه را از ۱۰ سال به ۱۵ سال بکشاند، گفت: چنین چیزی ممکن نیست و طول دوره بررسی قطعنامه ۱۰ سال است؛ این‌که اعلام شده بعد از ده سال قطعنامه دیگری بدهند و پنج سال اضافه کنند از نظر ما پذیرفته نیست و جزو توافق هم نیست.

این عضو ارشد تیم مذاکره کننده کشورمان ادامه داد: همچنین در داخل وزارت خارجه سازو کاری تعیین می‌شود و اجرای توافق و پیگیری تعهدات طرف مقابل برای ما از اهمیت فوق‌العاده برخوردار است و آن را دنبال می‌کنیم.

این عضو تیم مذاکره کننده کشورمان درباره اعتراض ایران به کشورهای آمریکا و کشورهای ۱+۵ درباره‌ طرح موضوع قطعنامه‌ای دیگر در پایان دوره ده ساله قطعنامه ۲۲۳۱ گفت: اظهاراتی که از سوی طرف مقابل بیان می‌شود که به تعبیر مقام معظم رهبری رجزخوانی است ما به این صحبت‌ها در این چارچوب نگاه می‌کنیم که البته بخشی از آن طبیعی است.

وی ادامه داد: روال قانونی توافق شده باید طی شود و طبیعی است در رسیدن به روز اجرای توافق کارشکنی‌های مختلفی در هر یک از طرف‌ها صورت گیرد. در آمریکا نیز لابی‌های مختلف برای جلوگیری از تحقق این توافق به کار افتادند. اما توافق و قطعنامه درباره‌ دوره زمانی کاملا روشن هستند و اگر اظهاراتی غیر از این شود به آن اعتراض خواهیم کرد و به مقامات آمریکایی و دیگر اعضای ۱+۵ نیز در خصوص اظهاراتی که تاکنون صورت گرفته اعتراض کردیم مبنی بر این‌که اقدامی غیر از آن‌چه توافق شده نباید صورت گیرد.

وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر این‌که اگر مجلس شورای اسلامی با متن برجام مخالفت کند چه می‌شود و چه نهادی می‌تواند این متن را وتو کند؟ گفت: هیچ نهاد و فردی قدرت و توان وتوی تصمیمات و مصوبات مجلس شورای اسلامی را مگر شورای نگهبان به لحاظ همخوانی آن با موازین شرع و قانون ندارد، اگر مجلس تصمیمی در این‌باره بگیرد و یا این کار از طریق شورای عالی امنیت ملی تایید یا رد شود روال خود را طی می‌کند، اما هیچ یک از طرف‌های توافق در موقعیتی نیستند که جزییات برجام را تغییر دهند بلکه تنها می‌توانند کلیت آن را تایید و یا رد کنند.

وی ادامه داد:‌اگر به هر دلیلی برجام تایید نشود این که بعد از آن دوباره به مذاکره برمی‌گردیم یا نه مشخص نیست.

عراقچی درباره‌ خروج پرونده ایران از شورای حکام گفت: طبعا وقتی موضوعات در توافق به سرانجام خود برسد در پایان دوره ۱۰ ساله موضوع از شورای حکام هم خارج می‌شود. طبق توافق بعد از۱۰ سال پرونده ایران و فعالیت‌های هسته‌یی‌مان عادی خواهد شد.

وی درباره‌ اظهارات اوباما مبنی بر این‌که در بحث‌های تروریسم همچنان با ایران اختلاف نظر عمده دارند گفت: هیچ وقت انتظار تغییر سیاست‌های آمریکا درباره‌ ایران الا در خصوص مساله هسته‌ای نداشته و نداریم و طرف مقابل هم نباید انتظار تغییر مواضع ما جز در موضوع هسته‌ای داشته باشد. سیاست‌های ما نسبت به منطقه و نظام سلطه و حمایت از دوستان و متحدانمان تغییر نخواهد کرد. اگر چنین برداشتی هم صورت می‌گیرد درست نیست و از نظر ما اعتباری ندارد ما بارها گفتیم حل موضوع هسته‌ای و رسیدن به توافق تنها مدیریت کردن یکی از موضوعاتی است که بین ایران و امریکا وجود دارد و به معنی عادی شدن روابط نیست.

وی تاکید کرد: سیاست‌خارجی ایران طبق گذشته ادامه می‌یابد و کماکان شاهد اظهارات خصمانه طرف مقابل در برخی موضوعات خواهیم بود.

این عضو تیم مذاکره کننده هسته‌ای کشورمان درباره روابط ایران و آذربایجان پس از لغو تحریم‌ها گفت: حتما در دوره‌ بعد از تحریم شاهد دور جدیدی از همکاری‌ها بین ایران و جامعه‌ بین‌الملل خواهیم بود و کشورهای همسایه ما به ویژه کشورهای ترانزیتی از جایگاه ویژ‌ه‌ای برخوردارند و آذربایجان به خاطر نزدیکی سیاسی و فرهنگی و موقعیت خاصش بین ایران و اروپا می‌تواند حتما نقش مهمی را ایفا کند.

وی در پاسخ به خبرنگاری که از وی پرسید جان کری در اظهاراتی گفته است ۳ بار میز مذاکره را ترک کرده است با بیان این که مذاکرات هسته‌ای فراز و نشیب زیادی داشته است اظهار کرد: ما هم بیش از ۱۰ بار میز مذاکره را ترک کردیم. اساسا مذاکرات هسته‌ای بسیار پرتنش بوده است و در مواقعی موانع جدی بر سر راه داشتیم و شاید دو روز قبل از توافق مطمئن نبودیم که به توافق می‌رسیم؛ چراکه هدف ما رسیدن به یک توافق خوب بوده است که درآن اصول و چارچوب تعیین شده رعایت شده باشد و هیچ گاه اجازه ندادیم فشار روانی و عصبی مانع ما در رسیدن به خواسته‌مان شود.

وی درباره بازدید از پارچین و پذیرش پروتکل الحاقی هم گفت: درباره‌ موضوعات مربوط به گذشته که به غلط به ابعاد احتمالی نظامی مشهور است تفاهم جدیدی میان ایران و آژانس در جریان مذاکرات اخیر امضاء شد که یک نقشه راه برای حل این موضوعات است. در خصوص پروتکل الحاقی باید بگویم که این موضوع مربوط به آینده است و ما به طور داوطلبانه از روز اجرای توافق آن را در دستور کار قرار می‌دهیم و در چارچوب پروتکل دسترسی‌هایی که باید به آژانس داده شود را می‌دهیم. دسترسی به هر یک از تاسیسات هسته‌ای ایران در چارچوب موافقتنامه پادمان و پروتکل الحاقی خواهد بود.

عراقچی درباره‌ آزاد شدن اموال بلوکه شده ایران نیز گفت: همه اموال بلوکه شده باید آزاد شود و این از بندهای روشن توافق است که بعد از برداشته شدن تحریم‌ها به طور خودکار همه پول‌های ما باید آزاد شود و در دسترس صاحبان آن چه بانک مرکزی، وزارت نفت و غیره قرار گیرد.

وی همچنین تاکید کرد: تا قبل از اجرایی شدن توافق که احتمالا بین ۴ تا ۶ ماه طول می‌کشد توافق ژنو کماکان برقرار است و ماهانه ۷۰۰ میلیون دلار از پول‌های بلوکه شده ایران آزاد می‌شود.