آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • سه شنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۸ , Tuesday 22 October 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 29869
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۳۰ تیر, ۱۳۹۴ - ۰۵:۱۳
 • شما اینجا هستید :اجتماعی > ایران و جهان > سیاسی
 •   

  در جمع بندی مذاکرات بسیاری از خطوط قرمز نادیده گرفته شد

  آوای شمال/ رضا عابدی گناباد، کارشناس مسایل سیاسی وکارشناس ارشد خاورمیانه در گفت‌وگو با آل نور اظهار داشت:متاسفانه در متن جمع بندی مذاکرات وین و قطعنامه ای که قرار است امروز در شورای امنیت به تصویب برسد بسیاری ازدغدغه های دلواپسان نظام جدی گرفته نشد. وی افزود:در جمع بندی مذاکرات خیلی از خطوط قرمزها نادیده گرفته […]

  آوای شمال/ رضا عابدی گناباد، کارشناس مسایل سیاسی وکارشناس ارشد خاورمیانه در گفت‌وگو با آل نور اظهار داشت:متاسفانه در متن جمع بندی مذاکرات وین و قطعنامه ای که قرار است امروز در شورای امنیت به تصویب برسد بسیاری ازدغدغه های دلواپسان نظام جدی گرفته نشد.

  وی افزود:در جمع بندی مذاکرات خیلی از خطوط قرمزها نادیده گرفته شد گرچه که تیم هسته ای ایران معتقد است توافق صورت گرفته بهترین توافق نبوده ولی از این بهتر هم نمی شده به توافق رسید.

   

  این کارشناس مسائل سیاسی ادامه داد:قطعنامه ای که قرار است امروز در شورای امنیت تصویب شود بسیاری از نگرانی ها را افزایش داده است چون در آنجا بحث های موشکی ونظامی ایران مطرح شده وبه ویژه ماده ۱۱ و۱۲این قطعنامه جنجال به پا کرده است.

   

  عابدی گناباد یادآورشد:متاسفانه این قطعنامه به مسائلی ورود کرده است که امنیت کشور را تهدید می کند وبسیار خطرناک است ودست غربی ها را در بسیاری از مسائل باز گذاشته است.

   

  وی تصریح کرد: البته ممکن است آنچه در این قطعنامه به تصویب برسد در دولت اوباما عملی نشود ولی با توجه به اینکه پس از اوباما احتمال روی کار آمدن جریان های دموکرات تندرو یا جمهوری خواهان یا نوکان ها بسیار زیاد است ، این می تواند برای کشور بسیار خطر ساز باشد.

   

  این کارشناس مسائل سیاسی گفت:ایرادات جدی که در متن توافق در بحث های موشکی وبارزسی ها وبحث های تحقیق وتوسعه و محدودیت های طولانی که ما پذیرفتیم وجود دارد، زمینه سوء استفاده وفرصت سازی را برای طرف مقابل فراهم می کند وچه بسا مسائل واختلافات داخلی در کشور راهم افزایش دهد .

   

  عابدی گناباد بیان داشت:گرچه وزارت خارجه ما در مقابل قطعنامه ای که قرار است تصویب شود سکوت کرده اما امیدوار هستیم مجلس شورای اسلامی به وظیفه قانونی خود عمل کند وبه بعضی از مباحثی که در جمع بندی بیانیه آمده است ترتیب اثر ندهد چون برای کشور مشکل ساز می شود.

   

  وی تاکید کرد:اگر به این شیوه عقب نشینی در مذاکرات پیش رویم چه بسا ممکن است بلاهایی که آمریکا بر سر لیبی وعراق وجاهای دیگر وارد کرد برسرماهم پیاده کند.

   

  وی ادامه داد: طبق انچه در جمع بندی آمده است اگر ما کاری انجام دهیم که از منظر آنها تخلف باشد وبهانه بیاورند که ما تخلف کردیم عملا دست ما بسته است چون ریش وقیچی دست طرف غربی است.

   

  این کارشناس مسائل سیاسی در ادامه با اشاره به اینکه ساز وکار های نظارتی ساز وکار بی طرفانه ای نیست گفت:وزارت خارجه کشورمان نباید سکوت کند وحداقل با دادن بیانیه قطعنامه ای را که قرار است به این شکل به تصویب شورای امنیت برسد رامحکوم کند.

   

  عابدی گناباد یادآورشد:عجله امریکایی ها برای تصویب قطعنامه خیلی مشکوک است و این تا حدی که صدای کنگره وسنا را هم در آورده است و این عجله نتیجه بعضی از امتیازاتی است که در این مذاکرات داده شده است.

   

  وی خاطر نشان نمود:دیدگاه هیجانی نیزدر مذاکرات دیدگاه مناسبی نیست وشادی بعد از توافق اشتباه بزرگی بود که صورت گرفت.

  برچسب ها :

  نظرات