آوای شمال(طبرستان)
 • گزیده اخبار :
 • دوشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۸ , Monday 21 October 2019
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 29650
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۸ تیر, ۱۳۹۴ - ۰۷:۰۰
 • شما اینجا هستید :اجتماعی > اقتصادی > ایران و جهان > سیاسی
 •   

  اموال بلوکه‌شده ۱۳۰میلیارد دلار است/تفاوت اقتصاد مقاومتی و ریاضتی

  آوای شمال/  حجت‌الاسلام غلامرضا مصباحی مقدم عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی در سخنرانی پیش از خطبه نماز جمعه تهران با اشاره به موضوع مذاکرات هسته‌ای، اظهار کرد: خدا را شکر که دولت و تیم هسته‌ای با پشتوانه مقام معظم رهبری و ملت، وظیفه خود را ادا کردند و این مذاکرات بعد از […]

  آوای شمال/  حجت‌الاسلام غلامرضا مصباحی مقدم عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی در سخنرانی پیش از خطبه نماز جمعه تهران با اشاره به موضوع مذاکرات هسته‌ای، اظهار کرد: خدا را شکر که دولت و تیم هسته‌ای با پشتوانه مقام معظم رهبری و ملت، وظیفه خود را ادا کردند و این مذاکرات بعد از ۲۳ ماه به نتیجه رسید.

  وی افزود: البته باید حاصل این توافق در مجلس شورای اسلامی مورد رسیدگی قرار گیرد تا خطوط قرمز در متن نهایی منظور شده باشد.

  مصباحی مقدم تصریح کرد: نتیجه مذاکرات متعلق به ملت ایران است و برای یک جناح خاص نیست؛ البته برخی از رسانه ها درصدد مصادره این رویداد به نفع یک جریان و گروه خاص هستند.

  وی در ادامه به موضوع اقتصاد مقاومتی اشاره کرد و گفت: اقتصاد مقاومتی، اقتصادی است برای مقاومت در مقابل فزون‌خواهی بیگانگان و سلطه‌گران، چرا که نظام سلطه می خواهد کشورهایی که مطابق الگوی آنها نیست را تسلیم کند و تحریم‌ها یک روش در راستای تحقق این هدف است.

  مصباحی مقدم ادامه داد: اقتصاد مقاومتی منحصرا مربوط به تحریم‌ها نیست بلکه مقام معظم رهبری نیز اشاره کردند که ما نیازمند پیاده کردن سیاست‌های اقتصاد مقاومتی هستیم و اگر تحریم‌ها هم برداشته شود، نیاز ما از این سیاست‌ها برطرف نخواهد شد.

  وی با بیان اینکه اقتصاد مقاومتی، اقتصادی است برای همیشه جمهوری اسلامی نه برای شرایط تحریم، تاکید کرد: در این اقتصاد، واردات باید کاهش پیدا کند و صرفا در حوزه سرمایه و فناوری سوق یابد.

  رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با تبیین تفاوت اقتصاد مقاومتی و اقتصاد ریاضتی تاکید کرد: دلیل برخی کشورهای اروپایی از اعمال اقتصاد ریاضتی متفاوت از اقتصاد مقاومتی است؛ چرا که آنها بدهی‌های سنگین دارند و تا یک دهه آینده از بحران خارج نمی شوند.

  وی افزود: ایران یک دلار هم بدهی خارجی ندارد و حدود ۱۳۰ میلیارد دلار ذخایر خارجی دارد که در خارج از کشور و در حساب‌های بانک مرکزی است.

  مصباحی مقدم تاکید کرد: برخی ابراز کرده اند که منابع بلوکه شده ما به عنوان مثال ۳۹ میلیارد دلار است که باید بگویم این رقم بخشی از منابع ارزی ماست که در خارج از کشور قرار دارد. مطالبات بانک مرکزی در واقع تمام درآمدهای نفتی ماست که به پول‌های بلوکه شده بانک مرکزی تبدیل شده است.

  وی با بیان اینکه اقتضای اقتصاد مقاومتی این است که اتکا به درآمد نفت را کم کنیم، گفت: ما در بودجه سال ۹۴ این اتکا را به بودجه نفت کاهش دادیم و حدود ۲۴ میلیارد دلار اتکای به درآمد نفت را در نظر گرفتیم.

  رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس تاکید کرد: نباید از درآمدهای نفتی و اموال آزاد شده صرفا به عنوان هزینه‌های جاری و معمول استفاده کنیم.

  مصباحی مقدم با تاکید بر اینکه باید به اقتصادی دست پیدا کنیم که ضربه‌پذیری ما را از بین ببرد و فرصت تحریم را از دشمن بگیرد، گفت: از شاخصه‌های اقتصاد مقاومتی، بهره‌وری بالا و رویکرد جهادی است که باید همواره مدنظر قرار گیرد.

  وی اظهار کرد: کشور تاکنون از شرایط تحریم فشار زیادی را متحمل شده به خصوص در چهار ماه اول امسال؛ چراکه فروش قیمت نفت نسبت به سال ۹۱ بسیار کاهش پیدا کرده و ما در سال ۹۱ نفت را ۱۱۰ دلار می فروختیم، اما اوایل امسال نفت را به قیمت ۵۰ دلار به فروش رساندیم.

  مصباحی مقدم با بیان اینکه جمهوری اسلامی یک دلار بدهی خارجی ندارد گفت: امروز صندوق توسعه ملی حدود ۷۰ میلیارد دلار ذخایر ارزی دارد که در حساب‌های بانک مرکزی است، پس نه تنها جمهوری اسلامی ایران هیچ بدهی عقب‌مانده‌ای ندارد بلکه مطالبات گسترده‌ای داریم که باید همه آنها را مدنظر قرار دهیم.

  وی افزود: چین در آستانه دست یافتن به جایگاه اول اقتصادی جهان است چون بنا را بر این گذاشته که مصرف‌ خود را با ضریب کمتری نسبت به رشد اقتصادی‌شان بالا ببرد و رفاه را با نرخ کمتری افزایش دهد و تا می‌تواند سرمایه‌گذاری کند.

  عضو کمیسیون برنامه و بودجه خاطرنشان کرد: ما باید کاری کنیم کیفیت تولید کالای ایرانی همراه با قیمت مناسب افزایش یابد تا مردم کالای ایرانی مصرف کنند و نرخ رشد اقتصادی ما افزایش یابد.

  برچسب ها :

  نظرات